Wynagrodzenia w e-commerce – jak przyciągnąć i utrzymać wartościowych pracowników

#ecommerce #sklepy internetowe #wynagrodzenia

07.08.2023
Udostępnij:

Właściciele sklepów online muszą podejmować wiele decyzji, również finansowych, aby skutecznie zarządzać swoim biznesem. Jedną z nich jest ustalanie wynagrodzeń dla pracowników. Prawidłowe zrozumienie minimalnego wynagrodzenia, średnich wynagrodzeń oraz docenianie wysiłku i wkładu pracowników są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu razem z całym zespołem.

Jeśli planujesz zatrudnić pracowników, zacznij od analizy swojego budżetu i upewnij się, że jest w stanie zapewnić im odpowiednie wynagrodzenie. Wynagrodzenie pracowników w sklepie online zależy od różnych czynników, takich jak zakres obowiązków i odpowiedzialność, doświadczenie, czy kwalifikacje. Musisz więc dokładnie zbadać lokalny rynek pracy i poznać przeciętne stawki wynagrodzeń dla konkretnej branży i stanowiska, aby móc dostosować swoje oferty do realiów rynku.


Jakie jest obecnie minimalne wynagrodzenie?

Najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia wynosiło 3490 zł brutto, natomiast od 1 lipca 2023 r. wzrosło do 3600 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie ustalone przez rząd stanowi podstawową płacę, która musi być wypłacana pracownikom. Należy pamiętać, że jest to jedynie minimalna granica i warto doceniać zaangażowanie pracowników i ich wkład w rozwój firmy. Motywujące wynagrodzenie, które odzwierciedla wartość pracownika dla organizacji, może przyciągnąć utalentowanych pracowników oraz zwiększyć zaangażowanie i lojalność wobec firmy.


Średnia krajowa a rzeczywistość

Ze wstępnych danych GUS wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 r. wyniosło 6346,15 zł brutto. Było o 11,7 proc. wyższe niż w poprzednim roku.

Należy przy tym pamiętać, że GUS wylicza średnią odnosząc się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Trzeba też wziąć pod uwagę, że jest ona zawyżona przez wysokie zarobki, np. w branży górnictwa, co widać na wykresie.


przeecietne-wynagrodzenie-na-podst-gus2

Źródło: Opracowanie ekonomistki, Alicji Defratyki, na podstawie danych GUS.

Najwyższe zarobki otrzymywali pracownicy z branży „górnictwo i wydobycie” – 11 101,46 zł brutto. Nominalnie były one wyższe aż o 22,6% niż w 2021 roku.

Najgorzej opłacani byli pracownicy z branży „zakwaterowanie i gastronomia”.

Gdzie można liczyć na płace na poziomie średniego wynagrodzenia i wyżej? (Źródło: Średnie wynagrodzenie w Polsce. Ile zarabia statystyczny Polak? - Money.pl)

 • java developer: 13-20 tys. zł brutto
 • analityk danych: 12-21 tys. zł brutto
 • inżynier procesu: 7-13 tys. zł brutto
 • automatyk: 7,5-13 tys. zł brutto
 • spedytor drogowy: 5,5-9,5 tys. zł brutto
 • specjalista ds. obsługi klienta: 5-9,5 tys. zł brutto
 • specjalista ds. rekrutacji: 5-9,5 tys. zł brutto
 • księgowy: 6-9 tys. zł brutto
 • specjalista ds. contentu: 7-9,5 tys. zł brutto
 • specjalista ds. marketingu: 8-12 tys. zł brutto.

 • Bardziej realistycznym odzwierciedleniem wynagrodzeń w Polsce jest tzw. mediana. W październiku 2020 r. mediana wyniosła 4702,66 zł brutto i była niższa o 22,2 proc. od średniego wynagrodzenia, które wyniosło wówczas 5748,24 zł.


  przecietne-wynagrodzenie-w-polsce

  Źródło: Średnie wynagrodzenie w Polsce. Ile zarabia statystyczny Polak? - Money.pl

  Mediana przy średniej pensji z grudnia 2022 r., która wynosiła 7,3 tys. zł, kształtuje się na poziomie około 5 tys. zł brutto. Obserwujemy, że od średniej pensji mniej więcej 25 proc. zarabia więcej, a 75 proc. mniej. Wynika to z tego, że jeśli jedna osoba zarabia 50 tys. zł, to wiele osób musi zarabiać poniżej średniej, by zrównoważyć wysokie zarobki jednej osoby – wyjaśnił dla Money.pl, ekonomista Kamil Sobolewski.

