Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

#ecommerce #metaverse

18.09.2023
Udostępnij:

Metaverse może mieć znaczący wpływ na e-commerce, wprowadzając nowe możliwości i zmieniając sposób, w jaki kupujący i sprzedawcy komunikują się i dokonują transakcji online. Dziś przyjrzymy się bliżej temu zjawisku i zastanowimy się, jaka jest możliwa przyszłość e-handlu.

💡 Już na początku 2022 r. pisaliśmy o metaverse i zastanawialiśmy się, czy już niedługo wszyscy będziemy się spotykać głównie w wirtualnej rzeczywistości. Analizowaliśmy potencjał metaverse i możliwe kierunki rozwoju technologii. Zachęcamy do zapoznania się z podlinkowanym artykułem – będzie dobrym wstępem do tego, o czym opowiemy dzisiaj.


Co to jest metaverse?


Metaverse to pojęcie odnoszące się do wirtualnego, cyfrowego świata, który jest tworzony i zamieszkiwany przez użytkowników za pośrednictwem komputerów, gogli VR (rzeczywistości wirtualnej), czy innych urządzeń. Jest to koncepcja wirtualnej rzeczywistości, która łączy wiele różnych przestrzeni wirtualnych w jedno spójne i współdzielone środowisko.


Cechy metaverse


 • Wirtualna rzeczywistość – metaverse to wirtualny świat, który może być trójwymiarowy i interaktywny, pozwalając użytkownikom poruszać się w nim, eksplorować go i komunikować się z innymi użytkownikami za pomocą swoich avatarów.

 • Interakcje społeczne – metaverse umożliwia użytkownikom nawiązywanie interakcji z innymi użytkownikami w wirtualnym świecie. Można rozmawiać, pracować, bawić się, handlować i tworzyć razem z innymi osobami, tak jak w rzeczywistości.

 • Tworzenie i dostosowywanie – użytkownicy metaverse często mają możliwość tworzenia swoich własnych wirtualnych przedmiotów, światów, avatarów i treści. To pozwala na indywidualne dostosowywanie wirtualnego doświadczenia.

 • Różnorodność aplikacji – metaverse może zawierać wiele różnych aplikacji, od gier po konferencje wirtualne, sklepy, edukację online i wiele innych. To zróżnicowanie oferuje wiele możliwości.

 • Globalna dostępność – metaverse nie zna granic geograficznych, co oznacza, że użytkownicy z różnych części świata mogą uczestniczyć i współtworzyć ten świat.

 • Zastosowanie metaverse w e-commerce


  Metaverse ma potencjał, żeby zrewolucjonalizować e-commerce, wprowadzając nowe możliwości interakcji z klientami, personalizacji doświadczeń zakupowych i eksploracji wirtualnych sklepów. Przyjrzyjmy się temu, jak można wykorzystać metaverse w e-handlu.


  Wirtualne sklepy i przymierzalnie


  W metaverse można tworzyć wirtualne sklepy, które odzwierciedlają sklepy stacjonarne. Klienci mogą eksplorować wirtualne przestrzenie, przeglądać produkty i przymierzać je w wirtualnych przymierzalniach za pomocą swoich avatarów. To tworzy bardziej zaangażowane i interaktywne doświadczenie zakupowe.


  Personalizacja produktów


  Dzięki metaverse handlowcy mogą oferować bardziej personalizowane produkty. Klienci mogą tworzyć własne projekty, wybierać kolory, materiały i inne parametry, aby stworzyć dokładnie to, czego potrzebują.


  Wirtualne eventy i promocje


  Sklepy w metaverse często organizują wirtualne wydarzenia, pokazy mody, konkursy i promocje. To przyciąga uwagę klientów i zachęca ich do uczestnictwa.


  Rozszerzenie zasięgu


  Dzięki metaverse sklepy e-commerce mogą dotrzeć do klientów na całym świecie bez konieczności zakładania fizycznych placówek lub magazynów w różnych krajach. To zwiększa dostępność i zasięg rynkowy.


  Wirtualne produkty i NFT


  W metaverse można oferować wirtualne produkty i aktywa, które mają wartość kolekcjonerską. Niektóre sklepy sprzedają unikalne przedmioty cyfrowe jako NFT (Non-Fungible Tokens), co może być atrakcyjne dla kolekcjonerów.


