Jaka będzie przyszłość e-commerce według raportu "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz"?

#ecommerce #raport #phygital

27.05.2024
Udostępnij:

W dzisiejszych czasach granica między światem fizycznym a cyfrowym staje się coraz bardziej rozmyta. Wprowadzenie technologii phygitalowych, łączących te dwa światy, rewolucjonizuje sposób, w jaki konsumenci dokonują zakupów i wchodzą w interakcje z markami. Termin "phygital" pochodzi od połączenia słów "physical" (fizyczny) i "digital" (cyfrowy) i odnosi się do synergii doświadczeń online i offline, które są możliwe dzięki nowoczesnym technologiom.


Od momentu, gdy smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, zmienił się sposób, w jaki robimy zakupy, zarządzamy naszym czasem i komunikujemy się ze światem. Technologie phygitalowe wykorzystują tę zmianę, oferując konsumentom spersonalizowane, intuicyjne i angażujące doświadczenia, które łączą wygodę zakupów online z interakcjami znanymi z tradycyjnych sklepów.

Raport opracowany przez Future Mind, zatytułowany "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz", dostarcza fascynujących wniosków na temat tego, jak Polacy korzystają z technologii phygitalowych. Przedstawia on nie tylko aktualny stan adopcji tych technologii, ale również prognozy dotyczące przyszłości e-commerce. Właściciele sklepów internetowych mogą nauczyć się z tego raportu wiele o preferencjach i oczekiwaniach konsumentów, co pozwoli im lepiej dostosować swoje strategie biznesowe do dynamicznie zmieniającego się rynku.


Znaczenie technologii phygital dla e-commerce


Integracja świata online i offline


Technologie phygitalowe, czyli te łączące świat fizyczny i cyfrowy, odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym e-commerce. Integracja tych dwóch światów pozwala na stworzenie płynnych i spójnych doświadczeń zakupowych, które odpowiadają na potrzeby współczesnych konsumentów. Przykładem takiej integracji są sklepy, które umożliwiają przeglądanie i zakup produktów online, a następnie odbiór w fizycznym sklepie lub skorzystanie z usług takich jak wirtualne przymierzanie ubrań przy użyciu technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości).

Korzyści płynące z integracji świata online i offline są liczne. Oto niektóre z nich.

 • Zwiększenie wygody dla klientów – konsumenci mogą przeglądać produkty online w dowolnym miejscu i czasie, a następnie zdecydować się na ich odbiór lub przymierzenie w sklepie stacjonarnym.
 • Wzrost zaangażowania klientów – technologie phygitalowe pozwalają na tworzenie interaktywnych i angażujących doświadczeń, które przyciągają uwagę klientów i zachęcają do częstszych zakupów.
 • Większa dostępność informacji – klienci mogą korzystać z bogactwa informacji dostępnych online, takich jak opinie innych użytkowników, szczegółowe opisy produktów, czy dostępność w różnych sklepach, co ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych.
 • Optymalizacja procesów sprzedażowych – sklepy mogą lepiej zarządzać swoimi zasobami, oferując produkty zarówno online, jak i offline, co pozwala na lepsze dopasowanie do aktualnych potrzeb rynkowych.

Personalizacja doświadczeń zakupowych


Dzięki technologiom phygitalowym sklepy mogą oferować spersonalizowane doświadczenia zakupowe, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. Przykłady takich technologii to zaawansowane algorytmy rekomendacyjne, które na podstawie wcześniejszych zakupów i przeglądanych produktów sugerują klientom nowe artykuły, które mogą ich zainteresować.

Personalizacja doświadczeń zakupowych przynosi wiele korzyści. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

 • Wzrost satysfakcji klientów – klienci czują się docenieni, gdy sklep rozumie ich potrzeby i oferuje produkty, które są dla nich odpowiednie.
 • Zwiększenie lojalności klientów – spersonalizowane oferty i komunikacja budują silniejsze więzi między klientem a marką, co przekłada się na większą lojalność i powtarzalność zakupów.
 • Wzrost konwersji – precyzyjne rekomendacje i spersonalizowane promocje zachęcają klientów do dokonania zakupu, co zwiększa wskaźniki konwersji i przychody sklepu.
 • Efektywne zarządzanie relacjami z klientem (CRM) – zbieranie i analiza danych o klientach pozwala na lepsze zrozumienie ich zachowań i preferencji, co umożliwia bardziej efektywne zarządzanie relacjami z nimi i dostosowywanie strategii marketingowych.

