Eko idee bliższe kobietom [RAPORT AUTOPAY]

#ekologia #raport #badanie #Postawy ekologiczne Polek i Polaków

01.09.2023
Udostępnij:

Kobiety mocniej wspierają kwestie związane z ochroną środowiska niż mężczyźni i chętniej wprowadzają w życie proekologiczne nawyki. Są również bardziej świadome wyzwań związanych ze zmianą klimatu i odczuwają więcej lęku wobec potencjalnych zagrożeń – wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” przeprowadzonego dla Autopay w lipcu 2023 r.

Kobiecy głos w klimatycznej debacie, który usłyszeli wszyscy należy do Grety Thunberg. Zdecydowanie wyrażając obawy o przyszłość świata, który lekceważy konsekwencje ocieplenia klimatu, wypowiadała się zarówno w imieniu swoim jak i Zetek, pokolenia rówieśników. Jej konsekwencję i wpływ na globalną debatę docenił magazyn TIME nagradzając tytułem Person of the Year 2019, jednocześnie czyniąc 16-letnią Gretę najmłodszą laureatką wyróżnienia.

W Polsce w jej ślady poszła Inga Zasowska, która również rozpoczęła samotnie strajk klimatyczny w 2019 r. czy Zuzanna Borowska z Katowic, wypowiadająca się w imieniu swojego pokolenia podczas szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie w tym samym roku. W USA w sprawach ograniczania konsekwencji globalnego ocieplenia głos zabiera Alexandria Ocasio-Cortez, najmłodsza w historii kongresmenka (przedstawicielka millenialsów), w 2019 r. wprowadziła do Kongresu jako swój pierwszy akt prawny rezolucję w sprawie Nowego Zielonego Ładu (The Green New Deal), wzywając do ograniczenia paliw kopalnych i emisji gazów cieplarnianych w całej gospodarce.


Kryzys klimatyczny nie jest neutralny płciowo


Średnio kobiety nieco częściej niż mężczyźni troszczą się o środowisko i mają bardziej wyraziste proklimatyczne przekonania – wynika z badania przeprowadzonego przez Yale Program on Climate Change Communication w 2018 r. w USA. Chociaż podobny odsetek mężczyzn i kobiet uważa, że globalne ocieplenie ma miejsce, kobiety poważniej postrzegają ryzyko, obawiają się, że globalne ocieplenie szkodzi przyrodzie, przyszłym pokoleniom i im osobiście – piszą autorzy.

Młode kobiety są osiem razy bardziej skłonne uwierzyć, że procesy zmian klimatycznych wpłyną na ich życie niż męscy rówieśnicy, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród studiujących w wieku 18-33 lat na Western Sydney University. W Wielkiej Brytanii kobiety częściej niż mężczyźni zajmują się recyklingiem, wyłączają ogrzewanie podczas nieobecności w domu, oszczędzają wodę, wynika z badania firmy Mintel, która ogłasza istnienie eco gender gap. Ekologiczna luka między płciami oznacza, że kobiety przejmują większą odpowiedzialność za prowadzenie gospodarstwa domowego w sposób przyjazny dla środowiska.

Największych skutków globalnego ocieplenia doświadczają kobiety i dziewczęta zwłaszcza w rejonach, gdzie rolnictwo jest dla nich najważniejszym sektorem zatrudnienia. Skutki zmian klimatu utrwalają i potęgują nierówności strukturalne między płciami. Jest to szczególnie prawdziwe tam, gdzie kobiety utrzymują się z prac wrażliwych na zmiany klimatu, takich jak rolnictwo i praca fizyczna – zwraca uwagę Ramowa Konwencja w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). 80 proc. osób przesiedlonych z powodu zmian klimatycznych to kobiety wynika z danych ONZ.


Polskie kobiety odczuwają lęk przed zagrożeniami klimatycznymi


Co możemy powiedzieć o przekonaniach Polek na temat globalnego ocieplenia? Okazuje się, że prawie połowa Polek i co trzeci mężczyzna w pełni zgadzają się z informacjami o istnieniu kryzysu klimatycznego. O ile tylko co dziesiąta kobieta uważa, że doniesienia na ten temat są przesadzone, wątpliwości podziela już co czwarty mężczyzna – wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” przeprowadzonego na zamówienie Autopay z lipca 2023 r.

Nieco więcej kobiet (54 proc.) i mężczyzn (39 proc.) uważa, że sytuacja ekologiczna jest zła i konieczne są natychmiastowe działania naprawcze. Kobiety, w większym stopniu niż mężczyźni, za złą sytuację ekologiczną świata winią biznes, koncerny energetyczne, rządy oraz ludzi jako konsumentów.

Kobiety również częściej niż mężczyźni dostrzegają wpływ działań człowieka na degradację środowiska naturalnego. Wśród czynników wymienionych w badaniu wskazano na m.in. używanie plastiku na masową skalę, generowanie śmieci, zużywanie wody przez przemysł, emisję spalin, uprzemysłowienie terenów i rozwój miast, emisję gazów cieplarnianych, masową konsumpcję odzieży i sprzętu RTV i AGD i eksploatację surowców.


O badaniu “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w czerwcu 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1082 osób metodą CAWI.


Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Przeczytaj także:

Ekologia

Zrównoważony e-commerce, czyli co możesz zrobić dla środowiska

Masz firmę w branży e-commerce i zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby ograniczyć negatywny wpływ biznesu na środowisko? Oto kilka rozwiązań.

24.10.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Środowisko w (nie)dobrym stanie – problemy i działania naprawcze [RAPORT AUTOPAY]

Jak Polacy podchodzą do kwestii ochrony środowiska? Jakie działania podejmują, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę? Czego oczekują od rządzących?

13.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Cyfrowy ślad węglowy. Wpływ technologii na środowisko

Cyfrowy ślad węglowy generowany przez nowe technologie ma realny wpływ na środowisko naturalne. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby ograniczyć swój.

11.08.2023 Czytaj więcej