Cena. Czy tylko ona ma znaczenie dla klienta?

#sprzedaż online #sklepy internetowe

17.05.2023
Udostępnij:

Różnego rodzaju badania wskazują, że konsumenci rzeczywiście wskazują na cenę, jako główny powód zakupów w internecie. Są sposoby, aby przekonać ich do zakupu, nawet wtedy gdy Twoje ceny nie są konkurencyjne. Jak to zrobić? Zdradzamy dwie skuteczne metody na klientów, dla których liczy się cena.

IRCenter przeprowadziło badanie, w którym dokonało analizy ścieżki zakupowej online (o tym, czym jest ścieżka zakupowa, dowiesz się z naszego poradnika). Nie jest niespodzianką, że klienci najczęściej robią zakupy w platformach sprzedażowych – aż 34% konsumentów wybiera właśnie tę formę. Pozostali wybierają sklepy online (16%), strony producenta (13%), Google (12%) oraz porównywarki cenowe (8%).

Z raportu firmy Gemius z 2020 roku dowiadujemy się, że Allegro wiedzie prym wśród znajomości serwisów w e-handlu (86%). Na kolejnym miejscu uplasował OLX (40%). AliExpress jest trzecią najczęściej wymienianą spontanicznie marką, związaną z e-handlem.

Okazuje się, że to Allegro, ze względu na ogrom ofert, pozwala klientom: zorientować się w cenach produktów, poznać dostępne rodzaje produktów i ich szczegółowe dane. Jak wynika z danych IRCenter, klienci podejmują decyzję o zakupie zazwyczaj w czasie 1-2 dni lub nawet tego samego dnia. Najczęściej szukają w serwisie opinii o produktach oraz promocji, ale najważniejsza jest dla nich cena…

powody zakupów w internecie

Źródło: (ircenter.com) – dane wykorzystane w infografice pochodzą z niezależnego badania przeprowadzonego przez firmę badawczą IRCenter

Wiemy już, że konsumenci wskazali cenę, jako główny powód zakupów w internecie. Dlatego właśnie prym wiedzie Allegro, w którym można łatwo i szybko porównać ceny tych samych produktów. Jak mając sklep internetowy, wygrać nierówną walkę z tym gigantem? Na dwa sposoby...

1. Przechytrz konkurencję

O tym, że nie warto konkurować ceną, pisaliśmy nie raz. Zawsze znajdzie się ktoś, kto i tak zaproponuje niższą cenę, a Ty będziesz ciągle sfrustrowany. Nie tędy droga. Należy przyjrzeć się innym potrzebom konsumentów, które można zaspokoić i znaleźć w nich przewagę konkurencyjną. Są to na przykład: jakość produktu, marka produktu lub firmy, pozytywne opinie, opcje dostawy produktu, dogodna możliwość zwrotu towaru, różne formy płatności, dostępność, opis i zdjęcia produktu. Jednym ze sposobów na przekonanie klienta może być darmowa dostawa. Podejmij negocjacje z firmami kurierskimi, żeby wywalczyć dla siebie jak najlepsze warunki.

2. Zaprzyjaźnij się z wrogiem

Prowadzisz sklep internetowy, który ma w ofercie produkty takie same jak można znaleźć na Allegro. Zastanawiasz się więc dlaczego klienci wolą kupować tam, a nie u Ciebie? Odpowiedź jest prosta – cenią sobie bezpieczeństwo transakcji, a Allegro im to gwarantuje. Możesz jednak za pośrednictwem tej platformy sprzedażowej zbudować zaufanie do klientów, a następnie przekierować ruch bezpośrednio na stronę swojego sklepu internetowego. Tam klienci znajdą szerszy asortyment, który być może sprawi, że chętniej będą dokonywać zakupów z pominięciem Allegro.

Znany od dawna, ale nie przez wszystkich przedsiębiorców, trik polega to na tym, że wybierasz kilka produktów, których cenę możesz obniżyć – tak, aby były konkurencyjne w wyszukiwarce Allegro. W ten sposób dotrzesz do pierwszych zamówień. Oczywiście nic na nich nie zarobisz, ale zdobędziesz zaufanie nowych klientów. Kiedy te osoby będą zadowolone z zakupów, chętnie do Ciebie wrócą. Najważniejsze jest, aby podczas powrotu – zakupu dokonali bezpośrednio w Twoim sklepie, a nie przez Allegro. Jak to zrobić? Możesz tego dokonać na różne sposoby – np. dołączając do przesyłki ulotkę z ofertą Twojego sklepu lub pisząc e-maila z podziękowaniem za zakupy i informacją, że na kolejne zapraszasz już bezpośrednio do siebie.


Nie martw się, że nie masz konkurencyjnych cen. Rzeczywiście, to one są dla klientów priorytetowe, ale dużą wagę mają też inne walory. Pamiętaj o szybkich i niedrogich dostawach, wydłużonych terminach zwrotów, wysokiej jakości produktu, czy pozytywnych opiniach. Zastanów się, co jest Twoją mocną stroną. Skup się na tym aspekcie i wypracuj swoją przewagę konkurencyjną, a już wkrótce odniesiesz sukces.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

18.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Strategie marketingowe dla e-commerce w branży fitness

Poznaj sprawdzone strategie marketingowe dla branży fitness w e-commerce. Dowiesz się, jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie wokół Twoich produktów i usług fitness.

16.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystać Instagram do promocji produktów handmade?

Odkryj, jak wykorzystać Instagram do promocji rękodzieła. Poznaj strategie, które pomogą Ci przyciągnąć uwagę klientów i zbudować społeczność wokół Twojej marki.

15.04.2024 Czytaj więcej