Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

#ecommerce #metaverse

18.09.2023
Udostępnij:

Metaverse może mieć znaczący wpływ na e-commerce, wprowadzając nowe możliwości i zmieniając sposób, w jaki kupujący i sprzedawcy komunikują się i dokonują transakcji online. Dziś przyjrzymy się bliżej temu zjawisku i zastanowimy się, jaka jest możliwa przyszłość e-handlu.

💡 Już na początku 2022 r. pisaliśmy o metaverse i zastanawialiśmy się, czy już niedługo wszyscy będziemy się spotykać głównie w wirtualnej rzeczywistości. Analizowaliśmy potencjał metaverse i możliwe kierunki rozwoju technologii. Zachęcamy do zapoznania się z podlinkowanym artykułem – będzie dobrym wstępem do tego, o czym opowiemy dzisiaj.


Co to jest metaverse?


Metaverse to pojęcie odnoszące się do wirtualnego, cyfrowego świata, który jest tworzony i zamieszkiwany przez użytkowników za pośrednictwem komputerów, gogli VR (rzeczywistości wirtualnej), czy innych urządzeń. Jest to koncepcja wirtualnej rzeczywistości, która łączy wiele różnych przestrzeni wirtualnych w jedno spójne i współdzielone środowisko.


Cechy metaverse


 • Wirtualna rzeczywistość – metaverse to wirtualny świat, który może być trójwymiarowy i interaktywny, pozwalając użytkownikom poruszać się w nim, eksplorować go i komunikować się z innymi użytkownikami za pomocą swoich avatarów.

 • Interakcje społeczne – metaverse umożliwia użytkownikom nawiązywanie interakcji z innymi użytkownikami w wirtualnym świecie. Można rozmawiać, pracować, bawić się, handlować i tworzyć razem z innymi osobami, tak jak w rzeczywistości.

 • Tworzenie i dostosowywanie – użytkownicy metaverse często mają możliwość tworzenia swoich własnych wirtualnych przedmiotów, światów, avatarów i treści. To pozwala na indywidualne dostosowywanie wirtualnego doświadczenia.

 • Różnorodność aplikacji – metaverse może zawierać wiele różnych aplikacji, od gier po konferencje wirtualne, sklepy, edukację online i wiele innych. To zróżnicowanie oferuje wiele możliwości.

 • Globalna dostępność – metaverse nie zna granic geograficznych, co oznacza, że użytkownicy z różnych części świata mogą uczestniczyć i współtworzyć ten świat.

 • Zastosowanie metaverse w e-commerce


  Metaverse ma potencjał, żeby zrewolucjonalizować e-commerce, wprowadzając nowe możliwości interakcji z klientami, personalizacji doświadczeń zakupowych i eksploracji wirtualnych sklepów. Przyjrzyjmy się temu, jak można wykorzystać metaverse w e-handlu.


  Wirtualne sklepy i przymierzalnie


  W metaverse można tworzyć wirtualne sklepy, które odzwierciedlają sklepy stacjonarne. Klienci mogą eksplorować wirtualne przestrzenie, przeglądać produkty i przymierzać je w wirtualnych przymierzalniach za pomocą swoich avatarów. To tworzy bardziej zaangażowane i interaktywne doświadczenie zakupowe.


  Personalizacja produktów


  Dzięki metaverse handlowcy mogą oferować bardziej personalizowane produkty. Klienci mogą tworzyć własne projekty, wybierać kolory, materiały i inne parametry, aby stworzyć dokładnie to, czego potrzebują.


  Wirtualne eventy i promocje


  Sklepy w metaverse często organizują wirtualne wydarzenia, pokazy mody, konkursy i promocje. To przyciąga uwagę klientów i zachęca ich do uczestnictwa.


  Rozszerzenie zasięgu


  Dzięki metaverse sklepy e-commerce mogą dotrzeć do klientów na całym świecie bez konieczności zakładania fizycznych placówek lub magazynów w różnych krajach. To zwiększa dostępność i zasięg rynkowy.


  Wirtualne produkty i NFT


  W metaverse można oferować wirtualne produkty i aktywa, które mają wartość kolekcjonerską. Niektóre sklepy sprzedają unikalne przedmioty cyfrowe jako NFT (Non-Fungible Tokens), co może być atrakcyjne dla kolekcjonerów.


