Marketing retencyjny – czym jest i jak go stosować?

#ecommerce #marketing #marketing retencyjny

08.01.2024
Udostępnij:

Konkurencja jest zacięta, a nowych klientów coraz trudniej pozyskać. Umiejętne utrzymywanie relacji z obecnymi klientami staje się więc dobrym kierunkiem rozwoju sklepu internetowego. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest marketing retencyjny i jak możesz go efektywnie stosować w sklepie internetowym, żeby zbudować bazę lojalnych klientów.

Dla początkujących właścicieli sklepów internetowych zrozumienie i zastosowanie marketingu retencyjnego pozwala nie tylko na zwiększenie sprzedaży, ale także na budowanie silnej marki, która przyciąga i zatrzymuje klientów na dłużej. Przyjrzymy się kluczowym zasadom, które pomogą utrzymać klientów i sprawić, że będą oni chcieli wracać do Twojego sklepu.


Czym jest marketing retencyjny?


Marketing retencyjny to strategia skupiona na utrzymywaniu i rozwijaniu relacji z obecnymi klientami firmy. Celem jest nie tylko wzrost liczby transakcji dokonywanych przez tych klientów, ale również budowanie lojalności i zwiększanie ich zaangażowania w markę. W przeciwieństwie do marketingu akwizycyjnego, który koncentruje się na pozyskiwaniu nowych klientów, marketing retencyjny skupia się na wartości i doświadczeniach oferowanych obecnym klientom.


Zasady marketingu retencyjnego


  • Personalizacja – marketing retencyjny często wykorzystuje spersonalizowane podejście. Dostosowanie komunikacji, ofert i rekomendacji produktów do indywidualnych preferencji i zachowań klientów zwiększa ich satysfakcję z zakupów.

  • Programy lojalnościowe – oferowanie nagrody za powtarzające się zakupy, jest skutecznym narzędziem marketingu retencyjnego. Pozwala na budowanie długoterminowych relacji z klientami i zachęca ich do częstszego korzystania z oferty firmy.

  • Komunikacja po sprzedaży – regularna i wartościowa komunikacja z klientami po dokonaniu zakupu jest kluczowa. Może obejmować podziękowania, prośby o opinie, informacje o promocjach, porady dotyczące produktów.

  • Obsługa klienta – wysokiej jakości obsługa klientów jest niezbędna w utrzymaniu ich zadowolenia. Szybka i efektywna reakcja na zapytania, jak również rozwiązywanie problemów, wzmacnia zaufanie do marki.

  • Wartościowe informacje – dostarczanie wartościowych treści, które są interesujące dla klientów, pomaga w budowaniu silniejszego związku z marką. Blogi, newslettery, poradniki – wszystko to może zwiększyć zaangażowanie i lojalność.

Korzyści i wyzwania marketingu retencyjnego


Utrzymywanie klientów jest często tańsze niż pozyskiwanie nowych. Lojalni klienci często kupują więcej i są mniej wrażliwi na cenę, co zwiększa rentowność firmy. Utrzymywanie zadowolonych klientów przyczynia się również do pozytywnej reputacji marki, co może pomóc przyciągać nowych klientów.

Choć marketing retencyjny oferuje liczne korzyści, wiąże się również z wyzwaniami. Wymaga inwestycji w gromadzenie i analizę danych, aby skutecznie zrozumieć i przewidywać potrzeby klientów. Potrzebna jest też konieczność ciągłego dostosowywania strategii w odpowiedzi na te zmienne zachowania klientów. Firmy muszą znaleźć też równowagę między inwestowaniem w pozyskiwanie nowych klientów a utrzymywaniem obecnych, co może początkowo stanowić pewną trudność. Istotne jest też unikanie nadmiernej zależności od promocji i rabatów, które mogą obniżyć wartości marki. Ponadto, firmy muszą być ostrożne, aby nie naruszyć prywatności klientów podczas gromadzenia i wykorzystywania ich danych.


Dla kogo marketing retencyjny jest odpowiedni?


