Strategie marketingowe dla e-commerce w branży fitness

#ecommerce #promocja #marketing

16.04.2024
Udostępnij:

Zastanawiasz się, jak skutecznie promować produkty i usługi fitness w internecie, z wykorzystaniem social media i content marketingu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad.


Rynek e-commerce w branży fitness obejmuje szeroki wachlarz produktów i usług – od suplementów diety, odzieży sportowej, sprzętu treningowego, po aplikacje fitness i kursy online. Klienci szukają nie tylko wysokiej jakości i funkcjonalności, ale także inspiracji, motywacji oraz wsparcia w dążeniu do lepszego zdrowia i kondycji. Marki, które potrafią odpowiedzieć na te potrzeby, zyskują lojalnych klientów. Jak osiągnąć ten cel?


Budowanie społeczności wokół marki


Poświęć czas na zbudowanie społeczności wokół swojej marki na platformach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook czy YouTube. Jednak nie każda platforma mediów społecznościowych będzie odpowiednia dla każdej marki fitness. Ważne jest, aby zrozumieć, gdzie potencjalni klienci spędzają swój czas i jakie treści najbardziej ich interesują. Instagram i Facebook zazwyczaj oferują szerokie możliwości promocji produktów, natomiast platformy takie jak TikTok czy YouTube mogą być idealne do prezentowania treści wideo, takich jak treningi czy porady dotyczące żywienia.


Publikowanie w mediach społecznościowych


Treści publikowane w mediach społecznościowych powinny być dopasowane do grupy docelowej, angażujące i wartościowe. Jakie konkretne działania sprawdzą się w promocji produktów i usług fitness w różnych platformach social media?


Instagram


Instagram jest wizualną platformą, idealną do prezentowania efektów treningów, zdrowego stylu życia, odżywiania oraz promocji odzieży i akcesoriów fitness. Pozwala na budowanie społeczności poprzez zdjęcia, krótkie filmy, InstaStories oraz Reels. Co warto tu publikować?

 • Zdjęcia przed i po, pokazujące efekty stosowania produktów lub uczestnictwa w programach treningowych.

 • Porady dotyczące treningów i odżywiania w formie krótkich filmów i postów.

 • InstaStories i Reels, na przykład na temat: za kulisami treningów, przygotowanie zdrowych posiłków, codzienna rutyna fitness.

 • Sesje Q&A, live treningi, warsztaty.

Facebook


Facebook umożliwia budowanie społeczności wokół marki, promowanie wydarzeń, a także prowadzenie grup, gdzie użytkownicy mogą dzielić się doświadczeniami i wsparciem. Co możesz tu publikować?

 • Informacje o nadchodzących wydarzeniach, warsztatach online i offline.

 • Dłuższe treści edukacyjne, poradniki, historie sukcesu klientów.

TikTok


TikTok to platforma, która zyskała ogromną popularność dzięki krótkim, angażującym filmom. Jest idealna do dotarcia do młodszej publiczności z szybkimi, energicznymi treściami. W tym kanale warto skupić się na publikacji:

 • krótkich wyzwań, które użytkownicy mogą wykonać w domu;

 • szybkich porad i trików dotyczących treningu;

 • zabawnych filmów i motywujących treści w lekkiej formie.

YouTube


YouTube jest idealny do publikowania dłuższych treści wideo, takich jak kompleksowe treningi, warsztaty, wywiady z ekspertami oraz szczegółowe poradniki. Sprawdzą się tu przede wszystkim:

 • pełne sesje treningowe, które użytkownicy mogą wykonywać w domu;

 • szczegółowe poradniki na temat technik treningowych, odżywiania, regeneracji;

 • rozmowy z trenerami, dietetykami, psychologami sportu;

 • inspirujące historie klientów, którzy osiągnęli swoje cele dzięki produktom lub usługom marki.

Działania z zakresu content marketingu


Content marketing pozwala na budowanie długofalowej relacji z klientami, wzmacnianie autorytetu marki i poprawę widoczności w wyszukiwarkach internetowych. Powinien dostarczać wartościowej, angażującej treści, która edukuje, inspiruje i motywuje odbiorców do podjęcia działania.

Jak tworzyć wartościowe treści, które przyciągną potencjalnych klientów? Mogą to być: poradniki, artykuły, e-booki, demonstracje ćwiczeń, kursy np. gotowania zdrowych posiłków, webinary z ekspertami, warsztaty.


Wykorzystanie reklam do zwiększenia zasięgu


Warto zacząć od reklam w mediach społecznościowych. Umożliwiają one markom dotarcie do użytkowników na podstawie ich zainteresowań, demografii, zachowań online i wielu innych kryteriów. Reklamy mogą przyjmować różne formy, od postów sponsorowanych i historii po filmy i animacje.

