10 eko podcastów, których warto słuchać

#ekologia #społeczna odpowiedzialność biznesu #edukacja ekologiczna #podcasty

27.05.2021
Udostępnij:

Minimalistyczna forma podcastu sprawia, że to dzisiaj najszybszy sposób przekazywania dłuższych treści. Widać to mocno w debacie o środowisku i klimacie, która w ostatnich latach poszła bardzo do przodu. Gdy większość dostępnych książek i filmów na ten temat jest wciąż na etapie budzenia świadomości zachodzących zmian, goście popularnych podcastów są bardziej na czasie – dyskutują o konkretach i proponują rozwiązania. Oto kogo warto posłuchać.

Podcasty pasują też do zajmowania się sprawami środowiska, bo są właściwie jak seriale. Każdy odcinek może być na inny temat, luźno związany z poprzednimi. A ekologia jest właśnie takim workiem bez dna, pełnym problemów i zagadnień, z których każde zasługuje na to, by poświęcić mu osobną godzinę audycji. Energia, woda, plastik, smog, świadoma konsumpcja, zero waste. Ślad węglowy, zielone startupy i strajki klimatyczne.

Sami podcasterzy też dryfują w kierunku ulubionej działki i perspektywy, więc w eterze problemu trafimy zarówno na osoby, które patrzą globalnie na rozwój energetyki wiatrowej, jak i na promotorów uprawy warzyw na balkonie.

NA START

Przy mnogości wątków podejmowanych przez ekologicznych podcasterów najlepsze dla początkujących mogą być nagrane w ostatnich miesiącach małe i zamknięte podcastowe projekty.

Raport z przyszłości. Jak uratować naszą planetę? >

Przygotowana jesienią dla Audioteki przez Marka Józefiaka, rzecznika prasowego Greenpeace Polska, seria wywiadów pokazuje, jak szerokie jest spektrum tematów związanych z ochroną środowiska. Poznamy fakty i mity klimatyczne, sposoby zerwania z plastikiem i odejścia od węgla, ale też zagrożenia dla dzikich Bieszczadów i Puszczy Białowieskiej.

Klimatyczne rozmowy >

Na początku 2021 roku Anna Pięta wraz z gośćmi przyjrzała się modzie, żywieniu, energii czy podróżom. Każda z codziennych sfer naszego życia ma w sobie drugie dno, pod którym skrywa się nadmierna eksploatacja zasobów środowiska. Warto mieć tego świadomość.KOLEJNY KROK

Muda Talks >

Pierwszy podcast Anny Pięty o zrównoważonym rozwoju. Po dwóch latach działania składa się na niego już ponad 50 odcinków. To ogromna kopalnia wiedzy na temat relacji ludzi i planety ujętej chyba z każdej możliwej perspektywy. Mimo to pomysły na kolejne odcinki Mudy wydają się autorce nigdy nie kończyć i wnoszą coraz to ciekawsze wątki do debaty klimatycznej.

Zielony Podcast >

Podobnym stażem i sumiennością w dostarczaniu kolejnych sporych porcji wiedzy o kwestiach ekologicznych może pochwalić się Krzysztof Rzyman, autor Zielonego Podcastu. Jako aktywista i działacz polityczny częściej przygląda się poruszanym zagadnieniom z szerszej perspektywy, szukając rozwiązań, które zadziałałyby w skali globalnej.

Klimat ft. Bartek Czarkowski >

Podcast, który jest jednocześnie audycją w newonce.radio, co widać (a właściwie słychać) po prowadzeniu z werwą i dociekliwością oraz ciekawym doborze gości – od twórców zielonych startupów, przez popularatorów wiedzy, po eko aktywistów. Autor stara się wydobyć z nich nieco własnej historii i skłonić, by o swoim zagadnieniu opowiedzieli w jak najbardziej przystępny dla słuchaczy sposób.SPECJALIZACJE

Jest Zielono >

Niedawno reaktywowany podcast Agnieszki Zdunek skupia się na naszym stylu życia. Wskazuje kolejno, co moglibyśmy w nim zmienić, by mniej szkodzić środowisku przez dokonywanie odpowiednich wyborów konsumpcyjnych, lepszą segregację śmieci, czy zamianę domowej chemii i kosmetyków na ich naturalne substytuty.

Przyszłość. Żywność. Planeta >

Większość osób słysząc o zniszczeniu środowiska prędzej zwizualizuje sobie dymiące kominy elektrowni niż pola i farmy. Niestety rolnictwo i sposób, w jaki korzystamy z jego produktów też często okazują się szkodliwe dla naszej planety. Marcin Tischner w swoich audycjach podpowiada, jak moglibyśmy to zmienić.

Podcast Smoglabu >

Zanim jeszcze zaczęliśmy na poważnie zajmować kwestiami klimatu, plastiku w ocenach czy wycinkami drzew, to smog był pierwszym ekologicznym problemem, z jakim musieliśmy się w Polsce zmierzyć. Smoglab czyli serwis Krakowskiego Alarmu Smogowego stał się jednym z najlepszych źródeł informacji na ten temat. Jego przedłużeniem jest ten podcast, który z czasem rozszerzył tematykę na inne kwestie związane jakością powietrza i ochroną klimatu.

Outriders Power >

Nowy projekt kolektywu reporterskiego Outriders, prowadzony przez Karolinę Bacę-Pogorzelską, dziennikarkę od lat specjalizującą się w górnictwie i energetyce. W audycjach skupia się na obu tych obszarach i ich wpływie na środowisko naturalne, opisując czekający nas nieuchronnie koniec energii opartej na paliwach kopalnych.

Naturalnie z WWF >

Spadek bioróżnorodności wymieranie gatunków to jedne najbardziej zauważalnych skutków postępującego kryzysu ekologicznego. To także o wielu lat przedmiot zainteresowania organizacji World Wildlife Fund, a podcast prowadzony przez Katarzynę Karpę-Świderek z jej polskiego oddziału pomaga zrozumieć, jak wiele nas łączy ze światem przyrody.

Jeżeli interesujesz się ekologią, przeczytaj nasze artykuły poświęcone działaniom prośrodowiskowym firm oraz rafom koralowym wprost z drukarek 3D.

Przeczytaj także:

Ekologia

Zrównoważony e-commerce, czyli co możesz zrobić dla środowiska

Masz firmę w branży e-commerce i zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby ograniczyć negatywny wpływ biznesu na środowisko? Oto kilka rozwiązań.

24.10.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Środowisko w (nie)dobrym stanie – problemy i działania naprawcze [RAPORT AUTOPAY]

Jak Polacy podchodzą do kwestii ochrony środowiska? Jakie działania podejmują, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę? Czego oczekują od rządzących?

13.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Eko idee bliższe kobietom [RAPORT AUTOPAY]

Kobiety mocniej wspierają kwestie związane z ochroną środowiska i chętniej wprowadzają w życie proekologiczne nawyki. Co jeszcze wynika z naszego badania?

01.09.2023 Czytaj więcej