Zastosowanie PSD2 w małym e-commerce – co to oznacza dla bezpieczeństwa transakcji?

#PSD2 #prawo #UE #bezpieczeństwo transakcji

11.03.2024
Udostępnij:

Sprzedaż internetowa nie jest już domeną wyłącznie dużych graczy. Małe przedsiębiorstwa również coraz śmielej wkraczają w przestrzeń e-commerce, dążąc do rozszerzenia swojego zasięgu i zwiększenia sprzedaży. W tym dynamicznie rozwijającym się środowisku, kluczową rolę odgrywają bezpieczne i wygodne płatności online. Wejście w życie dyrektywy PSD2 (Payment Services Directive 2) stanowi kamień milowy w regulacji usług płatniczych, mający na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, ale także stymulowanie konkurencji i innowacji w branży finansowej.


Artykuł ten ma na celu przybliżenie przedsiębiorcom esencji dyrektywy PSD2, wyjaśniając, jak jej implementacja wpływa na bezpieczeństwo płatności elektronicznych i jakie korzyści niesie dla świata małego e-commerce. Prześwietlimy mechanizmy dyrektywy, skupiając się na jej praktycznym zastosowaniu, aby pomóc przedsiębiorcom w dokonaniu świadomego wyboru operatora płatności online, który wspiera realizację celów biznesowych w bezpiecznym środowisku cyfrowym.


Co to jest PSD2?


Dyrektywa PSD2, czyli Druga Dyrektywa w Sprawie Usług Płatniczych, stanowi rewizję i rozszerzenie pierwotnej dyrektywy PSD, wprowadzonej w celu regulacji płatności w Unii Europejskiej. Jej głównym zadaniem jest adaptacja przepisów prawnych do szybko rozwijających się technologii finansowych, zapewniając przy tym wyższy poziom bezpieczeństwa transakcji elektronicznych. PSD2 ma na celu nie tylko ochronę konsumentów, ale także stworzenie bardziej otwartego, konkurencyjnego rynku usług płatniczych, który promuje innowacje i efektywność.


Zakres regulacji


Dyrektywa PSD2 dotyczy szerokiego zakresu podmiotów działających na rynku finansowym. Obejmuje ona banki, instytucje płatnicze, dostawców usług płatniczych, w tym operatorów płatności online, a także przedsiębiorstwa e-commerce wykorzystujące płatności elektroniczne. Każdy z tych podmiotów musi stosować się do nowych regulacji, co oznacza wdrożenie wymogów dyrektywy w swoich systemach płatniczych oraz procesach obsługi klienta.


Główne założenia dyrektywy


PSD2 opiera się na trzech filarach: wzmocnieniu bezpieczeństwa transakcji, zwiększeniu konkurencji na rynku usług płatniczych oraz promowaniu innowacji. Żeby osiągnąć te cele, PSD2 wprowadza kilka kluczowych założeń. Oto one.

 • Silna autentykacja klienta (SCA) – PSD2 wymaga, aby płatności elektroniczne były autoryzowane przy użyciu co najmniej dwóch niezależnych elementów: czegoś, co użytkownik zna (np. hasło), posiada (np. telefon) lub jest (np. odcisk palca). Ma to na celu znaczące zmniejszenie ryzyka oszustw i nieautoryzowanych transakcji.

 • Otwarta bankowość (Open Banking) – dzięki PSD2, banki są zobowiązane do udostępniania swoich API zewnętrznym dostawcom usług płatniczych (TPP), umożliwiając im dostęp do informacji o kontach na żądanie klienta. To otwiera rynek dla innowacyjnych usług finansowych, takich jak zarządzanie finansami osobistymi, płatności bezpośrednie między kontami czy agregacja kont.

 • Zwiększenie konkurencji i innowacji – poprzez obniżenie barier wejścia dla nowych graczy i zwiększenie przejrzystości rynku, PSD2 sprzyja rozwojowi nowych, innowacyjnych usług płatniczych, co przekłada się na większy wybór i lepsze warunki dla konsumentów.

Te założenia mają na celu nie tylko ułatwienie i zabezpieczenie procesu płatności dla użytkowników końcowych, ale także stworzenie zdrowej, konkurencyjnej atmosfery, która napędza innowacje technologiczne w sektorze płatności.


PSD2 i małe sklepy internetowe


Dyrektywa PSD2 wprowadza dla małych e-commerce szereg nowych wyzwań, ale i możliwości. Przedsiębiorstwa te muszą zwrócić szczególną uwagę na sposób przetwarzania płatności online, aby zapewnić zgodność z nowymi przepisami. Z jednej strony, wymogi dotyczące silnej autentykacji klienta (SCA) mogą wydawać się obciążeniem, wymagającym dodatkowych kroków w procesie zakupowym. Z drugiej jednak strony, dyrektywa otwiera drogę do lepszej ochrony przed oszustwami i nieautoryzowanymi płatnościami, co z kolei może zwiększyć zaufanie konsumentów i, w dłuższej perspektywie, liczbę złożonych i opłaconych zamówień.