Google Ads to kolejne potężne narzędzie, umożliwiające wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania Google, na stronach partnerskich oraz w serwisie YouTube. Dzięki zastosowaniu odpowiednich słów kluczowych, reklamy mogą być wyświetlane użytkownikom aktywnie poszukującym informacji lub produktów związanych z fitness.

Warto pamiętać również o retargetingu, który pozwala na ponowne dotarcie do osób, które już odwiedziły stronę internetową marki, ale nie dokonały zakupu. Jest to szczególnie wartościowe w branży fitness, gdzie decyzja o zakupie często wymaga czasu i dodatkowych informacji.

Współpraca z influencerami takżę może znacznie zwiększyć zasięg marki, zbudować zaufanie potencjalnych klientów oraz zachęcić do wypróbowania oferowanych produktów lub usług. Ważne jest jednak, aby wybrać takich influencerów, którzy są autentycznie związani z branżą fitness.


Zainspiruj się


Gymshark

Gymshark zainwestował w współpracę z influencerami, którzy pomogli promować markę wśród swoich obserwatorów. Byli to na przykład Steve Cook i Nikki Blackketter w USA oraz Grace Beverly i Lex Griffin z Wielkiej Brytanii. Dzięki temu Gymshark szybko zyskał rozpoznawalność i zaufanie wśród szerokiej grupy odbiorców.


gymshark

Źródło

Dzięki skupieniu na budowaniu społeczności i angażowaniu obserwatorów, Gymshark osiągnął spektakularny wzrost, stając się jedną z wiodących marek w branży. Firma jest obecnie rozpoznawalna na całym świecie. W 2020 roku wartość firmy wyceniono na ponad 1 miliard funtów.


Fit Lovers


Fit Lovers, czyli duet Pameli Stefanowicz i Mateusza Janusza, to przykład marki, która zbudowała silną obecność w branży fitness, dzięki skutecznemu wykorzystaniu content marketingu, ze szczególnym naciskiem na kanał YouTube.


fitlovers

Źródło

Na YouTube regularnie publikują treści wideo, w tym treningi, porady dotyczące zdrowego odżywiania, vlogi z podróży oraz wyzwania fitness. Wszystkie treści są dostosowane do potrzeb i zainteresowań ich społeczności, która jest bardzo zaangażowana.

Dzięki autentyczności, wysokiej jakości treści oraz umiejętności budowania relacji z widzami, Fit Lovers szybko zyskali popularność, co przełożyło się na liczne współprace z markami z branży fitness i zdrowego odżywiania.


Decathlon Polska


Decathlon stosuje wielokanałową strategię reklamową, obejmującą zarówno reklamy w mediach społecznościowych, jak i kampanie Google Ads. Firma kładzie duży nacisk na targetowanie kontekstowe, docierając do osób zainteresowanych sportem i aktywnością fizyczną. Reklamy często przedstawiają konkretną ofertę produktową. Decathlon prężnie prowadzi również strategię marketingową opartą na współpracy ze znanymi osobami w świecie sportu.


decathlon

Źródło


Motywacja, wsparcie i inspiracja


Skuteczna strategia marketingowa w branży fitness opiera się na trzech filarach: zrozumieniu potrzeb klientów, tworzeniu angażującego i wartościowego contentu oraz analizie skuteczności tych działań. Sukces zależy tu przede wszystkim od umiejętności budowania silnej i zaangażowanej społeczności wokół marki. Pamiętaj, że w świecie fitness ludzie szukają nie tylko produktów, ale przede wszystkim motywacji, wsparcia i inspiracji do zmiany swojego życia na lepsze.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay i rozwiń swój biznes online

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Zrównoważony rozwój i e-commerce: strategie zmniejszania śladu węglowego dużych platform zakupowych

Poznaj ekologiczne praktyki w e-commerce, takie jak biodegradowalne opakowania, lokalne dostawy, czy zaawansowane zarządzanie zasobami i wprowadź je u siebie.

23.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak zapewnić bezpieczeństwo płatności online i chronić dane klientów?

Odkryj sprawdzone metody zabezpieczania płatności online i ochrony danych klientów. Dowiedz się o szyfrowaniu, 2FA, monitorowaniu aktywności i wiele więcej.

21.05.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Darmowe narzędzia AI dla e-commerce od Autopay

Dowiedz się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję. Generuj artykuły, e-maile, i hasła reklamowe, które przyciągną uwagę klientów i zwiększą wyniki sprzedażowe.

20.05.2024 Czytaj więcej