Zakupy transgraniczne – co Polacy najczęściej kupują w zagranicznych sklepach internetowych?

#zakupy przez internet #zakupy zagraniczne

02.02.2023
Udostępnij:

Ponad 30% e-konsumentów kupuje w zagranicznych serwisach, głównie na AliExpress. To oznacza, że wraz z rozwojem e-commerce, zakupy transgraniczne również zyskały na popularności. Polacy mają zaufanie do zagranicznych marek, uważają, że są tam niższe ceny produktów i koszty dostawy.

Ponad trzy czwarte kupujących online deklaruje robienie zakupów na polskich stronach internetowych, zaś zakupy w serwisach zagranicznych robi ponad 3 na 10 internautów (32%) – wynika z badania E-commerce 2022.

zachowania-zakupowe-w-internecie2
Źródło: E-commerce w Polsce 2022

Kto kupuje za granicą?

Kupowanie na zagranicznych stronach internetowych jest najbardziej powszechne wśród osób w wieku 15-24 lat oraz 35-49 lat (E-commerce 2022). Częściej są to także osoby z wyższym wykształceniem, deklarujące dochód powyżej 8000 złotych na gospodarstwo domowe oraz mieszkańcy największych miast – podobnie jak wśród kupujących na polskich stronach internetowych.

kto-kupuje-za-granica
Źródło: E-commerce w Polsce 2022

Zakupom transgranicznym został poświęcony cały rozdział raportu Izby Gospodarki Elektronicznej opracowanego przez Mobile Institute – Omni-commerce. Kupuję wygodnie. Wynika z niego, że im częściej badani dokonują zakupów w sieci, tym także częściej kupują za granicą. W tym roku do zakupów transgranicznych przyznało się 40% konsumentów, którzy w sieci kupują często, a więc dokonali zakupu przynajmniej 2-5 razy w ciągu miesiąca.


W których serwisach Polacy najczęściej wydają pieniądze?

Znajomość spontaniczna serwisów w 2022 roku była największa w przypadku Allegro, Olx i Zalando. Z zagranicznych serwisów e-konsumenci wskazywali na Amazon, Alliexpress i Shopee (koncern wycofał się z działalności z Polski i serwis jest niedostępny od połowy stycznia 2023 r.).

💡 Więcej na temat spontanicznej znajomości serwisów przeczytasz w naszym artykule: Znajomość spontaniczna serwisów – jak wykorzystać tę wiedzę w swoim e-biznesie?

W praktyce jednak (wg. danych IGE) zwycięzcą jest AliExpress. Drugie miejsce zajął Rakuten, a następnie eBay.

gdzie-polacy-kupujaca-za-granica
Źródło: Omni-commerce. Kupuję wygodnie

Co kupują e-konsumenci?

Przywołane raporty mają nieco inne wnioski na ten temat. Z raportu Gemiusa wynika, że w przypadku e-zakupów na zagranicznych stronach w dużej mierze dominuje odzież. W dalszej kolejności respondenci wskazywali obuwie, odzież sportową, kosmetyki i perfumy oraz zabawki, artykuły dziecięce i biżuterię.

co-kupujemy-online
Źródło: E-commerce w Polsce 2022

Z analizy Gemius wynika ponadto, że kobiety wybierają częściej odzież i akcesoria oraz biżuterię, zaś mężczyźni telefony i akcesoria, sprzęt i gry komputerowe oraz podróże i rezerwacje. Natomiast osoby, które stosunkowo od niedawna dokonują zakupów online (poniżej 2 lat) częściej kupują obuwie, odzież sportową, kosmetyki i perfumy oraz produkty farmaceutyczne.

Z kolei z raportu IGE wynika, że najczęściej na zagranicznych stronach kupowane są:

 • artykuły wyposażenia wnętrz (52%),
 • aplikacje i gry (20%),
 • produkty spożywcze (17%),
 • elektronika (9%).

 • Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się usługi, moda i artykuły dziecięce (co ważne, nie wskazało ich więcej niż 5% badanych).


  Dlaczego internauci kupują za granicą?

  Z raportu IGE wynika, że Polacy kupują online za granicą głównie z następujących powodów:

 • zaufanie do zagranicznych marek – 17%,
 • niższe ceny niż w Polsce – 16%,
 • niskie koszty dostawy – 14%,
 • wysoki poziom obsługi posprzedażowej – 11%,
 • bezproblemowe zwroty – 11%.

 • To oznacza, że aspekt ceny i oszczędności jest wskazywany przez 25% osób.

  💡O tym dlaczego cena jest najważniejsza podczas zakupów w sieci przeczytasz w naszym artykule: W e−handlu liczy się cena.

