5 skutecznych form reklamy, które pomogą rozwijać Twój sklep internetowy

#social media #reklama #email marketing #influence marketing #google shopping #google ads

12.06.2023
Udostępnij:

Prowadzenie sklepu internetowego może być pasjonującym, ale także wymagającym zadaniem. Wielu właścicieli e-sklepów, zwłaszcza na początku, staje przed wyzwaniem dotarcia do potencjalnych klientów i osiągnięcia satysfakcjonujących wyników sprzedażowych.

W niniejszym artykule przedstawimy kilka skutecznych strategii reklamowych, które pozwolą zwiększyć widoczność Twojego e-sklepu, przyciągnąć uwagę klientów i pomóc w osiągnięciu sukcesu.

💡 Zawsze warto zacząć od podstaw. Jeżeli nie masz pewności, jak określa się grupę docelową sklepu internetowego (co jest niezbędne przy każdej kampanii reklamowej) – przeczytaj podlinkowany artykuł.


Zrób to, zanim rozpoczniesz akcję promocyjną

Przed rozpoczęciem kampanii reklamowej, upewnij się, że Twoja strona internetowa jest dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO (Search Engine Optimization). Skup się na:

 • słowach kluczowych,
 • metaopisach,
 • linkach wewnętrznych,
 • odpowiedniej strukturze URL.

 • To pomoże Ci osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć więcej potencjalnych klientów.

  💡 Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Co warto wiedzieć o pozycjonowaniu sklepu internetowego?

  Pomyśl również o prowadzeniu bloga związanego z Twoją branżą. To doskonały sposób na budowanie zaangażowania klientów i zdobywanie nowych użytkowników. Twórz wartościowe treści, które będą przydatne dla Twojej docelowej grupy odbiorców. Udostępniaj:

 • porady,
 • przewodniki zakupowe,
 • recenzje produktów,
 • artykuły eksperckie.

 • To pozwoli Ci pozycjonować się jako autorytet w danej dziedzinie i przyciągać użytkowników do Twojego e-sklepu.

  Przed rozpoczęciem kampanii reklamowej ważne jest też przeprowadzenie badania rynku. To pomoże Ci ocenić skalę i konkurencyjność działań reklamowych, a następnie określić wielkość budżetu reklamowego.

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile dokładnie pieniędzy należy przeznaczyć na reklamę sklepu internetowego. Ważne jest, aby inwestycje w reklamę były dostosowane do możliwości finansowych. Przede wszystkim zalecamy przeprowadzenie testów, monitorowanie wyników i stopniowe zwiększanie budżetu w tych obszarach, które przynoszą największe korzyści.


  Skuteczne formy reklamy internetowej

  1. Google Ads

  Poprzez kampanie reklamowe w systemie Google Ads możesz dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy aktywnie poszukują oferowanych przez Ciebie produktów lub usług. Pamiętaj, że spośród wszystkich stron www najpopularniejszą jest właśnie wyszukiwarka Google, która dociera do 96,3 proc. internautów w Polsce. Warto więc uwzględnić tę formę reklamy w swojej strategii.

  Skonfiguruj kampanie, które będą ukierunkowane na odpowiednie słowa kluczowe i demografię, aby Twoje reklamy pojawiały się w wynikach wyszukiwania Google. Najważniejszym miejscem w, którym bez dwóch zdań powinna pojawić się Twoja oferta jest kampania reklamowa Google Shopping, która jest częścią Google Ads.

  💡 Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak działa Google Shopping?

  2. Media społecznościowe

  Określ grupę odbiorców i skoncentruj się na promocji swojego sklepu internetowego na tych platformach, które są dla nich najbardziej atrakcyjne. Facebook, Instagram, Twitter, TikTok czy LinkedIn mogą zapewnić Ci szerokie zasięgi, narzędzia do targetowania reklam i możliwość budowania zaangażowanej społeczności wokół Twojej marki.

