Franczyza w e-commerce – na czym polega?

#ecommerce #sprzedaż online #franczyza

29.05.2023
Udostępnij:

Handel w internecie jest popularnym pomysłem na własny biznes. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie sklepu internetowego. Jednym z popularnych modeli biznesowych jest franczyza, czyli forma współpracy pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą.

Franczyza jest w sensie organizacyjnym specyficzną metodą dystrybucji towarów i usług korzystając z formuły koncesji lub licencji udzielanej niezależnym przedsiębiorcom przez twórcę pomysłu na określony sposób dystrybucji.

Właściciel praw do tej formuły franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy możliwość prowadzenia działalności handlowej pod znakiem towarowym czy nazwą firmową. Choć franczyza kojarzy się głównie z handlem stacjonarnym, to teraz również dostępna jest w świecie internetowym.

Przykładem franczyzy są na przykład sklepy Żabka, restauracja McDonald’s czy stacja benzynowa Statoil. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że z franczyzą można spotkać się również w internecie. To ciekawy pomysł na biznes, który warto wziąć pod uwagę.


Franczyza online

W przypadku franczyzy online, właściciel platformy internetowej oferuje przedsiębiorcom prawo do korzystania z marki, produktów oraz wiedzy biznesowej. W zamian za to, franczyzobiorcy muszą uiścić opłatę licencyjną i stosować się do określonych warunków i zasad. Franczyzodawca z kolei udziela wsparcia w zakresie szkolenia, reklamy, asortymentu i innych kwestii związanych z prowadzeniem sklepu internetowego.


Allegro i Amazon

Jednym z przykładów franczyz na platformie sprzedażowej jest właśnie Amazon. W ramach programu Amazon FBA (Fulfillment by Amazon), franczyzobiorca może skorzystać z pełnej infrastruktury logistycznej Amazona, dzięki czemu nie musi samodzielnie zajmować się magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką towarów. Franczyzobiorca jedynie wysyła swoje produkty do magazynów Amazona, a ten odpowiada za resztę procesu.

💡 Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Fulfillment, czyli sklep internetowy bez magazynu.

Innym przykładem franczyzy jest program "Firma na Allegro", który ma na celu wspieranie rozwoju nowych sklepów internetowych na platformie Allegro. W ramach programu, franczyzodawca oferuje szkolenia z zakresu e-commerce, wsparcie marketingowe i sprzedażowe, a także umożliwia korzystanie ze specjalnej aplikacji i narzędzi, które ułatwiają prowadzenie sklepu na platformie. Można również skorzystać z następującego pakietu powitalnego:


franczyza_na_allegro

Źródło: https://allegro.pl/kampania/zacznij-sprzedaz/pakiet-powitalny

Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej franczyzy, zawsze warto dokładnie przeanalizować ofertę, wymagania i koszty związane z prowadzeniem takiego biznesu.


Zalety i wady franczyzy w internecie

Franczyza w internecie to popularny model biznesowy, który może przynieść zarówno korzyści, jak i ograniczenia. Oto najważniejsze zalety franczyzy w internecie.

 • Znana marka
 • Franczyzobiorca może korzystać z rozpoznawalnej marki, co może pomóc w przyciąganiu klientów i budowaniu zaufania do nowego biznesu.


 • Wsparcie od franczyzodawcy
 • Franczyzobiorca otrzymuje wsparcie od franczyzodawcy w zakresie technologii, marketingu, szkoleń i innych kwestii związanych z prowadzeniem biznesu w internecie.


 • Gotowe rozwiązania
 • Franczyzodawca może zaproponować gotowe rozwiązania, takie jak strona internetowa, system zarządzania zamówieniami i płatnościami, co ułatwia rozpoczęcie działalności w sieci.


 • Niższe koszty
 • Dzięki korzystaniu z gotowych rozwiązań i wsparciu od franczyzodawcy, franczyzobiorca może obniżyć koszty prowadzenia biznesu.


 • Współpraca z innymi franczyzobiorcami
 • Franczyzobiorca może skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych franczyzobiorców, co może pomóc w rozwijaniu biznesu.


  Wady takiego modelu współpracy, to:

 • Wydatki
 • Franczyza wymaga wpłaty określonej kwoty licencyjnej i comiesięcznych opłat. Ponadto, franczyzobiorca musi ponieść koszty zakupu towarów i prowadzenia biznesu.


 • Brak wolności biznesowej
 • Franczyzobiorca musi działać zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy, co może ograniczyć jego wolność biznesową i kreatywność w prowadzeniu biznesu.


 • Konkurencja
 • W zależności od branży, franczyzobiorca może mieć trudności z konkurowaniem z innymi franczyzobiorcami i niezależnymi sklepami internetowymi.


 • Wymagane umiejętności techniczne
 • Prowadzenie sklepu internetowego wymaga umiejętności technicznych i znajomości narzędzi internetowych.


  Dropshopping alternatywą dla franczyzy

  Innym pomysłem na biznes w internecie jest dropshipping. Polega na tym, że sprzedawca nie przechowuje produktów, które sprzedaje, a jedynie przekierowuje zamówienia klientów do producenta lub hurtownika, który wysyła zamówione produkty bezpośrednio do klienta.

  W tym modelu biznesowym sprzedawca nie ponosi kosztów związanych z magazynowaniem i przechowywaniem towarów, co pozwala na zmniejszenie kosztów prowadzenia biznesu. Jednakże, sprzedawca może mieć mniejszą kontrolę nad jakością produktów, a czasami klienci mogą otrzymać produkty o niższej jakości lub z opóźnieniem.

  💡 Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Czym jest dropshipping i jak wygląda w praktyce?


  Chcesz mieć wygodne i bezpieczne płatności online na swojej stronie internetowej?

  Uruchom płatności online Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Minimalizm w płatnościach. Jak upraszczanie procesów płatniczych wpływa na zadowolenie klientów?

  Dowiedz się, jak uproszczenie płatności może zwiększyć zadowolenie klientów i poprawić współczynniki konwersji i wprowadź potrzebne zmiany w swoim serwisie.

  27.02.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Pierwsze kroki w prowadzeniu sklepu internetowego na platformie OpenCart

  Przeczytaj krótki przewodnik o zakładaniu i konfiguracji sklepu na OpenCart, aby poznać najlepsze praktyki i zacząć sprzedawać swoje produkty w sieci.

  26.02.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Dlaczego warto wybrać polską bramkę płatniczą dla swojego e-commerce?

  Stoisz przed wyborem operatora płatności w Twoim serwisie internetowym? Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na współpracę z lokalnym dostawcą usługi.

  22.02.2024 Czytaj więcej