  Hybrydowe rozwiązania


  Niektóre sklepy oferują hybrydowe rozwiązania, gdzie można kupić wirtualne produkty, które są jednocześnie dostarczane jako fizyczne produkty. To łączy w sobie świat wirtualny i rzeczywisty.


  Analiza danych


  Handlowcy mogą zbierać dane o zachowaniach klientów w metaverse, co może pomóc w dostosowaniu oferty i strategii marketingowych do rzeczywistych potrzeb różnych grup docelowych.


  Czy metaverse to przyszłość e-commerce?


  Wielu ekspertów uważa, że może to być jeden z kierunków rozwoju handlu internetowego. Jednak przyszłość e-commerce jest złożona i wielowymiarowa, a metaverse to jedynie jedna z wielu innowacji, które wpływają na branżę.

  Metaverse oferuje potencjał do tworzenia interaktywnych i zaawansowanych doświadczeń zakupowych, co może przyciągnąć nowych klientów i zaoferować bardziej angażujący sposób zakupów online. Wirtualne sklepy, interaktywne eventy i personalizacja to tylko niektóre z możliwości, które metaverse stwarza dla e-commerce.

  Jednak zanim metaverse stanie się dominującym trendem, istnieje wiele wyzwań do pokonania, takich jak rozwinięcie odpowiednich technologii, zagadnienia związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych, a także akceptacja konsumentów.

  Warto również pamiętać, że metaverse to nie jedyny czynnik wpływający na przyszłość e-commerce. Inne technologie, zmiany w zachowaniach konsumentów i trendy rynkowe również odgrywają istotną rolę.

  Podsumowując, metaverse ma potencjał do rewolucjonizacji e-commerce i może być częścią przyszłości tej branży, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący o jej rozwoju. Sukces w e-commerce będzie zależał od zdolności adaptacji do różnych innowacji i zmian na rynku.


  Jak działają sklepy na metaverse?


  Sklepy w metaverse działają w sposób inny niż tradycyjne sklepy online. To wirtualne przestrzenie, które można eksplorować za pomocą avatarów. Klienci wchodzą do wirtualnego sklepu, gdzie mogą przemieszczać się, oglądać produkty i podejmować decyzje zakupowe. Sklepy w metaverse są interaktywne. Klienci mogą przymierzać wirtualne produkty, poruszać się po przestrzeni, rozmawiać z innymi klientami i obsługą sklepu oraz angażować się w różne aktywności, które sprawiają, że zakupy stają się bardziej atrakcyjne.

  Dzięki danym i technologii, sklepy w metaverse mogą oferować zaawansowaną personalizację. Wygląd przestrzeni może być dostosowany do preferencji klienta, produkty mogą być sugerowane na podstawie wcześniejszych zakupów i zachowań, a interakcje mogą wynikać z indywidualnych potrzeb danego użytkownika.

  Sklepy w metaverse często organizują wirtualne wydarzenia, pokazy mody, konkursy i inne formy interakcji z klientami. To pozwala na bardziej zaangażowane podejście do marketingu i promocji produktów.

  Co ważne, wirtualne sklepy często są powiązane z tradycyjnym e-commerce. Klienci mogą przechodzić płynnie między wirtualnym sklepem a stroną internetową sklepu, gdzie mogą dokonać finalizacji zakupów.

  Niektóre sklepy w metaverse wykorzystują technologie VR i AR do tworzenia bardziej immersyjnych doświadczeń zakupowych. Na przykład, klienci mogą przymierzać wirtualne ubrania za pomocą gogli VR i w ten sposób sprawdzać, czy dany model, kolor, rozmiar jest dla nich odpowiedni.


  Czy korzystając ze sklepów w metaverse kupuje się prawdziwe produkty czy wirtualne?