  Możesz zdecydować się na przykład na:

 • reklamy dynamiczne – działają na zasadzie automatycznego wyświetlania dynamicznie generowanych reklam opartych na zachowaniu użytkownika na Twojej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Dzięki temu reklamy są dostosowane do indywidualnych preferencji i zachowań użytkowników, co zwiększa ich skuteczność. Reklamy dynamiczne pozwalają na promowanie szerokiej gamy produktów lub usług, jednocześnie oszczędzając czas i wysiłek przy tworzeniu reklam;

 • reklamy wideo – mają ogromny potencjał w przyciąganiu uwagi i generowaniu zaangażowania. Krótkie, dynamiczne filmy mogą skutecznie przenosić treść marketingową, zaprezentować produkty w akcji i wzbudzić zainteresowanie u potencjalnych klientów. Pamiętaj, aby Twoje reklamy wideo były krótkie, treściwe i dostosowane do specyfiki danej platformy społecznościowej, aby osiągnąć jak największy efekt;

 • transmisje na żywo – umożliwiają większą interakcję między Tobą a Twoimi klientami. Możesz prowadzić sesje pytań i odpowiedzi, prezentować produkty w czasie rzeczywistym, przeprowadzać pokazy, udostępniać porady lub prowadzić wydarzenia specjalne. Dzięki takiej formie klienci mogą zadawać pytania i natychmiast uzyskać na nie odpowiedzi, co buduje więź i zaufanie.

 • Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

  Uruchom bramkę płatniczą Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  3. Email marketing

  Gromadzenie adresów e-mail od odwiedzających Twoją stronę i klientów to punkt wyjścia do dalszej komunikacji. Mając adresy, możesz później docierać bezpośrednio do nich. Twórz wartościowe treści, oferuj atrakcyjne promocje i informuj o nowych produktach. Wykorzystaj tę strategię, aby przypomnieć im o Twojej ofercie i skłonić do powrotu i dokonania zakupu. Pamiętaj o odpowiednim personalizowaniu wiadomości, aby zwiększyć skuteczność swojej kampanii.

  4. Współpraca z influencerami

  Influencerzy mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe swojej społeczności. Wyszukaj takich, którzy są związani z Twoją branżą lub oferowanymi produktami i nawiąż z nimi współpracę. Ta forma reklamy może przyciągnąć nowych klientów i zbudować zaufanie wśród potencjalnych nabywców.

  💡 Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Influencer marketing w e-commerce. Jak najlepiej dobrać influencera?

  5. Reklama na platformach e-commerce

  Wielu właścicieli e-sklepów zapomina o potencjale reklamy na platformach e-commerce, takich jak Allegro, OLX, Amazon czy eBay. Jeśli Twój e-sklep sprzedaje produkty, które są dostępne również na tych platformach, warto rozważyć reklamowanie swojej oferty na ich stronach. Możesz wykorzystać płatne kampanie reklamowe, aby zwiększyć widoczność swoich produktów i przekierować ruch na swoją stronę internetową.

  Przykład kampanii reklamowej

  Początkujący sklep internetowy z biżuterią, który chce zwiększyć swoją widoczność i przyciągnąć nowych klientów, może przeprowadzić wielokanałową kampanię. Jej celem będzie zwrócenie uwagi na unikalność i piękno oferowanych produktów, które nie są dostępne w tradycyjnych sklepach.

  Media społecznościowe:

  Sklep planuje skorzystać z platform społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook czy Pinterest, aby prezentować swoje produkty za pomocą wysokiej jakości zdjęć. Wykorzysta odpowiednie hasztagi, takie jak #unikalnabiżuteria, aby dotrzeć do potencjalnych klientów zainteresowanych biżuterią. Zorganizuje konkurs, w którym klienci będą mieli szansę wygrać jedną z unikalnych biżuterii. To zwiększy zaangażowanie i zachęci użytkowników do udostępniania postów, co przyczyni się do wzrostu widoczności marki.

