TikTok Shop już działa. Co o nim wiadomo?

#ecommerce #sprzedaż online #TikTok #TIkTok Shop

19.10.2023
Udostępnij:

Od czasu, gdy po raz pierwszy pojawiły się informacje o planach TikToka dotyczących wprowadzenia własnej platformy e-commerce, branża e-handlu obserwowała te działania z napięciem. Tegoroczne zapowiedzi zostały wreszcie zrealizowane. 12 września br., TikTok oficjalnie uruchomił swoją usługę e-sklepu – TikTok Shop.


Czym jest TikTok Shop?


TikTok Shop to innowacyjne narzędzie e-commerce zintegrowane bezpośrednio z aplikacją TikTok. W skrócie, jest to platforma, która pozwala użytkownikom na zakup produktów, które pojawiają się w filmikach. Co ważne, cała transakcja odbywa się w obrębie aplikacji, bez konieczności przekierowywania użytkownika na zewnętrzną stronę internetową. Dla sprzedawców to fenomenalne narzędzie, które pozwala na skrócenie ścieżki zakupowej klienta.


Gdzie jest dostępny TikTok Shop?


Na chwilę obecną TikTok Shop jest dostępny wyłącznie dla użytkowników z USA. Użytkownicy, przeglądając filmiki, mogą natknąć się na produkty, które ich zainteresują i z łatwością je nabyć. Poza podstawowymi funkcjonalnościami związanymi z prezentacją produktów, TikTok Shop zapewnia sprzedawcom dostęp do narzędzi marketingowych i analitycznych, co umożliwia bardziej efektywne targetowanie swoich ofert.

Warto dodać, że TikTok nie tylko dba o marketing. Platforma zapewnia też wsparcie w zakresie transakcji, oferując bezpieczne płatności, a także przejmuje odpowiedzialność za logistykę poprzez usługę "Fulfilled by TikTok". Oznacza to, że TikTok będzie magazynować i wysyłać produkty w imieniu sprzedawców.


Możliwości dla sprzedawców


Dla sprzedawców TikTok Shop otwiera drzwi do zupełnie nowych możliwości. Przede wszystkim platforma zapewnia dostęp do szerokiej gamy narzędzi marketingowych. Partnerzy biznesowi mogą liczyć na wsparcie w zakresie analizy danych, co pozwala na skuteczniejsze targetowanie swoich ofert. Współpraca z twórcami również staje się łatwiejsza, co może skutkować większym zasięgiem oraz autentycznością promocji.

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, jakie oferuje TikTok Shop, jest funkcja "Fulfilled by TikTok". Dzięki niej platforma bierze na siebie odpowiedzialność za logistykę, magazynowanie oraz wysyłkę produktów oferowanych przez sprzedawców. Jest to ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw, które nie dysponują odpowiednią infrastrukturą.

Równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa transakcji. TikTok zapewnia, że płatności realizowane za pośrednictwem ich platformy są w pełni bezpieczne, co buduje zaufanie klientów i sprzyja wzrostowi sprzedaży.

Laura Perez, rzeczniczka prasowa TikTok Shop, podkreśliła, że platforma przyciągnęła już ponad 200 000 sprzedawców.


Współpraca z twórcami i kreatorami treści


TikTok od dawna był miejscem, gdzie twórcy mogli prezentować swoją kreatywność. Teraz, dzięki TikTok Shop, twórcy mają szansę na jeszcze bliższą współpracę z biznesem. Dzięki programowi afiliacyjnemu twórcy, którzy mają ponad 5 000 obserwujących, mogą promować swoje filmy w zakładce "Dla Ciebie", co dodatkowo zwiększa ich widoczność i zasięg. Dzięki programowi, 100 000 kreatorów treści ma możliwość promowania produktów, co znacząco zwiększa zasięg ofert.


Asortyment w TikTok Shop


Chociaż produkty oferowane na TikTok Shop przypominają te dostępne na innych platformach e-commerce, jak Shopee czy Temu, to TikTok stawia wyraźny akcent na branżę kosmetyczną. Według informacji przekazanych przez przedstawiciela TikToka dla portalu Bloomberg, tylko w trakcie testów platformy, na TikTok Shop zarejestrowało się ponad 200 tys. zweryfikowanych sprzedawców z USA. Co ciekawe, w ofercie znalazło się ponad 150 tys. produktów kosmetycznych od największych marek w tej branży.


Podsumowanie


Wprowadzenie TikTok Shop to ważny krok w rozwoju e-commerce i potwierdzenie, że media społecznościowe stanowią nieodłączny element współczesnego handlu online. Z czasem możemy spodziewać się dalszej ekspansji tej usługi na inne rynki. TikTok, dzięki swojej ogromnej bazie użytkowników i dynamicznemu rozwojowi, ma szansę stać się poważnym konkurentem dla największych globalnych platform zakupowych.


Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

Uruchom bramkę płatniczą Autopay

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Jak wykorzystać analizy płatności do zwiększenia przychodów sklepu internetowego?

Dowiedz się, jak wykorzystać analizę danych płatności do zrozumienia zachowań klientów, optymalizacji oferty sklepu osiągnięcia lepszym wyników finansowych.

28.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jaka będzie przyszłość e-commerce według raportu "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz"?

Dowiedz się, jak integracja świata online i offline, personalizacja doświadczeń zakupowych oraz smartfony zmieniają sposób, w jaki konsumenci dokonują zakupów.

27.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Zrównoważony rozwój i e-commerce: strategie zmniejszania śladu węglowego dużych platform zakupowych

Poznaj ekologiczne praktyki w e-commerce, takie jak biodegradowalne opakowania, lokalne dostawy, czy zaawansowane zarządzanie zasobami i wprowadź je u siebie.

23.05.2024 Czytaj więcej