Już 64% Polaków korzysta z e-grocery

#ecommerce #zakupy przez internet #egrocery

11.07.2023
Udostępnij:

Wybuch pandemii Covid-19 był momentem, w których nastąpiło ogromne zainteresowanie rynkiem e-grocery. Zakupy spożywcze przez internet stały się bardzo popularne. Obecnie 64% ankietowanych deklaruje, że kupuje artykuły spożywcze w sklepach internetowych.

Z badania wykonanego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research na zlecenie marki Barbora w lutym 2023 roku, wynika że ponad połowa Polaków korzysta z usług e-grocery. Około 20% z tych osób powraca do tych samych dostawców podczas kolejnych zakupów online.


Czym jest e-grocery?

E-grocery, znane również jako elektroniczne zakupy spożywcze, to branża skupiająca się na sprzedaży żywności i produktów spożywczych za pośrednictwem internetu. Jest to forma handlu elektronicznego, która umożliwia klientom składanie zamówień spożywczych online i ich dostarczenie bezpośrednio do domu lub innego wskazanego miejsca.

W e-grocery klienci mają możliwość przeglądania szerokiej gamy produktów spożywczych, wybierania swoich ulubionych marek i dokonywania zakupów za pośrednictwem platformy internetowej lub aplikacji mobilnej. Mogą dodać produkty do wirtualnego koszyka, wybrać preferowane opcje dostawy i płatności, a następnie złożyć zamówienie.

E-sklepy często współpracują z lokalnymi supermarketami, hurtowniami lub dystrybutorami, aby zapewnić szeroki wybór produktów spożywczych i świeżych artykułów. Po złożeniu zamówienia, pracownicy sklepu przygotowują je do wysyłki, a następnie kurier dostarcza zamówienie do klienta w wybranym terminie.


Zalety zakupów spożywczych przez internet

E-grocery stało się szczególnie popularne w ostatnich latach, głównie za sprawą pandemii COVID-19, która skłoniła wielu ludzi do poszukiwania bezpiecznych i wygodnych metod robienia zakupów spożywczych. Dzięki e-grocery konsumenci mogą zaoszczędzić czas i wysiłek związane z tradycyjnymi wizytami w sklepach spożywczych, a także korzystać z wygodnych opcji dostawy, które umożliwiają im otrzymanie produktów bezpośrednio do domu.

Prawie 48% respondentów najbardziej docenia fakt, że nie muszą wychodzić z domu, aby zrobić zakupy. Oszczędność czasu jest istotna dla prawie połowy badanych (43%). Natomiast 17% badanych ceni sobie szybkość realizacji zamówienia.

Blisko co trzecia osoba docenia fakt, że nie musi stać w kolejkach, a 38% badanych cieszy się możliwością zamawiania produktów z dowolnego miejsca – podczas przerwy na lunch, w autobusie, w drodze do domu lub podczas oczekiwania na dziecko, które ma zajęcia popołudniowe – wynika z informacji przedstawionych w serwisie Wiadomości Spożywcze.

Kolejną zaletą zakupu artykułów spożywczych przez internet jest dostarczenie ich przez kuriera wprost do domu. Doceniają to przede wszystkim osoby starsze mieszkające na wyższych piętrach budynków bez windy. Ponad 20% respondentów zauważyło też, że dzięki zakupom spożywczym online można zaoszczędzić na kosztach paliwa.


Jakie produkty spożywcze kupujemy przez internet?

Większość badanych (60%) wskazała na suche produkty spożywcze, takie jak makarony, ryże, kasze i mąki. Na drugim miejscu wymieniano świeże produkty, takie jak owoce i warzywa, a na trzecim miejsce uplasowało się pieczywo (34%).

Na kolejnych pozycjach znalazły się produkty do codziennej higieny i pielęgnacji (33%) oraz chemia gospodarcza (32%). Mrożonki wymieniło 16% ankietowanych.


Jak rozwinąć spożywczy sklep internetowy?

Warto zauważyć, że niemal 40% respondentów docenia "wyjście poza schemat i oferowanie przez dany sklep czegoś więcej". Są gotowi spędzić w sklepie więcej czasu, niż tylko ten potrzebny za zrobienie zakupów. Warto to wykorzystać i zatrzymać ich uwagę na dłużej. Co można im zaproponować?

 • Przepisy kulinarne

 • Możesz stworzyć sekcję zawierającą przepisy kulinarne z wykorzystaniem dostępnych produktów spożywczych. Możesz dostarczać inspiracje na zdrowe posiłki, przepisy na potrawy sezonowe, diety specjalne (np. wegetariańskie, bezglutenowe) i wiele innych. To pomoże klientom w wykorzystaniu zakupionych produktów i sprawi, że będą wracać się do Twojego sklepu nie tylko po produkty, ale również po pomysły na smaczne dania. Tym tropem poszła sieć Lidl.


  egrocery-lidl

  Źródło: https://kuchnialidla.pl

 • Porady żywieniowe

 • W ramach e-sklepu spożywczego można udostępnić sekcję z poradami dotyczącymi zdrowego żywienia. Możesz dostarczać informacje na temat składników odżywczych, zaleceń dotyczących różnych grup wiekowych, porady dotyczące planowania posiłków, zrównoważonego odżywiania i innych aspektów związanych ze zdrowym stylem życia. To pomoże klientom lepiej zrozumieć wartość odżywczą produktów spożywczych i skłonić ich do dokonywania świadomych wyborów.

