Inbound marketing jako wsparcie sprzedaży w e-commerce

#ecommerce #sprzedaż online #marketing #lead magnet #inbound marketing

27.09.2022
Udostępnij:

Inbound marketing to świetne narzędzie do zdobywania uwagi klientów i utrzymywania ich zainteresowania. Możesz korzystać z wielu strategii – prowadzić media społecznościowe, tworzyć treści, czy zbierać leady za pośrednictwem strony internetowej. Kluczową rolę odgrywa wykreowane przez Ciebie "doświadczenie" – musi się wpisywać w potrzeby klientów.

Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszych pojęć – to ułatwi Ci prawidłowe zrozumienie omawianego tematu.


Czym jest inbound marketing?

Inbound marketing, czyli tzw. marketing przychodzący, to strategia marketingowa skupiająca się na "byciu znalezionym przez klientów". Marka stara się zainteresować klienta na tyle mocno, by ten wykonał pierwszy krok w kierunku nawiązania kontaktu z firmą.

Głównym zadaniem inbound marketingu jest dostarczanie odbiorcom wartości i stopniowe przekształcanie ich w klientów. Tworzenie wartościowych treści pozycjonuje markę jako eksperta, buduje zaufanie i pozwala konsumentom doświadczyć tego, co oferuje firma, zanim zostaną jej klientami.

Specjaliści wyróżniają cztery etapy inbound marketingu:

1. (Attract) Przyciągnięcie uwagi klientów poprzez dostarczanie im treści, które rozwiązują ich najpilniejsze problemy. Żeby to zrobić, należy wcześniej określić, kim są klienci, których chcemy pozyskać, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie stworzyć materiały, które będą dla nich rzeczywiście wartościowe.

2. (Convert) Przemiana z odbiorcy w klienta za pomocą stale dostarczanych wartościowych materiałów. To etap, w którym chcesz pozyskać od klienta np. jego adres mailowy. Przydatny może się okazać dobry lead magnet – kliknij, żeby dowiedzieć się więcej o tym, czy jest i jak go stosować.

3. (Close) Domknięcie sprzedaży, które może się dokonać m.in. dzięki temu, że masz bezpośredni kontakt do klienta. Jeżeli Twoja oferta rzeczywiście trafia w potrzeby klienta, na tym etapie powinien być już gotowy do zakupu.

4. (Delight) Zachwyt – utrzymując z klientem relację i dostarczając mu wartościowe rozwiązania, możesz zyskać lojalnego, powracającego klienta.

Wśród najczęściej wymienianych korzyści z inbound marketingu są:

 • wzrost widoczności marki,
 • wzrost liczby kwalifikowanych leadów,
 • pomoc pomiędzy marketingiem a sprzedażą (sprzedaż wydaje się bardziej naturalna, ponieważ wynika z tego, że klienci wierzą w Twoją markę/produkt i kupują w odpowiedzi na wartość, którą im dostarczasz),
 • niższe koszty (w porównaniu z outbound marketingiem, czyli np. reklamami telewizyjnymi czy Google Ads).

 • Jak stosować inbound marketing w handlu internetowym?

  Kluczem do sukcesu w działaniach inbound marketingowych jest wysokiej jakości content. Co to znaczy "wysokiej jakości"? To znaczy taki, który okaże się pożyteczny/inspirujący/wartościowy dla Twoich odbiorców. Może on przyjąć najróżniejszą formę, od wpisów na blogu firmowym, przez przewodniki, studia przypadków, po filmy. Im bardziej pomocne i kreatywne będą Twoje materiały, tym większa szansa, że przyciągną uwagę odbiorców, a później skutecznie skonwertują ich w klientów.

  Blog

  Prowadzenie bloga może być w przypadku sklepu internetowego doskonałym sposobem na pozyskanie ruchu na stronę. Blog może być nośnikiem wartościowych informacji i sposobem na dzielenie się wiedzą z potencjalnymi klientami. To z kolei przełoży się na zaufanie, większą świadomość marki i lojalność ze strony odbiorców, które z czasem doprowadzą do wzrostu sprzedaży.

