10 eko podcastów, których warto słuchać

#ekologia #społeczna odpowiedzialność biznesu #edukacja ekologiczna #podcasty

Udostępnij:

Minimalistyczna forma podcastu sprawia, że to dzisiaj najszybszy sposób przekazywania dłuższych treści. Widać to mocno w debacie o środowisku i klimacie, która w ostatnich latach poszła bardzo do przodu. Gdy większość dostępnych książek i filmów na ten temat jest wciąż na etapie budzenia świadomości zachodzących zmian, goście popularnych podcastów są bardziej na czasie – dyskutują o konkretach i proponują rozwiązania. Oto kogo warto posłuchać.

Podcasty pasują też do zajmowania się sprawami środowiska, bo są właściwie jak seriale. Każdy odcinek może być na inny temat, luźno związany z poprzednimi. A ekologia jest właśnie takim workiem bez dna, pełnym problemów i zagadnień, z których każde zasługuje na to, by poświęcić mu osobną godzinę audycji. Energia, woda, plastik, smog, świadoma konsumpcja, zero waste. Ślad węglowy, zielone startupy i strajki klimatyczne.

Sami podcasterzy też dryfują w kierunku ulubionej działki i perspektywy, więc w eterze problemu trafimy zarówno na osoby, które patrzą globalnie na rozwój energetyki wiatrowej, jak i na promotorów uprawy warzyw na balkonie.

NA START

Przy mnogości wątków podejmowanych przez ekologicznych podcasterów najlepsze dla początkujących mogą być nagrane w ostatnich miesiącach małe i zamknięte podcastowe projekty.

Raport z przyszłości. Jak uratować naszą planetę? >

Przygotowana jesienią dla Audioteki przez Marka Józefiaka, rzecznika prasowego Greenpeace Polska, seria wywiadów pokazuje, jak szerokie jest spektrum tematów związanych z ochroną środowiska. Poznamy fakty i mity klimatyczne, sposoby zerwania z plastikiem i odejścia od węgla, ale też zagrożenia dla dzikich Bieszczadów i Puszczy Białowieskiej.

Klimatyczne rozmowy >

Na początku 2021 roku Anna Pięta wraz z gośćmi przyjrzała się modzie, żywieniu, energii czy podróżom. Każda z codziennych sfer naszego życia ma w sobie drugie dno, pod którym skrywa się nadmierna eksploatacja zasobów środowiska. Warto mieć tego świadomość.KOLEJNY KROK

Muda Talks >

Pierwszy podcast Anny Pięty o zrównoważonym rozwoju. Po dwóch latach działania składa się na niego już ponad 50 odcinków. To ogromna kopalnia wiedzy na temat relacji ludzi i planety ujętej chyba z każdej możliwej perspektywy. Mimo to pomysły na kolejne odcinki Mudy wydają się autorce nigdy nie kończyć i wnoszą coraz to ciekawsze wątki do debaty klimatycznej.

Zielony Podcast >

Podobnym stażem i sumiennością w dostarczaniu kolejnych sporych porcji wiedzy o kwestiach ekologicznych może pochwalić się Krzysztof Rzyman, autor Zielonego Podcastu. Jako aktywista i działacz polityczny częściej przygląda się poruszanym zagadnieniom z szerszej perspektywy, szukając rozwiązań, które zadziałałyby w skali globalnej.

Klimat ft. Bartek Czarkowski >

Podcast, który jest jednocześnie audycją w newonce.radio, co widać (a właściwie słychać) po prowadzeniu z werwą i dociekliwością oraz ciekawym doborze gości – od twórców zielonych startupów, przez popularatorów wiedzy, po eko aktywistów. Autor stara się wydobyć z nich nieco własnej historii i skłonić, by o swoim zagadnieniu opowiedzieli w jak najbardziej przystępny dla słuchaczy sposób.SPECJALIZACJE

Jest Zielono >

Niedawno reaktywowany podcast Agnieszki Zdunek skupia się na naszym stylu życia. Wskazuje kolejno, co moglibyśmy w nim zmienić, by mniej szkodzić środowisku przez dokonywanie odpowiednich wyborów konsumpcyjnych, lepszą segregację śmieci, czy zamianę domowej chemii i kosmetyków na ich naturalne substytuty.

Przyszłość. Żywność. Planeta >

Większość osób słysząc o zniszczeniu środowiska prędzej zwizualizuje sobie dymiące kominy elektrowni niż pola i farmy. Niestety rolnictwo i sposób, w jaki korzystamy z jego produktów też często okazują się szkodliwe dla naszej planety. Marcin Tischner w swoich audycjach podpowiada, jak moglibyśmy to zmienić.

Podcast Smoglabu >

Zanim jeszcze zaczęliśmy na poważnie zajmować kwestiami klimatu, plastiku w ocenach czy wycinkami drzew, to smog był pierwszym ekologicznym problemem, z jakim musieliśmy się w Polsce zmierzyć. Smoglab czyli serwis Krakowskiego Alarmu Smogowego stał się jednym z najlepszych źródeł informacji na ten temat. Jego przedłużeniem jest ten podcast, który z czasem rozszerzył tematykę na inne kwestie związane jakością powietrza i ochroną klimatu.

Outriders Power >

Nowy projekt kolektywu reporterskiego Outriders, prowadzony przez Karolinę Bacę-Pogorzelską, dziennikarkę od lat specjalizującą się w górnictwie i energetyce. W audycjach skupia się na obu tych obszarach i ich wpływie na środowisko naturalne, opisując czekający nas nieuchronnie koniec energii opartej na paliwach kopalnych.

Naturalnie z WWF >

Spadek bioróżnorodności wymieranie gatunków to jedne najbardziej zauważalnych skutków postępującego kryzysu ekologicznego. To także o wielu lat przedmiot zainteresowania organizacji World Wildlife Fund, a podcast prowadzony przez Katarzynę Karpę-Świderek z jej polskiego oddziału pomaga zrozumieć, jak wiele nas łączy ze światem przyrody.

Jeżeli interesujesz się ekologią, przeczytaj nasze artykuły poświęcone działaniom prośrodowiskowym firm oraz rafom koralowym wprost z drukarek 3D.

Przeczytaj także:

Ekologia

Środowisko w (nie)dobrym stanie – problemy i działania naprawcze [RAPORT AUTOPAY]

Jak Polacy podchodzą do kwestii ochrony środowiska? Jakie działania podejmują, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę? Czego oczekują od rządzących?

13.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Eko idee bliższe kobietom [RAPORT AUTOPAY]

Kobiety mocniej wspierają kwestie związane z ochroną środowiska i chętniej wprowadzają w życie proekologiczne nawyki. Co jeszcze wynika z naszego badania?

01.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Cyfrowy ślad węglowy. Wpływ technologii na środowisko

Cyfrowy ślad węglowy generowany przez nowe technologie ma realny wpływ na środowisko naturalne. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby ograniczyć swój.

11.08.2023 Czytaj więcej