Chcesz wiedzieć więcej o zmianach klimatu? Oglądaj te kanały na YouTube

#ekologia #edukacja ekologiczna

09.07.2021
Udostępnij:

Globalne ocieplenie jest faktem, z którym żaden poważny naukowiec nie dyskutuje. I, na szczęście, także żaden ceniony polski twórca internetowy. Kogo zatem warto oglądać na polskim YouTube?


Zmiany klimatyczne są tematem niezwykle skomplikowanym i wielowątkowym. A potencjalne rozwiązania są kompleksowe i dotyczą odległych dziedzin – logistyki, rolnictwa, przemysłu ciężkiego, energetyki i wielu innych.

Ciężko to wszystko samodzielnie ogarnąć – tym bardziej, że w internecie można znaleźć mnóstwo dezinformacji klimatycznej. Nie tylko tworzonej przez denialistów, ale też przez lobbystów i reprezentantów firm, które mogłyby stracić np. na ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery.

Na szczęście temat ten jest szeroko omawiany również w polskim internecie, a niektórzy specjaliści od tematu tworzą bardzo przystępne filmy na YouTube. Wybraliśmy dla Was kilkoro z nich – twórców youtube’owych, których warto śledzić, jeśli chce się wiedzieć więcej na temat zmian klimatu.


Kasia Gandor


Gandor to znana popularyzatorka wiedzy, która interesuje się przede wszystkim – jak sama określa to na swojej stronie internetowej – “punktami styku między nauką a społeczeństwem”. Kwestie zmian klimatu i związanych z tym globalnych wyzwań - bo dotykających właściwie całej ziemskiej populacji - dość regularnie pojawiają się na jej kanale.

Gandor już kilkukrotnie poruszała m.in. temat globalnego ocieplenia. Wspólnie z prof. Szymonem Malinowskim z Wydziału Fizyki UW zastanawiała się, czemu ludzkość nie podejmuje działań w obliczu tego niebezpieczeństwa.Swoim widzom opowiadała również, jak zmieni się świat, jeśli średnia roczna temperatura wzrośnie raptem o 1,5 stopnia.Nauka. To Lubię


Tomasza Rożka znają nie tylko jego fani na YouTubie – to fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki, znany również z licznych programów telewizyjnych. Kanał YouTube “Nauka. To Lubię” to jeden z jego autorskich projektów – każdy film to inne zagadnienie omówione w kilka lub kilkanaście minut.

Temat globalnego ocieplenia Rożek poruszał wielokrotnie, starając się m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy możemy coś jeszcze zrobić, czy też może jest całkiem za późno?TO JUŻ DZIŚ


Youtuber Rafał Masny jeszcze kilka lat temu znany był raczej z kolektywu Abstrachuje. Influencer od kilku lat prowadzi jednak równolegle kanał “TO JUŻ DZIŚ”, zajmujący się zagadnieniami naukowymi i technologicznymi.

Również na tym kanale pojawiło się zagadnienie ocieplenia klimatu. Film “Zmiany klimatu – czy jest dla nas nadzieja?” to parominutowa informacyjna pigułka, z której każdy dowie się, jakie działania może podjąć indywidualnie, żeby poprawić choć trochę sytuację.Uwaga! Naukowy Bełkot


“Uwaga! Naukowy Bełkot” to jeden z największych polskich kanałów naukowych. Założył go Dawid Myśliwiec – niezwykle ciekawa postać, która z jednej strony napisała doktorat z chemii, a z drugiej ma koszykarską przeszłość. Przy okazji zaś to autor niezwykle interesującej książki “Przepis na człowieka, czyli krótki wstęp do odpowiedzi na pytanie: dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy”.

Myśliwiec – jak na doktora chemii przystało – na “Uwaga! Naukowy Bełkot” przeprowadza eksperymenty, ale też komentuje aktualności ze świata nauki. Wśród nich także kwestię globalnego ocieplenia. Już pięć lat temu zastanawiał się, co lub kto ma wpływ na klimat:A dwa lata temu wszedł w prawie dwugodzinną polemikę z jednym z polskich tygodników opinii, który podważał kwestię istnienia globalnego ocieplenia:Everyday Hero


Kanał "Everyday Hero" prowadzi Orestes Kowalski – twórca internetowy, który w swojej działalności skupia się przede wszystkim na kwestiach związanych z ekologią. Sam Kowalski prywatnie jest aktywistą na rzecz weganizmu, a jednym z argumentów, jaki przywołuje na rzecz ograniczenia spożywania produktów odzwierzęcych, jest właśnie wpływ na klimat:W innej produkcji Kowalski zastanawia się, czemu to właśnie konserwatywni publicyści i politycy mają taki problem z przyznaniem, że globalne ocieplenie istnieje lub, że ma na nie wpływ człowiek:ClimateAdam


Na koniec proponujemy nieco bardziej niszowy i zagraniczny kanał, który w całości zajmuje się zmianami klimatycznymi. Założył go dr Adam Levy, klimatolog z Oxfordu. Osoby pragnące pogłębić wiedzę na temat zmian globalnego ocieplenia powinny przejrzeć większość produkcji Levy’ego. Jak na przykład tę, w której naukowiec opowiada o problemie za pomocą niezwykle trafnej metafory z biciem po twarzy:Osoby nieznające języka angielskiego uspokajamy – niektóre z filmów dra Levy’ego mają wgrane polskie napisy.

Przeczytaj także:

Ekologia

Zrównoważony e-commerce, czyli co możesz zrobić dla środowiska

Masz firmę w branży e-commerce i zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby ograniczyć negatywny wpływ biznesu na środowisko? Oto kilka rozwiązań.

24.10.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Środowisko w (nie)dobrym stanie – problemy i działania naprawcze [RAPORT AUTOPAY]

Jak Polacy podchodzą do kwestii ochrony środowiska? Jakie działania podejmują, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę? Czego oczekują od rządzących?

13.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Eko idee bliższe kobietom [RAPORT AUTOPAY]

Kobiety mocniej wspierają kwestie związane z ochroną środowiska i chętniej wprowadzają w życie proekologiczne nawyki. Co jeszcze wynika z naszego badania?

01.09.2023 Czytaj więcej