  Za przykład dobrze prowadzonych działań może posłużyć blog jednego z naszych partnerów – sklepu Homla.

  inbound-marketing-blog-homla
  Źródło: https://homla.com.pl/blog

  Na czytelników czekają tam liczne poradniki, inspiralniki, przeglądy trendów. Klienci mogą tam znaleźć odpowiedzi np. na następujące pytania:

 • Jakie krzesła pasują do drewnianego stołu?
 • Jak wybrać odpowiedni oświetlenie do łazienki?
 • Styl orientalny – jak urządzić wnętrze sypialni?

 • Artykułu dostarczają użytecznych informacji, są wzbogacone o wysokiej jakości zdjęcia, a w przy okazji linkują do wybranych kategorii lub produktów, które klient może znaleźć w sklepie Homla. Treści są jednocześnie inspirujące dla czytelników, jak i skonstruowane zgodnie z zasadami SEO.


  Przewodniki

  Ta forma sprawdza się idealnie zwłaszcza w przypadku tzw. okazji zakupowych – takich jak różnego rodzaju święta, które mobilizują klientów do kupowania, np. prezentów. Dlatego, jeśli sprzedajesz asortyment, który może być fajnym pomysłem na upominek, pamiętaj o tym, żeby odpowiednio wcześnie przygotować inspirujące przewodniki. Mogą odpowiadać np. na takie pytanie:

 • Trafione prezenty świąteczne do 50 zł/100 zł
 • Co kupić nastolatkowi?
 • Co kupić żonie w prezencie?
 • Co kupić mężowi, który niczego nie potrzebuje?
 • Jaki prezent kupić dziadkom?
 • Jaki prezent podarować na parapetówkę?

 • Rankingi i opinie

  Jeśli kiedykolwiek szukałeś w Google produktu, lub chociaż restauracji, zauważyłeś, że wyszukiwarka uwielbia recenzje. Odczytuje tego typu informacje jako sygnał o tym, jak popularny może być dany produkt, oraz wykorzystuje je, żeby zapewnić użytkownikom jeszcze lepsze doświadczenie. Dodanie możliwości oceniania i recenzowania produktów bezpośrednio w witrynie daje dwojakie korzyści:

  1. Pomaga w rankingach organicznych wyszukiwarek.
  2. Przyciąga odwiedzających do Twojej witryny, pozwalając im uzyskać wartościowe informacje o sprzedawanych produktach i ewentualnie znaleźć inne interesujące produkty w Twojej witrynie.


  Inbound marketing jest obecnie jednym z kluczowych narzędzi, decydujących o wynikach sprzedażowych. Pozwala skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, a z czasem skonwertować ich w lojalnych, powracających kupujących. W strategię inbound marketingu wpisuje się wiele różnych działań – zacznij od tych, które są dla Ciebie najprostsze do wdrożenia i stopniowo rozszerzaj zakres działań.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Wykorzystanie big data do optymalizacji sprzedaży i marketingu w e-commerce

  Odkryj, jak big data może zmienić e-commerce. Poznaj metody zbierania danych, techniki analityczne oraz wyzwania i przyszłość big data na rynku e-commerce.

  20.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  SEO i marketing treści dla zaawansowanych. Jak dostarczać wartość, która przyciąga klientów?

  Dowiedz się, jak zwiększyć widoczność Twojego e-sklepu. Optymalizacja techniczna, budowanie linków, treści dla wyszukiwania głosowego–wszystko w jednym miejscu.

  18.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Start w e-commerce. Najważniejsze narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces

  Poznaj narzędzia dla początkujących e-przedsiębiorców, które pomogą Ci osiągnąć sukces w e-commerce. Od zarządzania treścią po automatyzację marketingu...

  17.06.2024 Czytaj więcej