Jak skutecznie chronić sklep internetowy przed oszustwami i naruszeniami bezpieczeństwa?

#bezpieczeństwo #sklepy internetowe #cyberbezpieczeństwo

05.10.2023
Udostępnij:

Ochrona sklepu internetowego jest niezbędna, żeby zapewnić bezpieczeństwo klientom oraz chronić interesy firmy. W tym artykule omówimy kluczowe zasady i środki, które pomogą właścicielom sklepów internetowych chronić biznes i klientów.


W miarę jak sklepy internetowe stają się integralną częścią naszego życia, stają się również przedmiotem zainteresowania oszustów, którzy posługując się złośliwym oprogramowaniem kradną zarówno dane, jak i pieniądze klientów.

Każdy właściciel e-commerce powinien podjąć środki zapobiegawcze, żeby potencjalni klienci mieli pewność, że ich dane osobowe (takie jak adresy e-mail, numery kart płatniczych i historie zakupów) są skutecznie chronione. Osoby robiące zakupy w sieci coraz częściej sprawdzają czy strona internetowa jest bezpieczna, zanim zdecydują się na złożenie zamówienia. Brak odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa, takich jak SSL, może ich odstraszyć.

Kiedy klienci dowiadują się o naruszeniach w sklepie, często tracą zaufanie i przenoszą się do konkurencji. Jeśli sklep nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, klienci mogą obawiać się o swoje dane i zrezygnować z zakupów. Jeśli natomiast dojdzie do naruszenia bezpieczeństwa, może to poważnie naruszyć reputację firmy.

Ataki hakerskie, wycieki danych i złośliwe oprogramowanie mogą prowadzić do znaczących strat finansowych. Firmy muszą inwestować dodatkowe pieniądze w usuwanie skutków ataku, odszkodowania dla klientów oraz w środki zaradcze, aby zapobiec powtórzeniu się incydentu.

Bezpieczeństwo jest więc niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania sklepu internetowego. Właściciele sklepów internetowych powinni inwestować w odpowiednie narzędzia i procesy, aby zapewnić, że ich witryny są chronione przed oszustwami, wirusami i innymi zagrożeniami online, tworząc tym samym solidne fundamenty dla swojego biznesu.


Najważniejsze zasady ochrony sklepu internetowego


Pierwszym krokiem do zabezpieczenia sklepu internetowego jest wdrożenie certyfikatu SSL (Secure Sockets Layer). To podstawowa zasada zapewniająca szyfrowanie danych przesyłanych między serwerem a przeglądarką klienta. Certyfikat SSL chroni poufne informacje, takie jak dane logowania czy dane karty kredytowej, i wpływa pozytywnie na pozycję sklepu w wynikach wyszukiwania Google.

💡 Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak działa SSL i jak zadbać o bezpieczeństwo sklepu online?

Pamiętaj również, że nieaktualne oprogramowanie to otwarta furtka dla potencjalnych ataków. Upewnij się, że zarówno system operacyjny, jak i wszystkie używane skrypty i aplikacje są regularnie aktualizowane. To minimalizuje ryzyko wykorzystania luk bezpieczeństwa przez oszutów.

Ważnym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa jest personel. Przeprowadzaj regularne szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby pracownicy byli świadomi potencjalnych zagrożeń i wiedzieli jak na nie reagować. Wymagaj od nich stosowania silnych haseł. Ponadto, wprowadź autoryzację dwuskładnikową na kontach administratorów, aby zwiększyć zabezpieczenia. Dzięki temu nawet w przypadku wycieku hasła, przejęcie konta będzie trudniejsze.


Narzędzia i programy do ochrony sklepu internetowego


Wybór odpowiednich narzędzi zależy od specyfiki sklepu i rodzaju danych, które przetwarza. Jednak ich wspólnym celem jest zminimalizowanie ryzyka i zapewnienie ciągłości operacji.

