Stres, brak motywacji, wypalanie. Co zmienić, aby wrócić na właściwe tory?

#sprzedaż online

Udostępnij:

Duża konkurencja, wyścig z czasem, natłok obowiązków – tak często wygląda praca przedsiębiorcy, który zdecyduje się prowadzić sklep internetowy. Na początku czuje euforię i adrenalinę, które napędzają do działania. Przychodzi jednak taki moment, kiedy nic się nie chce… co wtedy zrobić?

Przedsiębiorcy zmagający się z dużą konkurencją na rynku e-commerce starają się maksymalnie angażować w realizację swoich projektów. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to przełoży się bezpośrednio na zadowolenie klientów, a pośrednio na zyski. Początkowy entuzjazm, oddanie, poświęcenie, gotowość do działania rzeczywiście przynosi upragniony skutek. Do czasu.

W pewnym momencie przedsiębiorca może stracić balans między życiem prywatnym a zawodowym, a stąd prosta droga do pracoholizmu. Jest to już stan chorobowy, który ma negatywne skutki dla zdrowia psychicznego. Może również dojść do wypalenia zawodowego. Zazwyczaj wynika ono z emocjonalnego związania z prowadzoną firmą.

Taki stan objawia się brakiem motywacji do rozwijania firmy. Początkowo zaangażowany i oddany przedsiębiorca w wyniku stresu i nadmiernego wysiłku traci chęć do pracy. Często jest to skutkiem brania wszystkich obowiązków na swoje barki (jeżeli interesuje Cię skuteczne delegowanie zadań – zajrzyj do tego artykułu).

Jak temu zaradzić?

W pierwszej chwili, kiedy czujesz się zmęczony, warto podarować sobie dłuższą chwilę odpoczynku. Krótki urlop od pracy często daje dobre efekty. Dzięki temu nabierzesz dystansu i prawdopodobnie będziesz w stanie na spokojnie wrócić na właściwe tory.

Warto również zmienić swoje nawyki i styl życia. Wskazana jest regularna aktywność fizyczna, zdrowa i zbilansowana dieta oraz wysoka jakość snu. Spędzanie czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi, rozwijanie pasji – to kolejne sposoby, które pozwolą oderwać myśli od codziennych obowiązków. Czasami pożyteczne okazują się szkolenia branżowe, które pozwalają spojrzeć na prowadzony biznes z innej perspektywy.

Jeżeli wyżej opisane działania nie przyniosą skutku, można pomyśleć o zmianie profilu działalności. Motywacją mogą stać się nowe grupy klientów, inne rynki zbytu, a nawet inne produkty. Jednocześnie warto zadbać o bardziej komfortowe warunki pracy, czy inne metody działania. Przede wszystkim trzeba wyeliminować pochłaniacze czasu – media społecznościowe, rutynowe czynności biurowe. Na tym etapie z pewnością dobrym pomysłem będzie wsparcie w postacie pracownika. Dodatkowo warto skorzystać ze wsparcia terapeuty, który pomoże odnaleźć źródło niepowodzeń oraz drogę, która pozwoli odzyskać radość z wykonywanej pracy.

Kiedy praca staje się udręką, na szybkie i skuteczne zmiany może być już za późno. Dlatego tak istotny jest odpoczynek i nabranie dystansu do codziennych problemów. Zanim dojdzie do wypalenia zawodowego, należy bacznie się obserwować, aby móc w porę odpowiednio zareagować. Czasem wystarczy powiedzieć sobie stop i złapać oddech.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Multichannel a Omnichannel w dużych sklepach e-commerce. Porównanie i wybór strategii

Prowadzisz duży sklep internetowy i zastanawiasz się, która strategia jest lepsza? Wyjaśniamy różnicę pomiędzy podejściami i wskazujemy ich plusy i minusy.

21.09.2023 Czytaj więcej

Ecommerce

Segmentacja klientów w e-commerce. Jak wykorzystać targetowanie dla zwiększenia konwersji

Czym jest segmentacja klientów i jak ją zrobić, by móc odpowiedno targetować ofertę i podnosić w ten sposób konwersję? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

19.09.2023 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak wykorzystuje się metaverse w e-commerce?

Czym jest Metaverse i w jaki sposób można go wykorzystać do rozwoju sprzedaży online? Które wielkie marki mają już swoje wirtualne sklepy na Metaverse?

18.09.2023 Czytaj więcej