  Sprawdźmy, jak przedstawiają się wynagrodzenia poszczególnych zawodów, na podstawie danych zgromadzonych przez serwis wynagrodzenia.pl i poddanych analizie przez indeed.com.


  Wynagrodzenia w e-commerce


  Specjalista ds. e-commerce – zarobki

  Do podstawowych obowiązków na tym stanowisku zalicza się nadzorowanie procesu sprzedaży, koordynacja dystrybucji produktów oraz prowadzenie szczegółowej dokumentacji dotyczącej podejmowanych działań mających na celu rozwój działalności i zwiększenie sprzedaży.


  ile-zarabia-specjalista-ds-ecommerce

  Źródło: wynagrodzenia.pl

  Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 5 140 PLN brutto. 25% najgorzej wynagradzanych specjalistów ds. e-commerce zarabia poniżej 4 360 PLN brutto, a na zarobki wyższe niż 6 320 PLN brutto może liczyć grupa 25% specjalistów ds. e-commerce.


  E-commerce manager – zarobki

  W zakres obowiązków e-commerce managera wchodzi między innymi efektywna współpraca z różnymi działami odpowiedzialnymi za sprawne funkcjonowanie sklepu internetowego, systematyczna analiza zmian i wskaźników sprzedażowych z użyciem odpowiednich narzędzi, a także aktywne poszukiwanie nowych możliwości rozwoju i wzrostu sklepu.


  ile-zarabia-ecommerce-manager

  Źródło: wynagrodzenia.pl

  Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 8 640 PLN brutto. Co drugi e-commerce manager otrzymuje pensję od 6 470 PLN do 12 290 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych e-commerce managerów zarabia mniej niż 6 470 PLN brutto. Na zarobki powyżej 12 290 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych e-commerce managerów.


  Specjalista ds. e-marketingu – zarobki

  Jego zadaniem jest opracowywanie strategii marketingowej oraz monitorowanie efektów podejmowanych działań. Tworzy on/ona newslettery, kampanie reklamowe oraz inicjuje nowe projekty mające na celu dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów. Ponadto, dba o analizę wyników i optymalizację działań w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.


  ile-zarabia-specjalista-ds-emarketingu

  Źródło: wynagrodzenia.pl

  Mediana na tym stanowisku wynosi nieco ponad 6 tys. zł brutto. Jedna czwarta najgorzej wynagradzanych specjalistów ds. e-marketingu zarabia poniżej 4 910 PLN brutto. Natomiast zarobki powyżej 7 620 PLN brutto otrzymuje 25% najlepiej opłacanych specjalistów.


  Manager ds. social mediów – zarobki

  Praca na tym stanowisku polega na opracowywaniu strategii promocji i budowania wizerunku marki na platformach społecznościowych, jak również na przygotowywaniu raportów i skutecznym zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi (np. negatywne opinie), gdyby się pojawiły.


  ile-zarabia-social-media-manager

  Źródło: wynagrodzenia.pl

  Wynagrodzenie całkowite w ciągu miesiąca na tym stanowisku wynosi 5 670 PLN brutto. 25% najgorzej wynagradzanych social media managerów zarabia poniżej 4 640 PLN brutto, a na wyższe zarobki powyżej 6 750 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych social media managerów.


  Copywriter – zarobki

  Copywriter specjalizujący się w e-commerce pełni istotną rolę w tworzeniu treści widocznych w sklepach internetowych, takich jak opisy produktów i kategorii, które mają wpływ na optymalizację stron pod kątem pozycjonowania. Jego zadaniem jest tworzenie przekonujących tekstów, które nie tylko opisują produkty, ale również angażują i przyciągają uwagę klientów, przyczyniając się do lepszych wyników sprzedażowych.


  ile-zarabia-copywriter

  Źródło: wynagrodzenia.pl

  Mediana wynagrodzenia copywritera wynosi 4 910 PLN brutto, jednak co drugi copywriter otrzymuje pensję od 4 090 PLN do 6 330 PLN. Na zarobki powyżej 6 330 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych copywriterów.

  Warto pamiętać, że powyższe kwoty to jedynie przybliżone widełki wynagrodzeń i mogą się różnić w zależności od konkretnych czynników, takich jak lokalizacja, wielkość firmy, konkurencyjność rynku pracy oraz specyfika branży e-commerce. Ponadto, należy pamiętać, że wynagrodzenie pracowników w e-commerce może również uwzględniać elementy zmiennego wynagrodzenia, takie jak prowizje od sprzedaży lub premie za osiąganie określonych celów.