  Hybrydowe rozwiązania


  Niektóre sklepy oferują hybrydowe rozwiązania, gdzie można kupić wirtualne produkty, które są jednocześnie dostarczane jako fizyczne produkty. To łączy w sobie świat wirtualny i rzeczywisty.


  Analiza danych


  Handlowcy mogą zbierać dane o zachowaniach klientów w metaverse, co może pomóc w dostosowaniu oferty i strategii marketingowych do rzeczywistych potrzeb różnych grup docelowych.


  Czy metaverse to przyszłość e-commerce?


  Wielu ekspertów uważa, że może to być jeden z kierunków rozwoju handlu internetowego. Jednak przyszłość e-commerce jest złożona i wielowymiarowa, a metaverse to jedynie jedna z wielu innowacji, które wpływają na branżę.

  Metaverse oferuje potencjał do tworzenia interaktywnych i zaawansowanych doświadczeń zakupowych, co może przyciągnąć nowych klientów i zaoferować bardziej angażujący sposób zakupów online. Wirtualne sklepy, interaktywne eventy i personalizacja to tylko niektóre z możliwości, które metaverse stwarza dla e-commerce.

  Jednak zanim metaverse stanie się dominującym trendem, istnieje wiele wyzwań do pokonania, takich jak rozwinięcie odpowiednich technologii, zagadnienia związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych, a także akceptacja konsumentów.

  Warto również pamiętać, że metaverse to nie jedyny czynnik wpływający na przyszłość e-commerce. Inne technologie, zmiany w zachowaniach konsumentów i trendy rynkowe również odgrywają istotną rolę.

  Podsumowując, metaverse ma potencjał do rewolucjonizacji e-commerce i może być częścią przyszłości tej branży, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący o jej rozwoju. Sukces w e-commerce będzie zależał od zdolności adaptacji do różnych innowacji i zmian na rynku.


  Jak działają sklepy na metaverse?


  Sklepy w metaverse działają w sposób inny niż tradycyjne sklepy online. To wirtualne przestrzenie, które można eksplorować za pomocą avatarów. Klienci wchodzą do wirtualnego sklepu, gdzie mogą przemieszczać się, oglądać produkty i podejmować decyzje zakupowe. Sklepy w metaverse są interaktywne. Klienci mogą przymierzać wirtualne produkty, poruszać się po przestrzeni, rozmawiać z innymi klientami i obsługą sklepu oraz angażować się w różne aktywności, które sprawiają, że zakupy stają się bardziej atrakcyjne.

  Dzięki danym i technologii, sklepy w metaverse mogą oferować zaawansowaną personalizację. Wygląd przestrzeni może być dostosowany do preferencji klienta, produkty mogą być sugerowane na podstawie wcześniejszych zakupów i zachowań, a interakcje mogą wynikać z indywidualnych potrzeb danego użytkownika.

  Sklepy w metaverse często organizują wirtualne wydarzenia, pokazy mody, konkursy i inne formy interakcji z klientami. To pozwala na bardziej zaangażowane podejście do marketingu i promocji produktów.

  Co ważne, wirtualne sklepy często są powiązane z tradycyjnym e-commerce. Klienci mogą przechodzić płynnie między wirtualnym sklepem a stroną internetową sklepu, gdzie mogą dokonać finalizacji zakupów.

  Niektóre sklepy w metaverse wykorzystują technologie VR i AR do tworzenia bardziej immersyjnych doświadczeń zakupowych. Na przykład, klienci mogą przymierzać wirtualne ubrania za pomocą gogli VR i w ten sposób sprawdzać, czy dany model, kolor, rozmiar jest dla nich odpowiedni.


  Czy korzystając ze sklepów w metaverse kupuje się prawdziwe produkty czy wirtualne?