  Współpraca z influencerami:

  Marka znajdzie influencerów, którzy interesują się modą i biżuterią, a jednocześnie posiadają taką właśnie grupę docelową. Zaproponuje im współpracę, aby promowali produkty w swoich kanałach w mediach społecznościowych.

  Email marketing:

  Firma z biżuterią wykorzysta email marketing, aby dotrzeć do klientów – obecnych i potencjalnych. Stworzy atrakcyjny newsletter, w którym będzie prezentować najnowsze kolekcje, oferty specjalne i ciekawe historie związane z biżuterią. Zachęci subskrybentów do odwiedzenia sklepu, oferując ekskluzywne rabaty lub darmową wysyłkę.


  Są też formy reklamy, które w przypadku stawiającego pierwsze kroki sklepu internetowego prawdopodobnie nie przyniosą oczekiwanego efektu.


  Miejsca, gdzie reklama może nie przynieść zakładanych efektów

 • Telewizja – reklama w telewizji jest bardzo kosztowna i trudno jest stwierdzić, czy trafia do odbiorców, na których najbardziej nam zależy. W przypadku sklepu, gdzie sprzedaż odbywa się online, lepszym wyborem będą internetowe kanały reklamowe, w których mamy znacznie większy wpływ na targetowanie.

 • Billboardy – choć wielkie i kolorowe banery uliczne przyciągają uwagę, są mało skuteczne w przypadku sklepów internetowych. Brakuje możliwości bezpośredniego kliknięcia i zapoznania się z ofertą.

 • Gazety drukowane – reklama w tradycyjnych gazetach może być droga i podobnie jak w przypadku telewizji, trudno jest dotrzeć do konkretnych grup docelowych.

 • Reklama w kanałach cyfrowych jest znacznie łatwiej mierzalna, pozwala na większą interakcję z potencjalnymi klientami i istotnie skraca drogę od reklamy do zakupu. Co ważne, można stale śledzić wyniki kampanii i ją optymalizować w oparciu o dane.


  Jakie kanały reklamowe wybrać?

  Każdy sklep internetowy jest inny, dlatego warto zacząć od badania rynku i na jego podstawie stworzyć strategię reklamową dostosowaną do potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów.

  Nie ma jednego idealnego wzorca kampanii reklamowej, który pasowałby do wszystkich sklepów internetowych. Kluczem do sukcesu jest więc eksperymentowanie, monitorowanie wyników i dostosowywanie strategii w oparciu o zebrane dane. Kombinacja różnych kanałów reklamowych i stałe monitorowanie wyników pomoże Ci znaleźć optymalne rozwiązania i skutecznie promować swoją ofertę.

  Kampanie powinny wyróżniać się, dostarczać wartościową treść, budować zaufanie i angażować odbiorców. Pamiętaj, że reklama to tylko jedno narzędzie w skutecznej strategii marketingowej. Ważne jest również oferowanie wysokiej jakości produktów lub usług, dbanie o obsługę klienta oraz budowanie trwałych relacji z klientami.


  Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

  Uruchom bramkę płatniczą Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Zarządzanie płatnościami w e-commerce – narzędzia i porady dla małych biznesów

  Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać płatnościami dla e-sklepów. Przegląd narzędzi i porad, które pomogą małym biznesom i startupom w optymalizacji procesów.

  08.07.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Sekrety udanej ekspansji międzynarodowej w e-commerce

  Poznaj strategie i dobre praktyki dla firm planujących wejście na nowe rynki. Dowiedz się, jak dostosować ofertę, zrozumieć lokalne preferencje i wiele więcej.

  27.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystać dane do rozwoju sklepu online?

  Zwiększ sprzedaż i popraw doświadczenie klientów, dzięki analizie danych. Odkryj skuteczne narzędzia, personalizację oferty i dynamiczne strategie cenowe.

  25.06.2024 Czytaj więcej