  Korzystając ze sklepów w metaverse, można kupować zarówno prawdziwe produkty, jak i wirtualne przedmioty – wszystko zależy od konkretnej platformy, sklepu i oferty danego sprzedawcy. Na przykład, jeśli kupisz buty sportowe w wirtualnym sklepie Nike w metaverse, otrzymasz fizyczne buty dostarczone na podany adres. Inne sklepy oferują wirtualne produkty, które można używać tylko w wirtualnym świecie. Mogą to być na przykład wirtualne ubrania, akcesoria do avatarów, czy dekoracje do wirtualnych nieruchomości. Inni sprzedawcy oferują kolekcjonerskie NFT (Non-Fungible Tokens), które reprezentują unikalne przedmioty cyfrowe. Te NFT mogą mieć wartość kolekcjonerską i być przedmiotem inwestycji. Istnieją również sklepy, które oferują hybrydowe rozwiązania, czyli kombinację rzeczywistych i wirtualnych produktów. Na przykład, możesz kupić wirtualne buty, które są jednocześnie dostarczane jako rzeczywiste produkty.

  Dlatego ważne jest dokładne zrozumienie oferty i warunków zakupów w danym sklepie w metaverse przed dokonaniem transakcji. Warto także zwracać uwagę na rodzaj płatności akceptowanych w danym sklepie, ponieważ w metaverse często korzysta się z kryptowalut i innych cyfrowych środków płatności.


  Przykłady sklepów w metaverse


  Metaverse to stosunkowo nowy obszar, ale już istnieje wiele firm i sklepów, które eksperymentują z obecnością w tym wirtualnym środowisku. Oto kilka przykładów sklepów i marek w metaverse.


  Nike

  Marka Nike otworzyła wirtualny sklep w metaverse, gdzie użytkownicy mogą eksplorować i kupować wirtualne wersje butów oraz akcesoriów sportowych. To również miejsce, gdzie organizowane są wirtualne eventy i konkursy.


  Gucci

  Luksusowa marka Gucci ma swoją przestrzeń w metaverse, gdzie prezentuje wirtualne kolekcje ubrań i akcesoriów. Klienci mogą również tworzyć swoje wirtualne wersje produktów Gucci i eksperymentować z modą.


  Decentraland Marketplace

  Decentraland to jedna z platform metaverse, gdzie użytkownicy mogą kupować i sprzedawać wirtualne nieruchomości, przedmioty i aktywa cyfrowe. To miejsce, gdzie tworzą się wirtualne biznesy.


  The Sandbox

  The Sandbox to inna platforma metaverse, która pozwala użytkownikom tworzyć i zarządzać swoimi wirtualnymi światami. To otwiera możliwości tworzenia wirtualnych sklepów i interakcji z klientami.


  MetaMall

  To platforma, która gromadzi różne wirtualne sklepy i marki. Użytkownicy mogą przeglądać i kupować produkty różnych marek, podobnie jak w tradycyjnych centrach handlowych.


  Adidas

  Adidas eksperymentuje z metaverse, tworząc wirtualne sklepy, gdzie można eksplorować i kupować wirtualne produkty sportowe.


  Beeple's WENEW

  Beeple, znany artysta cyfrowy, stworzył wirtualny sklep o nazwie WENEW, gdzie sprzedaje swoje unikalne dzieła sztuki cyfrowej.


  Prada Oasis

  Prada otworzyła Prada Oasis w metaverse, gdzie eksponuje swoje wirtualne kolekcje i tworzy interaktywne wirtualne doświadczenia.

  Warto zaznaczyć, że metaverse to dynamicznie rozwijający się obszar, a nowe sklepy i marki pojawiają się regularnie. Firmy eksperymentują z różnymi sposobami wykorzystania metaverse do promocji swoich produktów i usług oraz do tworzenia interaktywnych doświadczeń zakupowych.


  Jakie zagrożenia związane z rozwojem metaverse dostrzegają specjaliści?


  Specjaliści zidentyfikowali kilka potencjalnych zagrożeń związanych z rozwojem metaverse. Główne obawy dotyczą bezpieczeństwa i prywatności danych. Rozwój metaverse oznacza zbieranie i przechowywanie coraz większej ilości danych o użytkownikach, ich zachowaniach i preferencjach. Istnieje ryzyko naruszenia prywatności i wycieku danych, jeśli odpowiednie środki bezpieczeństwa nie zostaną wprowadzone.

