Zrównoważony e-commerce, czyli co możesz zrobić dla środowiska

#ecommerce #ekologia

24.10.2023
Udostępnij:

E-commerce niesie ze sobą wiele wyzwań środowiskowych. Odpowiedzią na te wyzwania jest koncepcja zrównoważonego e-commerce, który łączy w sobie nowoczesność zakupów online z troską o planetę. Przyjrzyjmy się bliżej temu trendowi, zwracając uwagę na takie aspekty jak redukcja zużycia plastiku, ekologiczne opakowania czy zarządzanie zapasami.


Redukcja zużycia plastiku


Wiele produktów zakupionych online dostarczanych jest w plastikowych opakowaniach, które stanowią poważne obciążenie dla środowiska. Firmy e-commerce coraz częściej zdają sobie sprawę z tego problemu i wprowadzają alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest zastąpienie plastikowych opakowań tekturowymi, które są biodegradowalne i łatwiejsze w recyklingu. Inne podejście polega na minimalizacji opakowań, rezygnacji z foliowych wypełniaczy czy plastikowych taśm zastępując je taśmami papierowymi.

💡 Więcej o ekologicznych innowacjach dowiesz się z podlinkowanego artykułu w naszej bazie wiedzy.


Zmiana opakowań na bardziej ekologiczne


Nie chodzi jedynie o rezygnację z plastiku. Opakowania ekologiczne to takie, które są produkowane z surowców odnawialnych, można je wielokrotnie wykorzystać lub łatwo przetworzyć. Przykłady to opakowania z tektury, papieru, ale także tkanin czy bioplastików. Część firm decyduje się także na wprowadzenie systemu zwrotnego opakowania, gdzie klient po wykorzystaniu produktu odsyła opakowanie do sprzedawcy, który może je ponownie wykorzystać.


Jakie są najlepsze ekologiczne alternatywy dla tradycyjnych opakowań?


 • Opakowania z recyklingu – przykładem mogą być pudełka z recyklingowanego kartonu.
 • Opakowania biodegradowalne – zwykle wykonane z materiałów roślinnych, naturalnie się rozkładają w środowisku w ciągu kilku miesięcy lub lat, w zależności od warunków.
 • Opakowania kompostowalne – podobne do biodegradowalnych, ale mogą być kompostowane w domowych warunkach (niektóre opakowania na jedzenie są wykonane z kukurydzy i mogą być kompostowane w ogrodzie).
 • Opakowania wielokrotnego użytku – zaprojektowane tak, aby klienci mogli je wielokrotnie używać (np. materiałowe torby na zakupy lub szklane pojemniki).
 • Opakowania z odpadów roślinnych – wykonane z resztek roślin, które pozostały po procesie produkcji, takich jak łupiny kawy czy odpady z trzciny cukrowej.
 • Opakowania z grzybów – stosunkowo nowe rozwiązanie, gdzie grzybnię wykorzystuje się do produkcji trwałych, ale biodegradowalnych opakowań.
 • Szklane opakowania – szkło jest materiałem, który może być wielokrotnie recyklingowany bez utraty jakości (szklane pojemniki są doskonałym wyborem dla produktów spożywczych i kosmetyków).
 • Opakowania z wosku pszczelego – tkaniny nasączone woskiem pszczelim, które mogą zastąpić folię spożywczą w wielu zastosowaniach.

Przy wyborze ekologicznych opakowań ważne jest uwzględnienie nie tylko środowiskowego wpływu samego opakowania, ale także procesu jego produkcji, transportu i ostatecznej utylizacji. Ostateczny wybór zależy od specyfiki produktu, potrzeb firmy oraz oczekiwań klientów.


Dobrze zorganizowane dostawy


Organizacja ekologicznej dostawy produktów to nie tylko odpowiedź na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów, ale również krok w kierunku zrównoważonego rozwoju biznesu. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby uczynić dostawę produktów bardziej przyjazną dla środowiska.