  Skoro wiemy, co przemawia do konsumentów podczas zakupów cross-border, warto sprawdzić również, co ich zniechęca. Okazuje się, że są to wysokie koszty przesyłki, brak zaufania do warunków sprzedaży, długi czas oczekiwania na dostawę i problematyczny zwrot towaru.

  Okazuje się więc, że te same kwestie jednych motywują do zakupu, a dla innych są największą przeszkodą.

  co-zniecheca-do-zakupow-online
  Źródło: Omni-commerce. Kupuję wygodnie

  Zdaniem specjalistów, co siódmy konsument obawia się również, że zakupione produkty będą podrobione. 12% widzi problemy ze śledzeniem przesyłki oraz ewentualnym zagubieniem paczki po drodze.

  O bezpieczeństwo płatności obawia się 7% e-konsumentów. Kobiety bardziej niż mężczyźni obawiają się długiego czasu dostawy i podrobionych produktów, a mężczyźni również wysokich kosztów dostawy i niejasnych warunków umowy zakupu.


  Jakie formy dostawy wybierają e-konsumenci?

  Zdecydowanie najczęściej wybierają dostawę do dedykowanego punktu lub paczkomatu albo przesyłkę kurierską.

  porownanie-metod-dostawy-polska-zagranica
  Źródło: Omni-commerce. Kupuję wygodnie

  Odbiór w punkcie lub paczkomacie wybiera 28% badanych, a 27% odbiera zagraniczne paczki od kuriera. 28% kupujących online za granicą odbiera swoje zakupy w sklepach przygranicznych, a co czwarty badany korzysta z wysyłki pocztą.

  Jest to zapewne efekt tego, jakie umowy na dostawę w krajach mają podpisane i metody dostawy oferują najpopularniejsze platformy, czyli np. AliExpress – czytamy w raporcie Omni-commerce.

  Klienci chcą na bieżąco wiedzieć, co się dzieje z ich przesyłką. Najbardziej lubią być o tym informowani przez SMS, ewentualnie e-mail, sporadycznie przez telefon.


  Najczęściej wybierane metody płatności

  Częściej niż podczas klasycznych zakupów e-commerce konsumenci wykorzystują tradycyjne przelewy (14% vs 8% w przypadku generalnie zakupów w sieci). Częściej płacą też gotówką przy odbiorze w sklepie przygranicznym. Duże znaczenie mają też płatności ratalne i płatności kartą zapisaną w e-sklepie. Co ósmy badany deklaruje, że podczas zakupów transgranicznych wykorzystuje płatności BLIK-iem.

  najczesciej-wybierane-metody-dostawy-2022
  Źródło: Omni-commerce. Kupuję wygodnie

  Ile wydają?

  Jak wynika z analizy eizby, w przypadku zakupów transgranicznych konsumenci najczęściej wydali podczas jednorazowego zakupu między 501 zł a 1000 zł.

  wartosc-zakupow-transgranicznych2
  Źródło: Omni-commerce. Kupuję wygodnie

  W zakupach transgranicznych nie występują kwoty powyżej 1000 zł, ale przedział 501-1000 zł jest wskazywany aż trzykrotnie częściej niż w przypadku zakupów w polskich sklepach internetowych.

  Co czwarty konsument kupując cross-border wydaje 251-500 zł. To podobnie jak w przypadku zakupów online w Polsce. Z kolei 17% wydaje 51-100 zł (w porównaniu do 26% w przypadku polskiego e-commerce), a 15% 0-50 zł (w porównaniu do 6% w Polsce).

  Widać zatem, że podczas zakupów transgranicznych konsumenci prezentują bardziej skrajne postawy niż w przypadku generalnie zakupów w sieci – albo wydają bardzo dużo (501-1000 zł) albo odwrotnie – ich koszyk osiąga maksymalnie 50 zł.

  Jeżeli chcesz konkurować z zagranicznymi serwisami, przyjrzyj się jak wyglądają zakupy polskich e-konsumentów za granicą. Jest o co zawalczyć, bo okazuje się, że zostawiają tam sporo pieniędzy.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Zarządzanie płatnościami w e-commerce – narzędzia i porady dla małych biznesów

  Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać płatnościami dla e-sklepów. Przegląd narzędzi i porad, które pomogą małym biznesom i startupom w optymalizacji procesów.

  08.07.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Sekrety udanej ekspansji międzynarodowej w e-commerce

  Poznaj strategie i dobre praktyki dla firm planujących wejście na nowe rynki. Dowiedz się, jak dostosować ofertę, zrozumieć lokalne preferencje i wiele więcej.

  27.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystać dane do rozwoju sklepu online?

  Zwiększ sprzedaż i popraw doświadczenie klientów, dzięki analizie danych. Odkryj skuteczne narzędzia, personalizację oferty i dynamiczne strategie cenowe.

  25.06.2024 Czytaj więcej