  Korzystając ze sklepów w metaverse, można kupować zarówno prawdziwe produkty, jak i wirtualne przedmioty – wszystko zależy od konkretnej platformy, sklepu i oferty danego sprzedawcy. Na przykład, jeśli kupisz buty sportowe w wirtualnym sklepie Nike w metaverse, otrzymasz fizyczne buty dostarczone na podany adres. Inne sklepy oferują wirtualne produkty, które można używać tylko w wirtualnym świecie. Mogą to być na przykład wirtualne ubrania, akcesoria do avatarów, czy dekoracje do wirtualnych nieruchomości. Inni sprzedawcy oferują kolekcjonerskie NFT (Non-Fungible Tokens), które reprezentują unikalne przedmioty cyfrowe. Te NFT mogą mieć wartość kolekcjonerską i być przedmiotem inwestycji. Istnieją również sklepy, które oferują hybrydowe rozwiązania, czyli kombinację rzeczywistych i wirtualnych produktów. Na przykład, możesz kupić wirtualne buty, które są jednocześnie dostarczane jako rzeczywiste produkty.

  Dlatego ważne jest dokładne zrozumienie oferty i warunków zakupów w danym sklepie w metaverse przed dokonaniem transakcji. Warto także zwracać uwagę na rodzaj płatności akceptowanych w danym sklepie, ponieważ w metaverse często korzysta się z kryptowalut i innych cyfrowych środków płatności.


  Przykłady sklepów w metaverse


  Metaverse to stosunkowo nowy obszar, ale już istnieje wiele firm i sklepów, które eksperymentują z obecnością w tym wirtualnym środowisku. Oto kilka przykładów sklepów i marek w metaverse.


  Nike

  Marka Nike otworzyła wirtualny sklep w metaverse, gdzie użytkownicy mogą eksplorować i kupować wirtualne wersje butów oraz akcesoriów sportowych. To również miejsce, gdzie organizowane są wirtualne eventy i konkursy.


  Gucci

  Luksusowa marka Gucci ma swoją przestrzeń w metaverse, gdzie prezentuje wirtualne kolekcje ubrań i akcesoriów. Klienci mogą również tworzyć swoje wirtualne wersje produktów Gucci i eksperymentować z modą.


  Decentraland Marketplace

  Decentraland to jedna z platform metaverse, gdzie użytkownicy mogą kupować i sprzedawać wirtualne nieruchomości, przedmioty i aktywa cyfrowe. To miejsce, gdzie tworzą się wirtualne biznesy.


  The Sandbox

  The Sandbox to inna platforma metaverse, która pozwala użytkownikom tworzyć i zarządzać swoimi wirtualnymi światami. To otwiera możliwości tworzenia wirtualnych sklepów i interakcji z klientami.


  MetaMall

  To platforma, która gromadzi różne wirtualne sklepy i marki. Użytkownicy mogą przeglądać i kupować produkty różnych marek, podobnie jak w tradycyjnych centrach handlowych.


  Adidas

  Adidas eksperymentuje z metaverse, tworząc wirtualne sklepy, gdzie można eksplorować i kupować wirtualne produkty sportowe.


  Beeple's WENEW

  Beeple, znany artysta cyfrowy, stworzył wirtualny sklep o nazwie WENEW, gdzie sprzedaje swoje unikalne dzieła sztuki cyfrowej.


  Prada Oasis

  Prada otworzyła Prada Oasis w metaverse, gdzie eksponuje swoje wirtualne kolekcje i tworzy interaktywne wirtualne doświadczenia.

  Warto zaznaczyć, że metaverse to dynamicznie rozwijający się obszar, a nowe sklepy i marki pojawiają się regularnie. Firmy eksperymentują z różnymi sposobami wykorzystania metaverse do promocji swoich produktów i usług oraz do tworzenia interaktywnych doświadczeń zakupowych.


  Jakie zagrożenia związane z rozwojem metaverse dostrzegają specjaliści?


  Specjaliści zidentyfikowali kilka potencjalnych zagrożeń związanych z rozwojem metaverse. Główne obawy dotyczą bezpieczeństwa i prywatności danych. Rozwój metaverse oznacza zbieranie i przechowywanie coraz większej ilości danych o użytkownikach, ich zachowaniach i preferencjach. Istnieje ryzyko naruszenia prywatności i wycieku danych, jeśli odpowiednie środki bezpieczeństwa nie zostaną wprowadzone.

