Działalność nierejestrowana – komu może się opłacić?

#działalność nierejestrowana #firma na próbę

23.02.2023
Udostępnij:

Masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci odwagi, aby otworzyć własną firmę? Możesz dorobić do domowego budżetu, a jednocześnie nic nie ryzykujesz. Wystarczy, że założysz działalność nierejestrowaną. Dzięki temu sprawdzisz, czy rola przedsiębiorcy jest dla Ciebie oraz, czy Twój pomysł na biznes jest trafiony.


W 2020 r. było to prawie 23,5 tys. osób. W tym okresie uzyskały one przychody w wysokości prawie 85 mln zł. Co ciekawe – to ponad dwa razy więcej, niż rok wcześniej. W 2019 roku rozliczyło się bowiem tylko 10 tys. osób, które zadeklarowały łącznie 25 mln zł dochodu.


Czym jest „firma na próbę”?


Działalność nierejestrowana została wprowadzona 30 kwietnia 2018 roku przez ustawę Prawo przedsiębiorców. Jednym z najważniejszych celów „Konstytucji Biznesu” jest rozwój przedsiębiorczości przez ułatwienie stawiania pierwszych kroków w biznesie.

“Firma na próbę” to działalność zarobkowa osób fizycznych, która stanowi kompromis pomiędzy pracą dodatkową (np. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło) a prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie wymaga rejestracji firmy, co w praktyce oznacza wiele oszczędności. Prowadząc działalność nierejestrowaną nie jesteś zobowiązany na przykład odprowadzać składek na ZUS, które na początku wynoszą kilkaset złotych, ale z czasem mogą wzrosnąć nawet do kilku tysięcy. Właśnie wysokie koszty związane z prowadzeniem działalności, powstrzymują wiele osób przed założeniem własnej firmy.


Ile możesz zarobić, prowadząc działalność nierejestrowaną?


Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić osoby fizyczne, których przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W styczniu 2024 roku wynosi ona 4242 zł brutto, czyli w praktyce nie można zarobić więcej niż 3181,50 zł brutto miesięcznie. Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Mariola pracuje w banku, w ramach umowy o pracę. Jej pasją jest tworzenie wyrobów z włóczki. Koce i poszewki, które są jej sztandarowym wytworem stały się hitem wśród koleżanek. Namawiają ją, by zajęła się tym profesjonalnie. To trudna decyzja, bo etat w banku gwarantuje jej stabilizację. Nie chce jednak porzucać swoich marzeń, więc Mariola decyduje się prowadzić działalność nierejestrowaną. Nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, a jednocześnie może legalnie sprzedawać, swoje produkty w popularnych serwisach z ogłoszeniami lub np. za pośrednictwem platformy 1koszyk.pl.

W styczniu 2024 roku sprzedała 10 koców (po 200 zł każdy) oraz 18 poszewek (po 50 zł każda). Podobnie było w kolejnych miesiącach. Zauważyła coraz większe zainteresowanie produktami, ale jednocześnie musiała uważać, żeby nie sprzedać ich za dużo, co stanowi pewien hamulec w rozwoju. Nie mogła przekroczyć limitu 3181,50 zł brutto. Po kilku miesiącach doszła do wniosku, że bez problemu mogłaby sprzedawać o wiele więcej produktów. W przyszłości planuje więc zająć się tym na poważnie, czyli pozyskać dofinansowanie, założyć firmę i prowadzić sklep online.

Czy trzeba spełnić jeszcze jakieś warunki, poza limitu przychodów? Tak – nie każdy może skorzystać z atrakcyjnej formy działalności bez rejestracji. W okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie można było prowadzić działalności gospodarczej. Przy firmie nierejestrowanej nie można również mieć spółki cywilnej oraz prowadzić działalności regulowanej (wymagającej zezwoleń lub koncesji). Przykładami takich działalności regulowanych są na przykład: ochrona osób i mienia, indywidualna praktyka lekarska, przechowywanie dokumentacji osobowej, czy na przykład usługi detektywistyczne. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera art. 44 ust. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców.


Nie tylko przywileje, ale też obowiązki


Jeśli zdecydujesz się prowadzić nierejestrowaną firmę, będziesz miał również obowiązki. Nie martw się, to nic skomplikowanego. Zostaniesz zobowiązany na przykład do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży. W praktyce: wystarczy, że będziesz spisywał konkretne kwoty przychodu uzyskanego w danym dniu.