Wdrożenie technologii phygitalowych pozwala sklepom internetowym na stworzenie unikalnych i wartościowych doświadczeń zakupowych, które są kluczem do zdobycia i utrzymania klientów w coraz bardziej konkurencyjnym rynku e-commerce. Integracja świata online i offline oraz personalizacja doświadczeń zakupowych to fundamenty, na których warto opierać swoje strategie biznesowe, aby skutecznie odpowiadać na dynamicznie zmieniające się potrzeby konsumentów.


Wybrane wnioski z raportu


Raport Future Mind "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz" dostarcza ciekawych informacji na temat adopcji technologii phygitalowych przez Polaków. Jednym z najważniejszych odkryć jest zróżnicowanie postaw Polaków wobec nowych technologii. Raport identyfikuje cztery główne grupy użytkowników: Sceptycy, Entuzjaści, Obserwatorzy i Pragmatycy. Każda z tych grup ma swoje unikalne cechy i preferencje, co ma istotne znaczenie dla właścicieli sklepów internetowych.

Sceptycy preferują sprawdzone rozwiązania i potrzebują przekonujących argumentów do adopcji nowych technologii. Entuzjaści to grupa jest najbardziej otwarta na innowacje i personalizację. Sklepy internetowe powinny regularnie wprowadzać nowe funkcje i technologie, aby ich przyciągnąć i zaangażować. Dla obserwatorów ważne jest zapewnienie, że technologie są dopracowane i łatwe w użyciu. Osoby z tej grupy doceniają szczegółowe informacje o tym, jak nowe technologie mogą ułatwić życie. Natomiast Pragmatycy korzystają z technologii, gdy widzą w nich praktyczne korzyści. Sklepy powinny podkreślać oszczędność czasu i pieniędzy oraz oferować promocje i rabaty, aby przyciągnąć tę grupę.

Zrozumienie różnorodnych postaw wobec technologii wśród polskich konsumentów jest kluczowe dla skutecznej strategii e-commerce. Dostosowanie komunikacji, oferty i doświadczeń zakupowych do specyficznych potrzeb każdej z tych grup może znacząco zwiększyć ich zaangażowanie i lojalność, przyczyniając się do sukcesu sklepów internetowych w erze phygital.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do pobrania raportu Future Mind. Znajdziesz w nim wiele informacji użytecznych z perpsektywy przedsiębiorcy.


Wykorzystanie smartfonów jako narzędzia do zarządzania zakupami


W ostatnich latach smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, przejmując rolę "pilotów do wszystkiego". To wszechstronne narzędzie zrewolucjonizowało sposób, w jaki konsumenci wchodzą w interakcje z markami i dokonują zakupów. Według raportu Future Mind, aż 97% Polaków deklaruje posiadanie smartfona, co czyni go kluczowym urządzeniem w świecie phygital.

Smartfony pełnią wiele funkcji, które wspierają e-commerce:

 • przeglądanie produktów – użytkownicy mogą szybko i łatwo przeglądać oferty sklepów internetowych, czytać recenzje, oglądać zdjęcia i filmy produktów oraz porównywać ceny;
 • zakupy mobilne – konsumenci coraz częściej dokonują zakupów bezpośrednio przez swoje smartfony, co przyczynia się do wzrostu sprzedaży w kanałach mobilnych;
 • zarządzanie zamówieniami – aplikacje mobilne umożliwiają śledzenie statusu zamówienia, zarządzanie zwrotami i reklamacjami oraz komunikację z obsługą klienta;
 • płatności mobilne – funkcje takie jak płatności zbliżeniowe, BLIK czy aplikacje bankowe ułatwiają szybkie i bezpieczne dokonywanie transakcji.