  Kolejne obawy dotyczą możliwych oszustw i przestępstw popełnianych online. Metaverse może stać się areną dla cyberprzestępczości, w tym oszustw online, kradzieży tożsamości, phishingu i innych rodzajów ataków. Użytkownicy i handlowcy muszą być ostrożni i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

  Coraz więcej mówi się również o tym, że w metaverse, szczególnie w otwartych środowiskach, może pojawić się nieodpowiednia zawartość dla nieletnich. Konieczne jest monitorowanie i kontrola dostępu dzieci do tych przestrzeni.

  Uwagę zwraca się również na uzależnienie i problemy zdrowotne. Zbyt długi czas spędzany w wirtualnym świecie może prowadzić do uzależnienia od technologii, a także wywoływać problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy czy problemy ze wzrokiem. Użytkownicy metaverse mogą doświadczać problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym czasem spędzanym w wirtualnym świecie, takich jak problemy z psychiką, fizycznym zdrowiem i relacjami interpersonalnymi.

  Dostrzega się również zagrożenie cyberbullyingiem. Podobnie jak w innych przestrzeniach online, w metaverse mogą pojawić się problemy związane z cyberprzemocą, w tym cyberbullyingiem i nieodpowiednim zachowaniem użytkowników.

  W miarę jak metaverse staje się bardziej integralną częścią życia ludzi, istnieje ryzyko, że wielu będzie zbyt zależnych od technologii, co może prowadzić do izolacji społecznej i problemów zdrowotnych. Istnieje również obawa, że rozwój metaverse może wpłynąć na percepcję rzeczywistości i wprowadzić zmiany w społeczeństwie, które mogą być trudne do przewidzenia.

  Obecnie brakuje spójnych regulacji dotyczących metaverse. Jest to obszar, który musi być uregulowany, aby chronić prawa użytkowników i zapewnić bezpieczeństwo online. W miarę jak metaverse rośnie i rozwija się, konieczne jest monitorowanie zagrożeń i podejmowanie działań zaradczych, aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie funkcjonowanie tego nowego świata cyfrowego. Regulacje, edukacja użytkowników i stosowanie zasad bezpieczeństwa będą kluczowe w zapewnieniu pozytywnego wpływu metaverse na społeczeństwo.


  Podsumowanie


  Metaverse stanowi ewolucję wirtualnej rzeczywistości, otwierając nowe możliwości dla e-commerce. Pozwala on na tworzenie wirtualnych sklepów, interaktywnych przestrzeni zakupowych i personalizację produktów, co zapewnia klientom bardziej zaangażowane i interaktywne doświadczenia.

  Dzięki globalnej obecności, sklepy w metaverse mogą docierać do klientów na całym świecie, co zwiększa zasięg rynkowy. Wirtualne eventy, promocje i handel kryptowalutami przyciągają uwagę klientów. Technologie AR, VR i sztuczna inteligencja podnoszą jakość interakcji i rekomendacji produktów. Bezpieczeństwo transakcji oparte na blockchainie buduje zaufanie klientów.

  Metaverse to dynamicznie rozwijający się obszar, a jego wpływ na e-handel będzie się prawdopodobnie zwiększać w miarę jak technologia i adaptacja rosną. Firmy, które zrozumieją potencjał metaverse i wykorzystają go w odpowiedni sposób, mogą zdobyć przewagę na konkurencyjnym rynku e-commerce.


  Płatności online dla sklepów internetowych

  Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay, a rozwiniesz swój biznes

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Rozwój technologii voice commerce i jego wpływ na przyszłość zakupów online

  Poznaj korzyści, wyzwania i przyszłość zakupów za pomocą głosu. Sprawdź możliwości, jakie voice commerce otwiera zarówno przed konsumentami, jak i sprzedawcami.

  30.05.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystać analizy płatności do zwiększenia przychodów sklepu internetowego?

  Dowiedz się, jak wykorzystać analizę danych płatności do zrozumienia zachowań klientów, optymalizacji oferty sklepu osiągnięcia lepszym wyników finansowych.

  28.05.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jaka będzie przyszłość e-commerce według raportu "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz"?

  Dowiedz się, jak integracja świata online i offline, personalizacja doświadczeń zakupowych oraz smartfony zmieniają sposób, w jaki konsumenci dokonują zakupów.

  27.05.2024 Czytaj więcej