Jak będzie wyglądał polski rynek e-commerce w 2027 r.? Prognozy

#ecommerce #badania #sprzedaż online

Udostępnij:

Bez względu na to, czy jesteś uczestnikiem rynku e-commerce już od dawna, czy planujesz uruchomić swój pierwszy e-biznes – wnioski płynące z raportu opracowanego przez firmę doradztwa strategicznego Strategy& Polska z pewnością Cię zainteresują.


Co się przewiduje? Wzrost. Jak duży? O ponad 94 mld zł! Wartość polskiego rynku e-commerce może wynieść 187 mld zł już w 2027 r. Gdzie wzrosty będą największe? A może są sektory, które zanotują spadki? Przyjrzyjmy się temu.


Wartość rynku się podwoi

Dane zgromadzone w raporcie pokazują, że w 2021 r. wartość rynku e-commerce w Polsce wyniosła 92 mld zł. Zestawiając to z prognozami, widzimy, że w zaledwie 6 lat wartość rynku się podwoi.

ecommerce-prognozy-2027-1
Źródło: Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027, Strategy& Polska

Jako aktualny główny motor wzrostu wskazywane są inflacja oraz problemy podażowe wynikające z przerwanych łańcuchów dostaw. Taka tendencja utrzyma się do 2023 r. a później ustąpią one miejsca innym czynnikom. Będą nimi: wzrost konsumpcji w skali gospodarki oraz przechodzenie pomiędzy kanałami.


Znacząco zmieni się krajobraz rynku

Specjaliści ze Strategy& Polska szacują, że do 2027 r. liczba e-konsumentów w Polsce zwiększy się o 3,4 mln. Będą mogli wybierać spośród ofert ponad 280 tys. sprzedawców internetowych (o 100 tys. więcej niż teraz). Co ważne, dane dotyczą wyłącznie polskich podmiotów sprzedających za pośrednictwem platform handlowych. W szacunkach nie uwzględniono żadnych podmiotów zagranicznych.


Kategorie z dużym wzrostem

Aż 54% wzrostu będzie zasługą zaledwie trzech kategorii. Domyślacie się Państwo jakich? Już teraz możemy obserwować wzrosty właśnie w tych trzech gałęziach e-commerce. Mowa o modzie, elektronice oraz zdrowiu i urodzie.

ecommerce-prognozy-2027-2
Źródło: Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027, Strategy& Polska

Jak piszą autorzy raportu: Głównymi siłami napędowymi kategorii „moda” będą wzrost konsumpcji po okresowym spadku w dobie pandemii, napływ nowej grupy konsumentów z Ukrainy oraz dalsza poprawa doświadczeń zakupowych konsumentów.

Jaki z tego może płynąć wniosek? Być może dobrym pomysłem, już w tym momencie, jest dodanie w sklepie ukraińskiej wersji językowej, zarówno jeśli chodzi o interfejs, jak i opisy produktów.


Q-commerce najdynamiczniej rosnącym segmentem handlu internetowego

O tym, jak szybko rozwija się q-commerce pisaliśmy już kilkukrotnie – zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się m.in. z tym artykułem.

Z omawianego raportu dowiadujemy się, że aktualnie wartość q-commerce oscyluje wokół 5 mld zł, a w 2027 r. może wynieść 13 mld zł, co znaczy, że może się nawet potroić.


Podsumowanie

Wszyscy, którzy chcą dla siebie choć kawałek tego e-commercowego tortu powinni, zdaniem autorów raportu, postawić na trzy rzeczy:

 • lepsze wykorzystanie danych,
 • większą elastyczność,
 • budowanie partnerstw.

 • Co to oznacza? Między innymi to, że bardzo ważne będzie otwarcie się na nowe kanały dotarcia do potencjalnych klientów, zrozumienie ścieżek zakupowych i poznanie czynników stojących za decyzjami zakupowymi e-konsumentów. Warto zainwestować również w rozwój kompetencji analitycznych.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Multichannel a Omnichannel w dużych sklepach e-commerce. Porównanie i wybór strategii

  Prowadzisz duży sklep internetowy i zastanawiasz się, która strategia jest lepsza? Wyjaśniamy różnicę pomiędzy podejściami i wskazujemy ich plusy i minusy.

  21.09.2023 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Segmentacja klientów w e-commerce. Jak wykorzystać targetowanie dla zwiększenia konwersji

  Czym jest segmentacja klientów i jak ją zrobić, by móc odpowiedno targetować ofertę i podnosić w ten sposób konwersję? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

  19.09.2023 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

  Czym jest Metaverse i w jaki sposób można go wykorzystać do rozwoju sprzedaży online? Które wielkie marki mają już swoje wirtualne sklepy na Metaverse?

  18.09.2023 Czytaj więcej