Marketing retencyjny jest odpowiedni dla szerokiej gamy firm, niezależnie od ich wielkości czy branży. Jego uniwersalność wynika z faktu, że utrzymanie obecnych klientów jest zazwyczaj, tak jak wspomnieliśmy, bardziej opłacalne niż pozyskiwanie nowych. Marketing retencyjny będzie jednak szczególnie korzystny w przypadku biznesów online, gdzie konkurencja jest ogromna. Tematem powinny zainteresować się również firmy, które oferują usługi na zasadzie subskrypcji. To właśnie im szczególnie zależy na utrzymywaniu długoterminowych relacji z klientami, ponieważ ich model biznesowy opiera się na powtarzających się płatnościach. Dla firm oferujących długoterminowe usługi, takich jak operatorzy telefonii komórkowej czy dostawcy internetu, utrzymanie klientów też jest ważne, aby zapobiec ich przejściu do konkurencji. Marketing retencyjny będzie trafioną strategią również w przypadku firm, które oferują powtarzające się zakupy, takie jak leki czy kosmetyki.


Kiedy marketing retencyjny nie spełni swojej roli?


Chociaż marketing retencyjny jest wysoce efektywny dla wielu typów biznesów, istnieją sytuacje i rodzaje firm, dla których może być mniej odpowiedni lub trudniejszy do zastosowania.

Przede wszystkim są to firmy, które sprzedają produkty lub usługi o charakterze jednorazowym i nie mają możliwości regularnego powrotu klientów (np. sprzedaż samochodów luksusowych). Natomiast dla nowo powstałych firm, które jeszcze nie zbudowały stabilnej bazy klientów, priorytetem może być marketing akwizycyjny, czyli pozyskiwanie nowych klientów, zanim skupią się na retencji. W niektórych branżach, gdzie klienci naturalnie zmieniają dostawców lub produkty często (np. gadżety), skupienie na retencji może być mniej efektywne niż ciągłe pozyskiwanie nowych klientów.

Małe firmy, które dysponują ograniczonymi zasobami, mogą też mieć trudności z wdrożeniem skutecznych programów retencyjnych, które często wymagają czasu, pieniędzy i pracowników. Jeśli firma nie jest w stanie gromadzić danych klientów lub personalizować swoich ofert i komunikacji, trudno będzie jej skutecznie zastosować ten rodzaj marketingu. Strategia nie sprawdzi się również w przypadku produktów, które szybko stają się przestarzałe lub są zastępowane nowszymi modelami (np. sprzęt RTV).

W tych przypadkach, firmy mogą skoncentrować się bardziej na pozyskiwaniu nowych klientów lub szukać alternatywnych strategii marketingowych, które lepiej odpowiadają ich modelowi biznesowemu.


Przykład zastosowania marketingu retencyjnego


Sklep odzieżowy online może wdrożyć program lojalnościowy, który nagradza klientów za powtarzające się zakupy. Na przykład, klienci mogą zdobywać punkty za każdy zakup, a następnie mogą je wymienić na zniżki lub darmową dostawę. Program taki zachęca klientów do regularnego powrotu. Sklep może wykorzystać dane zakupowe klientów do tworzenia spersonalizowanych kampanii e-mailowych. Na przykład, jeśli klient często kupuje ubrania w określonym stylu, sklep może wysyłać mu wiadomości e-mail z nowościami i ofertami dotyczącymi tego stylu. Personalizacja zwiększa szanse na to, że klient będzie zainteresowany ofertą i dokona kolejnego zakupu.

W przypadku firmy, która sprzedaje usługi, zastosowanie marketingu retencyjnego, może wyglądać nieco inaczej. Przykładowo, platforma edukacyjna oferująca kursy online może wprowadzić system subskrypcji, który nagradza stałych użytkowników. Na przykład, osoby z dłuższym stażem subskrypcji mogą otrzymywać dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych czy konsultacji z ekspertami. Taki system zachęca do utrzymania subskrypcji i regularnego korzystania z platformy. Na podstawie analizy historii nauki i preferencji użytkowników, platforma może też oferować spersonalizowane oferty. Na przykład, jeśli system zauważy, że użytkownik interesuje się programowaniem, może zasugerować mu kursy zaawansowane w tej dziedzinie lub pokrewne tematy. Spersonalizowane rekomendacje sprawiają, że użytkownik czuje się doceniany, co zwiększa jego zaangażowanie.


