Widać wpływ postępu technologicznego na życie, czego przykładem jest rosnąca liczba użytkowników usług internetowych we wszystkich grupach wiekowych – wynika z najnowszego badania “Finanse w czasach inflacji” zrealizowanego przez Autopay.
76 proc. Polek i Polaków uważa, że zmiany technologiczne w codziennym życiu są nieuniknione. Sześć osób na dziesięć sądzi, że postęp technologiczny czyni życie łatwiejszym, a ponad połowa chętnie korzysta z nowych rozwiązań.
Warto zaznaczyć, że wyraźną cezurą jest rok 2020 i skokowy wzrost odpowiedzi, sięgający aż 20 punktów procentowych w skali roku w przypadku deklaracji dotyczącej chęci korzystania z nowych rozwiązań technologicznych. Wpływ zapewne miała na to pandemia i konieczność dostosowania procesów urzędowych do narzuconych obostrzeń.
Polacy podpisują dokumenty bez wychodzenia z domu
Spada odsetek osób, które deklarują, że nie korzystają z usług realizowanych przez internet. Systematycznie od lat rośnie popularność elektronicznego podpisywania dokumentów czy zdalnego zatwierdzania umów. Na popularności zyskała, zwłaszcza w ostatnim roku, także medycyna zdalna.
Elektroniczne podpisywanie wniosków i dokumentów w urzędach zawdzięcza popularność dostępnym metodom autoryzacji, szczególnie skokowemu wzrostowi liczby użytkowników profilu zaufanego: z 4,6 mln na początku 2020 r. do do 16 mln wiosną 2023 roku.
Elektroniczne podpisywanie dokumentów jest popularniejsze wśród mężczyzn, osób młodszych oraz mieszkańców największych miast. Panowie również częściej w sposób zdalny podpisują umowy.
Z porad lekarskich przez internet częściej korzystają kobiety, osoby najstarsze i mieszkańcy największych miast – przedstawiciele tej grupy częściej niż pozostali pracują w trybie zdalnym i korzystają z pozalekcyjnej edukacji online jak np. nauka języków czy zajęcia muzyczne.
Usługi zdalne w przyszłości
A jak ankietowani zapatrują się na przyszłość? Nieco więcej niż obecnie zamierza podpisywać elektronicznie dokumenty i umowy za pomocą internetu. Wygasa jednak entuzjazm dotyczący pracy zdalnej. Będzie rosła popularność porad lekarskich przez internet oraz edukacji pozaszkolnej.
Mieszkańcy największych miast przejawiają zdecydowanie większą chęć do korzystania z wszelkich usług w modelu zdalnym – taką gotowość deklaruje siedmiu na dziesięciu ankietowanych. Są zwolennikami elektronicznego podpisywania dokumentów, podobnie jak mężczyźni oraz osoby młodsze.
Panowie, osoby najstarsze oraz mieszkańcy największych miast chętniej niż pozostali będą korzystać z możliwości zdalnego podpisywania umów czy porad lekarskich online. Mieszkańcy największych miast oraz najmłodsi ankietowani są bardziej gotowi do pracy zdalnej oraz do edukacji pozalekcyjnej online.
Pobierz raport z badania
Badanie “Finanse w czasach inflacji” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w marcu 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1055 osób metodą CAWI.
Szukasz niezawodnych płatności online?
Wybierz bramkę płatniczą Autopay