Dzięki temu kontrolujesz na bieżąco ustawowy limit przychodów. Będziesz musiał również rozliczać przychody w zeznaniu rocznym PIT-36 (według skali podatkowej). Natomiast jeśli kupujący będzie żądał rachunku, będziesz musiał go wystawić. To wbrew pozorom bardzo proste, a w internecie dostępne są darmowe programy do wystawiania takich uproszczonych faktur, np. ifirma.pl, fakturownia.pl.


Co zyskasz, prowadząc firmę bez rejestracji?


Możesz zarobić maksymalnie 3181,5 zł brutto (stan na styczeń 2024 r.), ale jeśli chcesz w ten sposób dołożyć do domowego budżetu, to jest to świetna metoda. Po pierwsze omijasz wiele formalności – zgłoszenie do ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędu skarbowego (US), zakładu ubezpieczeń społecznych (ZUS), głównego urzędu statystycznego (GUS). Nie będziesz musiał płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne, odprowadzać zaliczek na PIT, płacić podatku VAT, czy prowadzić księgowości.

Ogrom zadań, które z reguły zabierają przedsiębiorcom czas oraz generują koszty, nie dotyczą osób, które prowadzą „firmę na próbę”. Dlatego nie dziwi fakt, że na taką formę decyduje się coraz więcej osób. Tym bardziej, że jednocześnie można pracować na etacie i lub w ramach umów zlecenia. Inni płacą za Ciebie składki (pracodawca luz zleceniodawcy), a Ty w ramach swojej działalności nierejestrowanej generujesz dochód, bez żadnych kosztów.


Płatności online dla działalności nierejestrowanej

Sprawdź swój pomysł na biznes i zyskaj dodatkowy dochód w ramach działalności nierejestrowanej

Zacznij pobierać płatności

Co się dzieje po przekroczeniu limitu?


Prowadząc działalność nierejestrowaną, pamiętaj o limicie 75% minimalnego wynagrodzenia (w styczniu 2024 r. to 3181,5 zł brutto). Jeżeli Twoje przychody przekroczą tę kwotę, to Twoja działalność stanie się działalnością gospodarczą. W zawiązku z tym w ciągu 7 dni będziesz musiał złożyć wniosek rejestracyjny w CEIDG. Dlatego można powiedzieć, że Twoim najważniejszym obowiązkiem pod względem formalności, jest kontrola uzyskiwanych przychodów.

Działalność nierejestrowana jest dobrym pomysłem na rozpoczęcie swojej przygody z firmą. Możesz, bez żadnych konsekwencji, sprawdzić swój pomysł na biznes. Jeśli okaże się trafiony, będziesz mógł poważnie myśleć o założeniu firmy. Pamiętaj, że wiele dofinansowań jest przyznawanych tylko na pierwszą działalność gospodarczą. Zakładając „firmę na próbę”, nie zamykasz więc możliwości otrzymania takiego wsparcia w przyszłości.


Działalność nierejestrowana online


Jeżeli chcesz prowadzić sprzedaż swoich usług lub produktów również w internecie, pamiętaj o tym, żeby umożliwić klientom dokonanie płatności online. Jako Autopay dostarczamy specjalne płatności online dla działalności nierejestrowanej, które zostały stworzone właśnie dla takich osób jak Ty. Nasza bramka płatnicza obsługuje wszystkie najpopularniejsze metody płatności, od BLIK-a, przez szybkie przelewy, po przelewy tradycyjne.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Zarządzanie płatnościami w e-commerce – narzędzia i porady dla małych biznesów

Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać płatnościami dla e-sklepów. Przegląd narzędzi i porad, które pomogą małym biznesom i startupom w optymalizacji procesów.

08.07.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Sekrety udanej ekspansji międzynarodowej w e-commerce

Poznaj strategie i dobre praktyki dla firm planujących wejście na nowe rynki. Dowiedz się, jak dostosować ofertę, zrozumieć lokalne preferencje i wiele więcej.

27.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystać dane do rozwoju sklepu online?

Zwiększ sprzedaż i popraw doświadczenie klientów, dzięki analizie danych. Odkryj skuteczne narzędzia, personalizację oferty i dynamiczne strategie cenowe.

25.06.2024 Czytaj więcej