  Przyjmij uczciwe stawki

  Przeanalizuj rynek pracy, dostosuj oferty wynagrodzeń do konkurencyjnych stawek i pamiętaj, że minimalne wynagrodzenie stanowi jedynie podstawę. Docenienie pracowników za ich wysiłek i wkład może przynieść wiele dobrego. Co możesz zyskać oferując wyższe wynagrodzenie?

 • Wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników – konkurencyjne wynagrodzenie jest jednym z głównych czynników, które przyciągają utalentowanych specjalistów do Twojej firmy. Ograniczenie fluktuacji pracowników pozwala firmie zachować stabilność, utrzymywać rozwój na podobnym poziomie oraz oszczędzać na kosztach związanych z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników.

 • Zmotywowanych i zaangażowanych pracowników – odpowiednie wynagrodzenie działa jak motywator, zwiększając zaangażowanie, efektywność i produktywność pracowników. Pracownicy, którzy czują się docenieni finansowo, często są bardziej zaangażowani w osiąganie celów i dążenie do sukcesu firmy.

 • Konkurencyjność na rynku pracy – oferowanie atrakcyjnych wynagrodzeń pomaga Twojej firmie wyróżnić się i konkurować z innymi pracodawcami. Pracownicy często biorą pod uwagę zarobki przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca pracy, dlatego ważne jest, aby oferta wynagrodzenia była atrakcyjna i adekwatna do wartości i doświadczenia pracowników. Firma, która znana jest z uczciwego podejścia do wynagradzania pracowników, buduje pozytywny wizerunek jako pracodawca.

 • Lojalność pracowników – gdy pracownicy są odpowiednio wynagradzani, często odczuwają większą lojalność wobec firmy. Są mniej skłonni do szukania innych możliwości zatrudnienia i bardziej zaangażowani w długoterminowy rozwój organizacji. Lojalność pracowników przekłada się na stabilność zespołu oraz mniejsze koszty związane z rotacją kadry.

 • Warto pamiętać, że atrakcyjne wynagrodzenie to nie tylko kwestia finansowa. Równie ważne jest docenienie pracowników, oferowanie możliwości rozwoju zawodowego, tworzenie korzystnych warunków pracy i uwzględnianie równowagi między pracą a życiem prywatnym. W połączeniu z odpowiednim wynagrodzeniem te elementy tworzą kompleksowy pakiet motywacyjny, który przyczynia się do sukcesu firmy i zadowolenia pracowników.


  Budowanie uczciwych i sprawiedliwych relacji z pracownikami jest kluczowym elementem sukcesu w sklepie online, przyciągającym i utrzymującym zgrany zespół.
  Jakie są obecnie minimalne wynagrodzenia w Polsce dla pracowników e-commerce?

  Płaca minimalna jest taka sama dla większości osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i wynosi 3600 zł brutto (po podwyżce w lipcu 2023 r.). Wysokość zarobków w e-commerce zależy od zajmowanego stanowiska. Przykładowo, specjalista ds. e-commerce zarabia minimalnie 4360 zł brutto, a starszy specjalista ds. e-commerce o 590 zł brutto więcej.

  Jakie czynniki wpływają na wysokość wynagrodzenia pracowników e-commerce?

  Wysokość wynagrodzenia osoby pracującej w e-commerce zależy od kilku czynników. Liczy się zajmowane stanowisko, doświadczenie oraz wpływ na wyniki firmy. Nie bez znaczenia jest również wielkość sklepu internetowego oraz miejsce, w którym znajduje się siedziba firmy (region ma wpływ na zarobki).

  Czy wynagrodzenia pracowników e-commerce różnią się w zależności od lokalizacji i wielkości firmy?

  Najczęściej tak. Zdarza się, że właściciele sklepów internetowych argumentują niższe wynagrodzenie niższymi kosztami życia (jeśli siedziba firmy mieści się w mniejszym mieście lub pracownik ma możliwość pracy zdalnej). Wielkość firmy również może mieć znaczenie, ale nie zawsze jest tak, że im większa firma, tym wyższe zarobki.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

  Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

  13.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Od odwiedzających do kupujących – optymalizacja konwersji w e-commerce

  Dowiedz się, jak zwiększyć sprzedaż poprzez analizę zachowań użytkowników, optymalizację stron produktowych i całego procesu zakupowego. Zarabiaj więcej.

  11.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak zbudować silną markę online? Kompletny przewodnik po marketingu cyfrowym dla nowych przedsiębiorców

  Skuteczne strategie marketingu cyfrowego dla startujących w e-commerce. Przewodnik po SEO, mediach społecznościowych, reklamie płatnej i e-mail marketingu.

  10.06.2024 Czytaj więcej