8 książek na temat zmian klimatu, które warto przeczytać

#społeczna odpowiedzialność biznesu #edukacja ekologiczna

03.06.2021
Udostępnij:

Świadomość zmian klimatu i konieczności podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających katastrofie klimatycznej przebija się do masowej opinii publicznej. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę, aby móc prowadzić rzeczową dyskusję o zmianach klimatu, podpowiadamy kilka lektur, po które warto sięgnąć.


W gąszczu nowości książkowych czasami trudno wybrać, po jaką pozycję sięgnąć. Prezentowana przez nas lista to dobry początek na zbudowanie własnej domowej eko biblioteczki. Lektury w sam raz zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych czytelników.

“Szóste wymieranie. Historia nienaturalna” Elizabeth Kolbert

Prawdziwa klasyka na liście eko lektur. W wydanej w 2016 r. książce Kolbert w barwny, ale jednocześnie w pełni merytoryczny sposób przybliża historię naukowców zajmujących się monitorowaniem różnych gatunków zwierząt i roślin w różnych regionach świata. Na podstawie aktualnych badań alarmuje czytelników, jakie organizmy żywe są już na granicy wymarcia.

Książka Kolbert to także krótka historia terminu antropocen, czyli epoki w jakiej żyjemy, zdominowanej przez (negatywny) wpływ człowieka na Ziemię. Z jednej strony autorka uświadamia nam, że jesteśmy na granicy wielkiej katastrofy naturalnej, ale nie dołuje swoich czytelników - zawsze stara się też szukać pozytywnych aspektów działalności człowieka.

“Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej” Bill Gates

Światowy bestseller, wydany w czasie apogeum pandemii koronawirusa. Bill Gates, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, napisał książkę, która w prosty i zgrabny sposób wyjaśnia wyzwania klimatyczne, przed jakimi stoi ludzkość.

Jako tech optymista przekonująco dowodzi, że naukowcy i innowatorzy pracują już nad rozwiązaniami naszych globalnych problemów klimatycznych. I choć droga będzie bardzo trudna, i jeszcze pewnie sporo problemów nas czeka, to ludzkość ocali świat od katastrofy klimatycznej. Przyznaje jednak, że nie możemy zostawiać wszystkiego w rękach naukowców i innowatorów, ale powinniśmy także wywierać... presję polityczną.

“Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” Tomasz S. Markiewka

Wydana wiosną 2021 r. książka polskiego filozofa Tomasza S. Markiewki to swego rodzaju poradnik zachęcający do politycznego aktywizmu na rzecz walki ze zmianami klimatu. Autor przekonująco dowodzi, że to dzięki zaangażowaniu politycznemu (nie mylić z “partyjnym”), a nie “demokracji konsumenckiej” (czyli podejmowanym indywidualnie działaniom) udało się wywalczyć wiele zdobyczy ludzkości (choćby zniesienie niewolnictwa czy prawa kobiet do głosowania w wyborach).

I stojąc przed obecnymi wyzwaniami – które są zdecydowanie najbardziej globalne i wspólnotowe – powinniśmy sięgnąć po narzędzia polityczne i aktywizm obywatelski, aby skuteczniej walczyć o lepszą przyszłość dla Ziemi.

“Klimat to my. Ratowanie planety zaczyna się przy śniadaniu” Jonathan Safran Foer

Ta książka, w porównaniu do wyżej wymienionych, jest napisana już bardziej w duchu “zacznij zmiany od siebie”. Autor przyznaje, że o ile większość z nas nie dyskutuje z faktem, że Ziemia ociepla się z powodu działalności człowieka, to wciąż mniejszość jest gotowa poświęcić własny komfort życia dla dobra planety. A w dużym stopniu – przekonuje Foer – wystarczyłoby zacząć od krytycznego przyjrzenia się własnemu talerzowi i tego co jemy na co dzień.

“Przyszłość zależy od nas” Christiana Figueres, Tom Rivett-Carnac

Podtytuł tej książki brzmi “Przewodnik po kryzysie klimatycznym dla niepoprawnych optymistów” i faktycznie można ją odczytywać jako zaproszenie czytelników do udziału w tworzeniu lepszej przyszłości.

Autorzy, będący współtwórcami słynnego porozumienia paryskiego – było to pierwsze powszechne i prawnie wiążące światowe porozumienie dotyczące klimatu – przekonują, że kryzys klimatyczny to nie tylko globalne wyzwanie, ale i wielka szansa na uczynienie naszego świata po prostu przyjaźniejszym do życia. Bo rozwiązania są już dostępne, tylko powinniśmy mieć odwagę, by po nie sięgać.

“Jak uratować świat” Areta Szpura

Areta Szpura to aktywistka ekologiczna, która przeszła drogę od założycielki własnej marki modowej do bycia najsłynniejszą propagatorką ruchu less waste w Polsce. Jej książka to poradnik dla osób początkujących, którzy małymi krokami chcą ograniczyć swoją konsumpcję i zostawić po sobie jak najmniejszy ślad na planecie. Dzięki rozmowom z naukowcami i innymi aktywistami ekologicznymi, to także idealna pozycja dla osób, które dopiero chcą zacząć pogłębiać swoją wiedzę z zakresu zmian klimatu.

“Nauka o klimacie” Marcin Popkiewicz, Szymon Malinowski, Aleksandra Kardaś

Niemal kultowa już eko lektura. Zaznaczamy, że to pozycja dla nieco bardziej wprawnego czytelnika, który chce dokładniej zrozumieć naukowy konsensus w kwestii zmian klimatu. Jeśli szukasz argumentów dla wszelkich dyskusji podważających wpływ człowieka na zachodzące zmiany, na pewno znajdziesz odpowiedzi w tej książce. Nie trzeba jej czytać od deski do deski. Można i warto do niej systematycznie wracać.

"Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu”

Osoby, które chcą zrozumieć same podstawy naukowe mogą sięgnąć po darmową publikację Uniwersytetu Warszawskiego. Powstała ona z inicjatywy naukowców związanych z zespołem „UW dla Klimatu”. To napisane przystępnym językiem kompendium podstawowych zagadnień reprezentujących różne dziedziny wiedzy, takie jak fizyka, chemia, biologia, ekologia, ekonomia, psychologia oraz inżynieria. Ebook został tak napisany, że jest zrozumiały dla niemal każdego, także dla starszych dzieci i młodzieży.

Jeżeli interesuje Cię temat ekologii – zakrzyj również do jednego z naszych poprzednich artykułów, w którym przybliżamy eko podcasty, których warto słuchać, by być na bieżąco.

Przeczytaj także:

Ekologia

Zrównoważony e-commerce, czyli co możesz zrobić dla środowiska

Masz firmę w branży e-commerce i zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby ograniczyć negatywny wpływ biznesu na środowisko? Oto kilka rozwiązań.

24.10.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Środowisko w (nie)dobrym stanie – problemy i działania naprawcze [RAPORT AUTOPAY]

Jak Polacy podchodzą do kwestii ochrony środowiska? Jakie działania podejmują, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę? Czego oczekują od rządzących?

13.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Eko idee bliższe kobietom [RAPORT AUTOPAY]

Kobiety mocniej wspierają kwestie związane z ochroną środowiska i chętniej wprowadzają w życie proekologiczne nawyki. Co jeszcze wynika z naszego badania?

01.09.2023 Czytaj więcej