Koncepcja otwartej bankowości, będąca kluczowym elementem PSD2, umożliwia małym e-commerce korzystanie z nowych technologii i usług oferowanych przez zewnętrzne dostawców usług płatniczych (TPP). Dzięki dostępowi do interfejsów API banków, sklepy internetowe mogą oferować swoim klientom innowacyjne metody płatności, takie jak płatności bezpośrednie z konta bankowego (szybkie przelewy), bez konieczności przekierowania do zewnętrznych usługodawców. To nie tylko skraca czas realizacji płatności, ale także potencjalnie obniża koszty dla sprzedawców, otwierając przed nimi nowe możliwości biznesowe.

Silna autentykacja klienta (SCA) jest fundamentem bezpieczniejszych płatności online. Wymóg ten dotyczy stosowania co najmniej dwóch niezależnych metod weryfikacji tożsamości klienta, co znacząco utrudnia nieuprawniony dostęp do środków i danych. Dla małych e-commerce oznacza to konieczność implementacji systemów płatniczych, które wspierają SCA, co może wiązać się z początkowymi trudnościami technicznymi i organizacyjnymi. Jednakże, zwiększenie bezpieczeństwa płatności ma kluczowe znaczenie dla budowania zaufania konsumentów i może przyczynić się do redukcji liczby oszustw i chargebacków (zwrotów płatności), co jest korzystne zarówno dla kupujących, jak i sprzedających.


Korzyści dla sprzedających i kupujących wynikające z wprowadzenia PSD2


Wprowadzenie SCA i innych mechanizmów bezpieczeństwa, przewidzianych przez PSD2, niesie ze sobą korzyści nie tylko dla konsumentów, ale i dla samych przedsiębiorstw. Klienci cenią sobie bezpieczne środowisko zakupów online, co przekłada się na ich lojalność i zaufanie do marki. Z drugiej strony, przedsiębiorstwa zyskują poprzez zmniejszenie liczby oszustw i chargebacków, co stabilizuje ich operacje finansowe i pozytywnie wpływa na reputację. Ponadto, dostosowanie się do wymogów PSD2 może otworzyć przed małymi e-commerce nowe możliwości biznesowe poprzez integrację z innowacyjnymi rozwiązaniami płatniczymi.


Wybór operatora płatności zgodnego z PSD2


Wybór odpowiedniego operatora płatności jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa transakcji i płynności procesów zakupowych w e-commerce. W kontekście zgodności z dyrektywą PSD2, istotne jest, aby operator spełniał następujące kryteria.

 • Zgodność z PSD2 i SCA – upewnij się, że operator płatności jest w pełni zgodny z wymogami PSD2, w tym z zasadami silnej autentykacji klienta.
 • Wsparcie dla otwartej bankowości – operator powinien oferować integrację z usługami otwartej bankowości, co umożliwia bezpośrednie płatności z konta bankowego i dostęp do innowacyjnych rozwiązań.
 • Bezpieczeństwo – weryfikacja mechanizmów zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie danych, tokenizacja i systemy prewencji oszustw.
 • Elastyczność i skalowalność – możliwość dostosowania systemu płatniczego do potrzeb biznesowych i wzrostu sklepu.
 • Użyteczność i integracja – prostota integracji z platformą e-commerce oraz zapewnienie płynnego doświadczenia zakupowego dla użytkowników.

Integracja systemu płatności z Twoim sklepem powinna być jak najmniej inwazyjna, nie zakłócając procesu zakupowego. Podczas porównywania dostępnych rozwiązań:

 • wyszukaj operatorów oferujących proste w implementacji API lub wtyczki do popularnych platform e-commerce;
 • upewnij się, że masz dostosowania formularzy płatności do wyglądu i potrzeb swojego sklepu;
 • sprawdź, czy operator zapewnia pomoc techniczną w razie problemów z integracją lub korzystaniem z systemu płatności.

Zapewnienie, że wybrany operator płatności spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i regulacyjne, jest niezbędne. Warto zwrócić uwagę na:

 • certyfikaty i licencje – upewnij się, że operator posiada wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa (np. PCI DSS) i licencje działalności;
 • polityka prywatności i ochrona danych – operator powinien gwarantować zgodność z ogólnymi rozporządzeniami o ochronie danych (GDPR) i stosować najlepsze praktyki w zakresie ochrony danych osobowych.

Wybór odpowiedniego operatora płatności, który jest zgodny z PSD2, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa transakcji i budowania zaufania wśród klientów e-commerce. Taki partner nie tylko umożliwi bezproblemową integrację i operacje płatnicze, ale również pomoże w spełnieniu obowiązujących przepisów prawnych i wymogów bezpieczeństwa, co jest niezbędne dla stabilnego wzrostu biznesu online.


Bezpieczne i niezawodne płatności online

Wybierz sprawdzone płatności Autopay i zwiększaj sprzedaż

Zacznij pobierać płatności

Photo by Bench Accounting on Unsplash

Przeczytaj także:

Ecommerce

Proste kroki do optymalizacji cashflow w sklepie online

Zobacz, jak analiza finansowa, zarządzanie zapasami, optymalizacja kosztów i inne strategie przyczyniają się do poprawy płynności finansowej i rozwoju biznesu.

23.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak skutecznie zarządzać sklepem online z domowego biura?

Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci zarządzać e-commerce z domowego biura. Dowiedz się, jak utrzymać dyscyplinę i zorganizować idealne miejsce pracy.

22.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

18.04.2024 Czytaj więcej