Przyszłość marketingu retencyjnego


Rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, otwiera nowe możliwości dla jeszcze bardziej spersonalizowanych strategii retencyjnych, które będą dostosowywać się w czasie rzeczywistym do zmieniających się potrzeb klientów.

Podczas gdy technologie i narzędzia ewoluują, podstawowe zasady pozostają niezmienne: słuchaj swoich klientów, odpowiadaj na ich potrzeby i stale dąż do poprawy ich doświadczeń. Pamiętaj, że każdy zadowolony klient może polecać Twój sklep, przyciągając nowych klientów i zwiększając wartość Twojego biznesu. Pamiętaj też, że to, co działa dzisiaj, może nie być skuteczne jutro. Dlatego też, elastyczność i gotowość do innowacji są niezbędne w skutecznym marketingu retencyjnym.


Szukasz płatności online, które pomogą rozwinąć Twój sklep internetowy?

Wybierz niezawodny system Płatności Autopay

Zacznij pobierać płatnościCo to jest marketing retencyjny?

Marketing retencyjny to strategia skoncentrowana na zatrzymaniu obecnych klientów firmy i zachęcaniu ich do powtarzanych zakupów oraz lojalności wobec marki. Działania w ramach tej strategii obejmują personalizowane komunikaty, oferty specjalne, programy lojalnościowe oraz doskonalenie obsługi klienta, aby zwiększyć satysfakcję i zaangażowanie klientów. Istotą marketingu retencyjnego jest budowanie trwałych relacji z klientami, co jest zazwyczaj kosztowo efektywniejsze niż pozyskiwanie nowych, a także może prowadzić do zwiększenia wartości życiowej klienta (Customer Lifetime Value - CLV) i wzrostu rentowności firmy.

Jakie są kluczowe zasady marketingu retencyjnego?

Kluczowe zasady marketingu retencyjnego obejmują personalizację komunikacji i ofert, co oznacza dostosowywanie wiadomości i propozycji do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów, aby czuli się wyjątkowo traktowani. Inną ważną zasadą jest budowanie relacji opartej na zaufaniu, poprzez oferowanie wysokiej jakości produktów, usług oraz transparentnych informacji. Ważne jest także ciągłe zbieranie i analizowanie feedbacku od klientów, co umożliwia dostosowanie strategii i oferty do ich zmieniających się oczekiwań. Ponadto, kluczowym elementem jest stworzenie wartościowych programów lojalnościowych, które nagradzają klientów za powtarzane zakupy i zaangażowanie w życie marki, zachęcając ich do dalszej współpracy.

Dla kogo marketing retencyjny jest najbardziej odpowiedni?

Marketing retencyjny jest najbardziej odpowiedni dla firm, które chcą zbudować długoterminowe relacje z klientami i zwiększyć ich wartość życiową (CLV), co jest szczególnie ważne w branżach o wysokiej konkurencji, gdzie pozyskanie nowego klienta jest kosztowne. Jest on szczególnie skuteczny dla biznesów z modelami subskrypcyjnymi lub opartymi na regularnych zakupach, takich jak usługi telekomunikacyjne, media streamingowe, e-commerce czy branża usługowa, gdzie utrzymanie klienta jest kluczem do sukcesu. Firmy, które już mają zbudowaną bazę lojalnych klientów i chcą maksymalizować z nich korzyści, również znajdą w marketingu retencyjnym efektywne narzędzie do dalszego rozwoju. Ponadto, każda firma, która pragnie zwiększyć rentowność poprzez redukcję kosztów związanych z ciągłym pozyskiwaniem nowych klientów, powinna rozważyć wdrożenie strategii marketingu retencyjnego.

Przeczytaj także:

Ecommerce

SEO i marketing treści dla zaawansowanych. Jak dostarczać wartość, która przyciąga klientów?

Dowiedz się, jak zwiększyć widoczność Twojego e-sklepu. Optymalizacja techniczna, budowanie linków, treści dla wyszukiwania głosowego–wszystko w jednym miejscu.

18.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Start w e-commerce. Najważniejsze narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces

Poznaj narzędzia dla początkujących e-przedsiębiorców, które pomogą Ci osiągnąć sukces w e-commerce. Od zarządzania treścią po automatyzację marketingu...

17.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

13.06.2024 Czytaj więcej