Jednymi z najczęściej występujących ataków hakerskich, które kierowane są na systemy komputerowe lub usługi sieciowe są ataki typu Distributed Denial of Service (DDoS). Mają za zadanie zajęcie wszystkich dostępnych i wolnych zasobów w celu uniemożliwienia funkcjonowania całej usługi w sieci, np. Twojego e-sklepu. Mogą poważnie zakłócić jego działalność, dlatego rozważ zastosowanie usług ochrony przed DDoS, które są w stanie skutecznie filtrować ruch i minimalizować skutki takich ataków.

Z jakich programów warto skorzystać?

 • Firewall aplikacyjny (WAF)
 • Firewall aplikacyjny to narzędzie, które działa na poziomie aplikacji i chroni sklep internetowy przed atakami. WAF analizuje ruch sieciowy i filtruje go, blokując potencjalnie niebezpieczne żądania. Pomaga w zabezpieczeniu aplikacji przed atakami typu SQL Injection, Cross-Site Scripting (XSS) oraz innych ataków, które mogą prowadzić do wycieku danych lub uszkodzenia witryny.

 • Rozwiązania antywirusowe i antymalware
 • Te programy są kluczowe w ochronie przed złośliwym oprogramowaniem (malware) i wirusami. Skanują one serwer i pliki w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Antywirusy i antymalware mogą blokować i usuwać szkodliwe pliki oraz ostrzegać przed podejrzanym zachowaniem, co pomaga w szybkim reagowaniu na potencjalne ataki. Z rankingu antywirusów w 2023 roku, wynika, że w top 10 znajdują się kolejno: Norton 360, AVG Ultimate, Bitdefender, Panda, McAfee, Eset Nod32, G Data, Avast, Comodo i Windows Defender.

 • Narzędzia do zarządzania hasłami
 • Narzędzia do zarządzania hasłami pozwalają na tworzenie, przechowywanie i zarządzanie silnymi, unikalnymi hasłami dla każdego konta. Oferują także funkcje automatycznego generowania haseł oraz przypominania o ich wymianie, co pomaga w zabezpieczeniu dostępu do systemów i kont użytkowników.

 • Systemy monitorowania i alarmowania
 • Systemy monitorowania sklepu internetowego analizują zachowanie aplikacji i ruchu sieciowego w czasie rzeczywistym. Wykrywają nieprawidłowe aktywności, takie jak podejrzane logowania czy próby ataków. Gdy wykryją potencjalne zagrożenie, generują powiadomienia lub alarmy, umożliwiając szybką reakcję i zablokowanie ataku.

 • Usługi ochrony przed phishingiem
 • Usługi ochrony przed phishingiem pomagają w identyfikacji i blokowaniu prób oszustwa, które mają na celu pozyskanie poufnych danych od pracowników lub klientów. Te narzędzia analizują e-maile, strony internetowe i komunikaty, aby wykryć znaki charakterystyczne phishingu i ostrzec użytkowników przed niebezpieczeństwem.

 • Usługi VPN (Virtual Private Network)
 • VPN to narzędzie, które pozwala na tworzenie bezpiecznych tuneli komunikacyjnych między urządzeniem użytkownika a siecią sklepu internetowego. To zapewnia dodatkową warstwę ochrony, chroniąc dane przed przechwyceniem podczas transmisji przez publiczną sieć internetową. VPN jest szczególnie przydatny, gdy pracownicy zdalnie łączą się z siecią sklepu.


Podsumowanie


Chronienie sklepu internetowego przed oszustwami i naruszeniami bezpieczeństwa to nie tylko kwestia technologii, ale także świadomości i aktywności. Działając zgodnie z powyższymi zasadami i korzystając z odpowiednich narzędzi, możesz zminimalizować ryzyko i zyskać pewność, że Twój internetowy biznes pozostaje bezpieczny.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay, a rozwiniesz swój biznes

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Jak skutecznie zarządzać sklepem online z domowego biura?

Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci zarządzać e-commerce z domowego biura. Dowiedz się, jak utrzymać dyscyplinę i zorganizować idealne miejsce pracy.

22.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

18.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Strategie marketingowe dla e-commerce w branży fitness

Poznaj sprawdzone strategie marketingowe dla branży fitness w e-commerce. Dowiesz się, jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie wokół Twoich produktów i usług fitness.

16.04.2024 Czytaj więcej