Polacy coraz chętniej korzystają z e-usług [RAPORT AUTOPAY]

#raport #badanie #Finanse w czasach inflacji #e-usługi #usługi elektroniczne

17.08.2023
Udostępnij:

Widać wpływ postępu technologicznego na życie, czego przykładem jest rosnąca liczba użytkowników usług internetowych we wszystkich grupach wiekowych – wynika z najnowszego badania “Finanse w czasach inflacji” zrealizowanego przez Autopay.


76 proc. Polek i Polaków uważa, że zmiany technologiczne w codziennym życiu są nieuniknione. Sześć osób na dziesięć sądzi, że postęp technologiczny czyni życie łatwiejszym, a ponad połowa chętnie korzysta z nowych rozwiązań.

Warto zaznaczyć, że wyraźną cezurą jest rok 2020 i skokowy wzrost odpowiedzi, sięgający aż 20 punktów procentowych w skali roku w przypadku deklaracji dotyczącej chęci korzystania z nowych rozwiązań technologicznych. Wpływ zapewne miała na to pandemia i konieczność dostosowania procesów urzędowych do narzuconych obostrzeń.


Polacy podpisują dokumenty bez wychodzenia z domu


Spada odsetek osób, które deklarują, że nie korzystają z usług realizowanych przez internet. Systematycznie od lat rośnie popularność elektronicznego podpisywania dokumentów czy zdalnego zatwierdzania umów. Na popularności zyskała, zwłaszcza w ostatnim roku, także medycyna zdalna.

Elektroniczne podpisywanie wniosków i dokumentów w urzędach zawdzięcza popularność dostępnym metodom autoryzacji, szczególnie skokowemu wzrostowi liczby użytkowników profilu zaufanego: z 4,6 mln na początku 2020 r. do do 16 mln wiosną 2023 roku.


korzystanie-z-uslug-elektronicznych

Źródło: Badanie “Finanse w czasach inflacji”, Autopay

Elektroniczne podpisywanie dokumentów jest popularniejsze wśród mężczyzn, osób młodszych oraz mieszkańców największych miast. Panowie również częściej w sposób zdalny podpisują umowy.

Z porad lekarskich przez internet częściej korzystają kobiety, osoby najstarsze i mieszkańcy największych miast – przedstawiciele tej grupy częściej niż pozostali pracują w trybie zdalnym i korzystają z pozalekcyjnej edukacji online jak np. nauka języków czy zajęcia muzyczne.


Usługi zdalne w przyszłości


A jak ankietowani zapatrują się na przyszłość? Nieco więcej niż obecnie zamierza podpisywać elektronicznie dokumenty i umowy za pomocą internetu. Wygasa jednak entuzjazm dotyczący pracy zdalnej. Będzie rosła popularność porad lekarskich przez internet oraz edukacji pozaszkolnej.


zamiar-korzystania-z-uslug-elektronicznych-w-przyszlosci-deklaracja

Źródło: Badanie “Finanse w czasach inflacji”, Autopay

Mieszkańcy największych miast przejawiają zdecydowanie większą chęć do korzystania z wszelkich usług w modelu zdalnym – taką gotowość deklaruje siedmiu na dziesięciu ankietowanych. Są zwolennikami elektronicznego podpisywania dokumentów, podobnie jak mężczyźni oraz osoby młodsze.

Panowie, osoby najstarsze oraz mieszkańcy największych miast chętniej niż pozostali będą korzystać z możliwości zdalnego podpisywania umów czy porad lekarskich online. Mieszkańcy największych miast oraz najmłodsi ankietowani są bardziej gotowi do pracy zdalnej oraz do edukacji pozalekcyjnej online.


Pobierz raport z badaniaBadanie “Finanse w czasach inflacji” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w marcu 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1055 osób metodą CAWI.


Szukasz niezawodnych płatności online?

Wybierz bramkę płatniczą Autopay

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Artykuł

E-winiety na przejazdy w Szwajcarii już dostępne w aplikacji Autopay oraz online 

Autopay rozszerza ofertę zakupu e-winiet o Szwajcarię. Winiety na przejazdy w Szwajcarii dostępne są zarówno na stronie internetowej market.autopay.pl, jak i w aplikacji mobilnej dla systemów Android i iOS.

16.02.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Cloud Services wraca pod skrzydła Autopay

Spółka Cloud Services z początkiem 2024 oferuje swoje kompleksowe rozwiązania IT pod nową marką Autopay Services.

14.02.2024 Czytaj więcej

Artykuł

Na jednego specjalistę IT przypada 15 osób bez umiejętności cyfrowych. Młodzież ma rozwiązanie

Grupa 140 uczniów i uczennic z całej Polski - w ramach programu „UsuwaMy bariery!” stworzonego przez fundację Zwolnieni z Teorii i Autopay ze wsparciem SWPS Innowacje - proponuje 24 inkluzywne rozwiązania cyfrowe.

07.02.2024 Czytaj więcej