Aplikacje mobilne odgrywają kluczową rolę w poprawie doświadczeń zakupowych klientów. Dzięki analizie danych użytkowników, mogą oferować spersonalizowane rekomendacje, kupony rabatowe i promocje, które odpowiadają na indywidualne potrzeby i preferencje klientów. Intuicyjny interfejs i łatwość nawigacji sprawiają, że zakupy przez aplikacje mobilne są szybkie i wygodne. Funkcje takie jak zapisywanie ulubionych produktów, listy życzeń czy powiadomienia o promocjach zwiększają zaangażowanie klientów. Technologie AR (rozszerzona rzeczywistość) pozwalają na wirtualne przymierzanie ubrań, oglądanie mebli w domowym wnętrzu czy wizualizowanie zmian kolorów ścian, co pomaga klientom w podjęciu decyzji zakupowych. Co szczególnie ważne – aplikacje mobilne oferują zaawansowane mechanizmy zabezpieczające, takie jak dwustopniowa weryfikacja, szyfrowanie danych czy biometryczne metody uwierzytelniania, co zwiększa zaufanie klientów do zakupów online.

Wykorzystanie smartfonów i aplikacji mobilnych w e-commerce to nie tylko trend, ale konieczność dla sklepów internetowych, które chcą pozostać konkurencyjne. Optymalizacja doświadczeń zakupowych na urządzeniach mobilnych może znacząco wpłynąć na lojalność klientów, zwiększenie sprzedaży i wzmocnienie pozycji marki na rynku.


Znaczenie empatii w interakcjach z klientami


Raport Future Mind podkreśla, że empatia jest fundamentem skutecznych interakcji phygitalowych, które łączą świat fizyczny i cyfrowy. Pozwala markom lepiej zrozumieć potrzeby, pragnienia i obawy swoich klientów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie doświadczeń zakupowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale także emocjonalnie angażujące.

Oto kilka sposobów, w jaki empatia może być wdrażana w e-commerce.

 • Słuchanie klientów – zbieranie opinii i feedbacku od klientów pozwala zrozumieć, co jest dla nich ważne. Regularne badania satysfakcji, ankiety oraz analiza komentarzy w mediach społecznościowych dostarczają cennych informacji, które mogą być wykorzystane do poprawy oferty i usług.
 • Reagowanie na potrzeby – firmy powinny aktywnie reagować na potrzeby swoich klientów, oferując im rozwiązania, które naprawdę odpowiadają na ich problemy. Personalizowane rekomendacje, dedykowane oferty i proaktywna obsługa klienta to przykłady, jak można to osiągnąć.
 • Kreowanie doświadczeń – trorzenie doświadczeń zakupowych, które są przyjemne i satysfakcjonujące, może budować silne emocjonalne więzi z marką. Niezależnie od tego, czy jest to łatwość nawigacji na stronie internetowej, czy szybka i bezproblemowa obsługa zwrotów, każdy kontakt z marką powinien być pozytywnym doświadczeniem.

Przyszłość e-commerce – od omnichannel do channel-free


E-commerce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań konsumentów. Przez ostatnie dekady przeszliśmy przez kilka etapów rozwoju strategii sprzedaży: od multichannel przez omnichannel, aż do obecnej koncepcji channel-free.

Multichannel to podejście, w którym firmy są obecne w wielu kanałach sprzedaży, zarówno online, jak i offline. Klienci mogą wybrać, który kanał najbardziej im odpowiada – sklep internetowy, aplikację mobilną, fizyczny sklep czy platformy społecznościowe. Główną zaletą tego podejścia jest szeroka dostępność, ale często brakuje w nim spójności doświadczeń między kanałami.

Omnichannel wprowadza ideę integracji tych kanałów, aby zapewnić płynne i spójne doświadczenie klienta. Niezależnie od tego, czy klient rozpoczyna zakupy online, a kończy w sklepie stacjonarnym, czy korzysta z różnych urządzeń, jego doświadczenie powinno być jednolite i bezproblemowe. Omnichannel to krok naprzód w porównaniu do multichannel, jednak wdrożenie tej strategii jest złożone i wymaga skoordynowanego podejścia.