 1. Lokalne dostawy – współpracuj z lokalnymi dostawcami i producentami, aby zmniejszyć odległość, jaką musi przebyć paczka. Dostarczanie produktów z bliższych lokalizacji zmniejsza emisję CO2 i zużycie paliwa.
 2. Zoptymalizowane trasy – wykorzystaj oprogramowanie do zarządzania trasami, aby zminimalizować liczbę przebytych kilometrów, ograniczając tym samym emisję spalin.
 3. Eko-pojazdy – inwestuj w dostawę przy użyciu pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Możesz również rozważyć wykorzystanie rowerów lub skuterów do dostaw w obszarach miejskich.
 4. Zbiorcze dostawy – zamiast wysyłać wiele małych paczek, skonsoliduj zamówienia w większe przesyłki, aby zmniejszyć liczbę potrzebnych do transportu pojazdów.
 5. Programy zwrotów – wprowadź systemy, które zachęcają klientów do zwrotu używanych opakowań, tak aby mogły być one ponownie wykorzystane lub odpowiednio przetworzone.
 6. Kompensacja emisji CO2 – współpracuj z organizacjami zajmującymi się kompensatą emisji CO2, aby zrekompensować emisje generowane przez Twoje dostawy.
 7. Edukacja – informuj klientów o Twoich działaniach na rzecz ekologicznej dostawy, zachęcając ich do wyboru bardziej zrównoważonych opcji, takich jak dostawa w wyznaczony dzień tygodnia czy odbiór osobisty.
 8. Zastanów się nad dostawą "ostatniej mili" – w wielu miastach funkcjonują firmy zajmujące się dostawą "ostatniej mili" za pomocą rowerów, skuterów czy wózków elektrycznych. Współpraca z nimi może znacznie zmniejszyć ślad węglowy Twojego procesu dostawy.

Przemyślane zarządzanie zapasami


Odpowiednie zarządzanie zapasami ma kluczowe znaczenie dla minimalizacji marnowania produktów. Systemy zarządzania zapasami, które opierają się na analizie danych, pozwalają firmom lepiej przewidywać popyt i dostosowywać poziom zapasów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przeterminowania produktów czy marnowania surowców. W przypadku produktów spożywczych czy kosmetyków, gdzie termin przydatności do użycia jest kluczowy, odpowiednie zarządzanie magazynem jest niezbędne dla zrównoważonego e-commerce.


Korzyści z wdrażania zrównoważonych praktyk


Zaangażowanie w zrównoważony e-commerce niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, firmy budują pozytywny wizerunek w oczach coraz bardziej świadomych ekologicznie konsumentów. Po drugie, długoterminowe podejście do zarządzania biznesem może przynieść oszczędności, np. poprzez zmniejszenie ilości marnowanych produktów czy kosztów związanych z utylizacją odpadów.


Podsumowanie


Zrównoważony e-commerce to nie tylko trend, ale konieczność w obliczu globalnych wyzwań środowiskowych. Dzięki świadomym wyborom, innowacyjnym rozwiązaniom i odpowiedzialnemu zarządzaniu, firmy e-commerce mogą przyczynić się do ochrony środowiska, jednocześnie budując pozytywne relacje z klientami i zwiększając swoją konkurencyjność na rynku.

Jest to krok w kierunku przyszłości, w której zakupy online będą nie tylko wygodne, ale także odpowiedzialne. I choć wyzwania są wielkie, potencjał dla firm, które zdecydują się pójść tą drogą, jest ogromny.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay, a rozwiniesz swój biznes

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ekologia

Środowisko w (nie)dobrym stanie – problemy i działania naprawcze [RAPORT AUTOPAY]

Jak Polacy podchodzą do kwestii ochrony środowiska? Jakie działania podejmują, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę? Czego oczekują od rządzących?

13.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Eko idee bliższe kobietom [RAPORT AUTOPAY]

Kobiety mocniej wspierają kwestie związane z ochroną środowiska i chętniej wprowadzają w życie proekologiczne nawyki. Co jeszcze wynika z naszego badania?

01.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Cyfrowy ślad węglowy. Wpływ technologii na środowisko

Cyfrowy ślad węglowy generowany przez nowe technologie ma realny wpływ na środowisko naturalne. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby ograniczyć swój.

11.08.2023 Czytaj więcej