 • Programy lojalnościowe i personalizacja

 • Żeby zwiększyć zaangażowanie klientów, możesz wprowadzić program lojalnościowy, w ramach którego zaoferujesz nagrody za regularne zakupy lub aktywność w mediach społecznościowych. Możesz dostarczać spersonalizowane rekomendacje produktów oparte na historii zakupów klienta lub preferencjach żywieniowych, aby ułatwić im znalezienie odpowiednich produktów i zapewnić bardziej spersonalizowane doświadczenie zakupowe.

  💡 Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Sprzedaż przez rekomendacje – jak ją rozwinąć?

 • Współpraca z lokalnymi producentami

 • Możesz rozważyć nawiązanie współpracy z lokalnymi producentami żywności, takimi jak rolnicy, czy piekarze, aby oferować unikalne i lokalne produkty. To nie tylko wesprze lokalne społeczności, ale także przyciągnie klientów poszukujących autentycznych i wysokiej jakości produktów.

 • Materiały edukacyjne i webinaria

 • Organizowanie webinariów, seminariów online lub udostępnianie edukacyjnych materiałów na temat zdrowego żywienia, gotowania czy prowadzenia zdrowego stylu życia może być doskonałym sposobem na zaangażowanie klientów i budowanie więzi z nimi. Możesz zapraszać ekspertów z dziedziny żywienia, kucharzy lub dietetyków do przeprowadzania prezentacji i udzielania porad na temat zdrowego odżywiania. Klienci mogą brać udział w tych wydarzeniach online, zadawać pytania i zdobywać cenne informacje, co przyczyni się do budowania zaufania do Twojej marki jako źródła wiarygodnej wiedzy.

 • Recenzje i opinie klientów

 • Zachęcaj klientów do zostawiania opinii i recenzji produktów w Twoim serwisie internetowym. To pomoże innym klientom dokonywać świadomych wyborów i budować zaufanie do Twojej marki. Możesz również wykorzystać te opinie do ulepszania oferty i dostosowywania jej do potrzeb klientów.

 • Aktywność społecznościowa

 • Buduj społeczność wokół swojego e-sklepu spożywczego – działaj w mediach społecznościowych i zachęcaj klientów do interakcji. Twórz konkursy, prowadź sondy, udostępniaj inspirujące treści związane z żywieniem i zachęcaj klientów do dzielenia się swoimi doświadczeniami.


  E-grocery po polsku

  Jakie e-grocery działają w Polsce? W zasadzie każdy większy market ma swój odpowiednik online, np. Lidl, SPAR, Auchan, Carrefour. Klienci mogą robić zakupy spożywcze online za pośrednictwem ich platformy internetowej lub aplikacji mobilnej i korzystać z dostawy do domu lub odbioru w wybranym sklepie.

  Głównym konkurentem sieciówek jest Frisco.pl. E-sklep spożywczy oferuje szeroki asortyment, w tym świeże produkty, suchą żywność, artykuły codziennego użytku i wiele innych. Frisco.pl zapewnia dostawę zamówień bezpośrednio do domu klienta.


  egrocery-frisco

  Źródło: https://www.frisco.pl/

  Czy warto wejść w sektor e-grocery?

  Sektor e-grocery jest obiecujący z kilku powodów. Przede wszystkim stale rośnie i zyskuje na popularności. Coraz więcej konsumentów wybiera wygodne zakupy online. Oznacza to, że istnieje duży potencjał wzrostu dla nowych graczy na rynku.

  Ponadto klienci coraz bardziej cenią sobie wygodę i oszczędność czasu, jakie dają zakupy online. Mogą zamawiać produkty spożywcze z dowolnego miejsca i otrzymywać je bezpośrednio do domu. Wprowadzenie e-grocery pozwoli Ci dostosować się do tych zmieniających się preferencji konsumentów i zaspokoić ich potrzeby.

  Możesz uniknąć kosztów wynajmu tradycyjnego sklepu, utrzymania dużej powierzchni handlowej i związanych z tym kosztów operacyjnych. Sklep internetowy może być bardziej efektywnym sposobem prowadzenia biznesu, szczególnie jeśli dobrze zorganizujesz procesy logistyczne i dostawy.

  Warto jednak pamiętać, że sukces w sektorze e-grocery wymaga odpowiedniego planowania, zrozumienia rynku i skutecznej strategii działania. Konkurencja może być intensywna, dlatego ważne jest wyróżnienie się na tle innych sklepów i dostarczanie wysokiej jakości produktów i usług.


  Szukasz niezawodnych płatności online?

  Wybierz bramkę płatniczą Autopay

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Zrównoważony rozwój i e-commerce: strategie zmniejszania śladu węglowego dużych platform zakupowych

  Poznaj ekologiczne praktyki w e-commerce, takie jak biodegradowalne opakowania, lokalne dostawy, czy zaawansowane zarządzanie zasobami i wprowadź je u siebie.

  23.05.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak zapewnić bezpieczeństwo płatności online i chronić dane klientów?

  Odkryj sprawdzone metody zabezpieczania płatności online i ochrony danych klientów. Dowiedz się o szyfrowaniu, 2FA, monitorowaniu aktywności i wiele więcej.

  21.05.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Darmowe narzędzia AI dla e-commerce od Autopay

  Dowiedz się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję. Generuj artykuły, e-maile, i hasła reklamowe, które przyciągną uwagę klientów i zwiększą wyniki sprzedażowe.

  20.05.2024 Czytaj więcej