Channel-free to najnowsza koncepcja, która zakłada całkowite zatarcie granic między różnymi kanałami sprzedaży. W channel-free nie chodzi tylko o spójność doświadczeń, ale o stworzenie takiego ekosystemu, w którym kanały nie są już postrzegane jako oddzielne byty. Klient nie musi myśleć o tym, czy korzysta z aplikacji, strony internetowej czy sklepu stacjonarnego – wszystkie te elementy łączą się w jedno doświadczenie zakupowe. Technologia phygitalowa odgrywa kluczową rolę w realizacji tej wizji.

💡 Jeżeli interesuje Cię ten temat, opisaliśmy go szczegółowo w artykule: Nadszedł czas na channel-free. Co to oznacza dla handlu internetowego?

W omawianym raporcie znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jak najnowsze technologie umożliwiają płynne przechodzenie między kanałami sprzedaży oraz szereg innych wartościowych i, przede wszystkim, użytecznych danych.


Podsumowanie


Raport pokazuje, że Polacy są coraz bardziej otwarci na nowe technologie, szczególnie te, które integrują doświadczenia online i offline (phygital), co widać w rosnącej popularności narzędzi takich jak inteligentne urządzenia do noszenia, aplikacje mobilne ułatwiające zakupy, czy też płatności mobilne. Wykorzystanie tych technologii może zwiększyć wygodę i personalizację zakupów, co jest kluczowe dla przyciągnięcia klientów w sektorze e-commerce.

W kontekście preferencji związanych z płatnościami i zakupami dowiadujemy się, że konsumentom coraz bardziej zależy na płynności i wygodzie procesu zakupowego, co odnosi się zarówno do płatności, jak i do sposobu, w jaki dokonują zakupów. Technologie takie jak skanowanie produktów telefonem, kasy samoobsługowe, czy zautomatyzowane sklepy bezobsługowe stają się normą i są dobrze przyjmowane przez klientów. Dla właścicieli sklepów internetowych oznacza to konieczność inwestycji w rozwiązania omnichannel, które umożliwiają płynne przechodzenie między różnymi kanałami zakupowymi.

Mimo rosnącej akceptacji dla technologii phygital, kwestie prywatności i bezpieczeństwa danych są coraz bardziej istotne dla konsumentów. Zwiększona świadomość na temat sposobów wykorzystania danych osobowych i potencjalnych zagrożeń związanych z prywatnością może wpływać na decyzje zakupowe klientów. Dla sklepów online ważne jest zatem nie tylko zapewnienie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, ale również transparentność i ochrona danych osobowych klientów.

Konsumenci oczekują, że sklepy online zaoferują im nie tylko produkty, ale także wyjątkowe doświadczenia zakupowe. Wprowadzenie elementów rozszerzonej rzeczywistości, personalizacja oferty na podstawie danych o preferencjach zakupowych, czy interaktywne elementy mogące zwiększyć zaangażowanie, są przykładami na to, jak technologie phygital mogą wzbogacić e-commerce.

Podczas gdy technologie phygital stają się coraz bardziej powszechne, istnieje potrzeba edukacji konsumentów na temat korzyści i potencjalnych ryzyk związanych z ich używaniem. Sklepy online mogą odgrywać kluczową rolę w informowaniu klientów o nowych możliwościach zakupowych oraz o tym, jak korzystać z nowych technologii w sposób bezpieczny i świadomy.

Wnioski te pokazują, jak ważne jest dla właścicieli sklepów internetowych inwestowanie w nowe technologie, które umożliwiają łączenie doświadczeń online i offline, jednocześnie zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności klientów.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i rozwiń swój biznes online

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

13.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Od odwiedzających do kupujących – optymalizacja konwersji w e-commerce

Dowiedz się, jak zwiększyć sprzedaż poprzez analizę zachowań użytkowników, optymalizację stron produktowych i całego procesu zakupowego. Zarabiaj więcej.

11.06.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak zbudować silną markę online? Kompletny przewodnik po marketingu cyfrowym dla nowych przedsiębiorców

Skuteczne strategie marketingu cyfrowego dla startujących w e-commerce. Przewodnik po SEO, mediach społecznościowych, reklamie płatnej i e-mail marketingu.

10.06.2024 Czytaj więcej