Czy reklama outdoorowa sklepu internetowego to dobry pomysł?

#ecommerce #sklepy internetowe #reklama

18.07.2023
Udostępnij:

Szukasz skutecznego sposobu na reklamę swojego e-sklepu? Warto rozważyć za i przeciw różnych metod. Reklama outdoorowa (zewnętrzna) jest jedną z opcji, którą możesz wziąć pod uwagę. Czy warto? Oto kilka informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Reklama outdoorowa daje możliwość dotarcia do dużej liczby osób w różnych miejscach publicznych. Odnosi się do wszelkich form reklamy, które są umieszczone na zewnątrz, na przykład na bilbordach, plakatach, szyldach, przystankach autobusowych, budynkach czy samochodach.


Rodzaje reklamy zewnętrznej


 • Billboardy – duże tablice reklamowe umieszczone na widocznych miejscach, np. przy głównych drogach czy na skrzyżowaniach. Są one doskonałym narzędziem do przyciągania uwagi przechodniów i kierowców. Mogą mieć różne rozmiary, kształty i formy, a ich treść może być zarówno statyczna, jak i dynamiczna.

 • Plakaty – umieszczane na łatwo dostępnych powierzchniach, takich jak przystanki autobusowe, ulice, słupy czy witryny sklepowe. Są tańsze niż billboardy i mogą być drukowane w różnych rozmiarach. Plakaty są skutecznym sposobem na dotarcie do lokalnej społeczności i budowanie świadomości marki.

 • Tablice reklamowe – mniejsze niż billboardy, ale wciąż z dużym potencjałem reklamowym. Mogą być umieszczane na różnych miejscach, takich jak ulice, chodniki, przystanki autobusowe czy centra handlowe. Tablice reklamowe są łatwe do odczytania i przekazują krótkie, klarowne komunikaty.

 • Reklama na pojazdach – polega na umieszczeniu reklamy na firmowym samochodzie, taksówce, autobusie, itp. Reklama na pojazdach może być w formie naklejek, folii samoprzylepnych lub specjalnych nadruków. Jest to mobilna forma reklamy, która dotrze do różnych miejsc.

 • Reklama na przystankach autobusowych i tramwajowych – wykorzystujemy dostępne powierzchnie, takie jak panele reklamowe, boczne ścianki przystanków czy tablice przystankowe. Ta forma reklamy dociera do osób oczekujących na transport publiczny i może skupić się na lokalnej społeczności.

 • Reklama na budynkach – duże budynki mogą być wykorzystane jako miejsce do umieszczenia reklamy zewnętrznej. Jest to popularna forma reklamy w centrach miast i obszarach o dużej gęstości zaludnienia. Reklamy mogą być namalowane na fasadach budynków lub umieszczone w postaci plakatów czy banerów.

 • Reklama na ekranach LED – charakteryzuje się wysoką jakością obrazu i możliwością wyświetlania dynamicznych treści, takich jak animacje, wideo czy zmieniające się grafiki. Ekrany doskonale przyciągają uwagę w miejscach o dużej ruchliwości, takich jak skrzyżowania, centra handlowe czy place.

 • Reklama na przyczepach i billboardach mobilnych – to przenośne konstrukcje wyposażone w reklamowe tablice lub ekrany, które są przewożone po różnych obszarach. Dzięki swojej mobilności, mogą dotrzeć do różnych miejsc i docierać do różnych grup docelowych. Są często wykorzystywane na imprezach, targach, koncertach i innych wydarzeniach.

 • Ważne jest dostosowanie rodzaju reklamy zewnętrznej do grupy docelowej, lokalizacji i celów marketingowych. Czy taka forma reklamy może okazać się skuteczna w przypadku sklepu internetowego, który nie ma swojej stacjonarnej siedziby?


  Co warto wiedzieć o reklamie outdoorowej?

  Reklama outdoorowa może być skutecznym narzędziem dotarcia do szerokiego grona potencjalnych klientów, szczególnie jeśli jesteś zainteresowany promowaniem swojego e-sklepu lokalnie lub w miejscach mocno uczęszczanych.

  Jeśli Twoja grupa docelowa często podróżuje lub przemieszcza się po mieście, reklama outdoorowa może być atrakcyjną opcją. Niestety, ma jedną poważną wadę. Jej odbiorcy nie mogą w nią kliknąć, żeby przenieść się na stronę Twojego sklepu. To oznacza, że musi pojawić się na reklamie adres strony internetowej sklepu. Pod dyskusję można poddać pytanie, czy ktoś tę nazwę zapamięta lub zdąży zanotować (np. podczas jazdy samochodem)?

  Reklama zewnętrzna może pomóc w budowaniu świadomości marki i zwiększaniu rozpoznawalności Twojego e-sklepu. Regularne eksponowanie Twojego logo, nazwy i charakterystycznych elementów graficznych może przyczynić się do wzmocnienia pamięci o Twojej marce u potencjalnych klientów.

  Ponadto reklama outdoorowa daje możliwość eksperymentowania z różnymi kreatywnymi pomysłami i niebanalnymi rozwiązaniami, które przyciągną uwagę przechodniów. Niezwykłe plakaty, interaktywne reklamy czy nietypowe lokalizacje mogą sprawić, że Twoja reklama będzie wyjątkowa i zapadnie w pamięć odbiorców.

  Przed podjęciem decyzji o reklamie outdoorowej, ważne jest również przeliczenie kosztów związanych z tą formą reklamy oraz ustalenie sposobu pomiaru jej efektywności. W przypadku reklamy zewnętrznej trudno jest określić dokładną liczbę osób, które ją zobaczą, nie mówiąc już o przełożeniu tego na ewentualne wzrosty sprzedaży.


  Reklama outdoorowa – warto czy nie?

  Warto rozważyć inne formy reklamy, takie jak marketing internetowy, w tym reklamy w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych czy e-mail marketing. Te metody mogą być bardziej skuteczne w dotarciu do Twojej grupy docelowej, szczególnie jeśli Twoje główne kanały sprzedaży są związane z internetem.

  💡 Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: Skuteczna reklama sklepu internetowego.


  Szukasz niezawodnych płatności online?

  Wybierz bramkę płatniczą Autopay

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Zarządzanie płatnościami w e-commerce – narzędzia i porady dla małych biznesów

  Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać płatnościami dla e-sklepów. Przegląd narzędzi i porad, które pomogą małym biznesom i startupom w optymalizacji procesów.

  08.07.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Sekrety udanej ekspansji międzynarodowej w e-commerce

  Poznaj strategie i dobre praktyki dla firm planujących wejście na nowe rynki. Dowiedz się, jak dostosować ofertę, zrozumieć lokalne preferencje i wiele więcej.

  27.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystać dane do rozwoju sklepu online?

  Zwiększ sprzedaż i popraw doświadczenie klientów, dzięki analizie danych. Odkryj skuteczne narzędzia, personalizację oferty i dynamiczne strategie cenowe.

  25.06.2024 Czytaj więcej