  Kolejne obawy dotyczą możliwych oszustw i przestępstw popełnianych online. Metaverse może stać się areną dla cyberprzestępczości, w tym oszustw online, kradzieży tożsamości, phishingu i innych rodzajów ataków. Użytkownicy i handlowcy muszą być ostrożni i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

  Coraz więcej mówi się również o tym, że w metaverse, szczególnie w otwartych środowiskach, może pojawić się nieodpowiednia zawartość dla nieletnich. Konieczne jest monitorowanie i kontrola dostępu dzieci do tych przestrzeni.

  Uwagę zwraca się również na uzależnienie i problemy zdrowotne. Zbyt długi czas spędzany w wirtualnym świecie może prowadzić do uzależnienia od technologii, a także wywoływać problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy czy problemy ze wzrokiem. Użytkownicy metaverse mogą doświadczać problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym czasem spędzanym w wirtualnym świecie, takich jak problemy z psychiką, fizycznym zdrowiem i relacjami interpersonalnymi.

  Dostrzega się również zagrożenie cyberbullyingiem. Podobnie jak w innych przestrzeniach online, w metaverse mogą pojawić się problemy związane z cyberprzemocą, w tym cyberbullyingiem i nieodpowiednim zachowaniem użytkowników.

  W miarę jak metaverse staje się bardziej integralną częścią życia ludzi, istnieje ryzyko, że wielu będzie zbyt zależnych od technologii, co może prowadzić do izolacji społecznej i problemów zdrowotnych. Istnieje również obawa, że rozwój metaverse może wpłynąć na percepcję rzeczywistości i wprowadzić zmiany w społeczeństwie, które mogą być trudne do przewidzenia.

  Obecnie brakuje spójnych regulacji dotyczących metaverse. Jest to obszar, który musi być uregulowany, aby chronić prawa użytkowników i zapewnić bezpieczeństwo online. W miarę jak metaverse rośnie i rozwija się, konieczne jest monitorowanie zagrożeń i podejmowanie działań zaradczych, aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie funkcjonowanie tego nowego świata cyfrowego. Regulacje, edukacja użytkowników i stosowanie zasad bezpieczeństwa będą kluczowe w zapewnieniu pozytywnego wpływu metaverse na społeczeństwo.


  Podsumowanie


  Metaverse stanowi ewolucję wirtualnej rzeczywistości, otwierając nowe możliwości dla e-commerce. Pozwala on na tworzenie wirtualnych sklepów, interaktywnych przestrzeni zakupowych i personalizację produktów, co zapewnia klientom bardziej zaangażowane i interaktywne doświadczenia.

  Dzięki globalnej obecności, sklepy w metaverse mogą docierać do klientów na całym świecie, co zwiększa zasięg rynkowy. Wirtualne eventy, promocje i handel kryptowalutami przyciągają uwagę klientów. Technologie AR, VR i sztuczna inteligencja podnoszą jakość interakcji i rekomendacji produktów. Bezpieczeństwo transakcji oparte na blockchainie buduje zaufanie klientów.

  Metaverse to dynamicznie rozwijający się obszar, a jego wpływ na e-handel będzie się prawdopodobnie zwiększać w miarę jak technologia i adaptacja rosną. Firmy, które zrozumieją potencjał metaverse i wykorzystają go w odpowiedni sposób, mogą zdobyć przewagę na konkurencyjnym rynku e-commerce.


  Płatności online dla sklepów internetowych

  Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay, a rozwiniesz swój biznes

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Płatności Google Pay i Apple Pay – nowoczesne metody płatności w małym e-commerce

  Zastanawiasz się nad wdrożeniem Google Pay i Apple Pay w swoim sklepie internetowym? Sprawdź, co możesz zyskać oferując te metody płatności.

  20.02.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Trendy w projektowaniu kart produktowych dostosowanych do klientów… i ich smartfonów

  Poznaj kluczowe strategie dla optymalizacji kart produktowych na urządzenia mobilne. Dowiedz się, jak zwiększyć konwersję i poprawić UX dzięki responsywności.

  19.02.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Gry sposobem na rozkręcenie sprzedaży w sklepie internetowym

  Odkryj, jak gamifikacja, czyli wprowadzenie elementów gier do e-sklepów, przyciąga pokolenie Z, zwiększa lojalność klientów i wzmacnia zaangażowanie.

  15.02.2024 Czytaj więcej