Eko biuro. Jak stworzyć miejsca pracy przyjazne środowisku?

#ekologia #społeczna odpowiedzialność biznesu #edukacja ekologiczna

20.10.2021
Udostępnij:

Podstawowym ekologicznym grzechem w biurach jest marnotrawstwo zasobów – energii, wody, papieru. Za ich zużycie zwykle nikt nie płaci z własnej kieszeni, a odpowiedzialność za decyzje jest rozmyta. Dlatego tak ważne jest strategiczne podejście firm do kwestii bardziej prośrodowiskowych postaw.

Jednym z pierwszych zadań w procesie zielonej transformacji biura powinien być audyt energetyczny biura. Wytropienie korytarzowych świateł, które działają niemal non stop, choć przez większość czasu nikogo tam nie ma, czy gabinetów ze zbyt dużą liczbą lamp, może być dobrym początkiem.

Nie wszystko załatwią jednak sprytne sprzęty. Niemniej ważny jest czynnik ludzki i dbanie o wyłączanie świateł, gdy nie są potrzebne pracownikom. Podobna zasada dotyczy biurowych komputerów, które zużywają energię nawet pozostawione w trybie czuwania.

Zwykle to jednak nie żarówki i laptopy pochłaniają najwięcej energii, a ogrzewanie pomieszczeń biurowych zimą i chłodzenie ich latem. Nieefektywne wykorzystanie urządzeń klimatyzujących prowadzi do przegrzania lub wychłodzenia pomieszczeń, z czym pracownicy zazwyczaj radzą sobie doraźnie przez otwieranie okien. Pomóc tu może audyt z udziałem fachowców i trzymanie się opracowanych przez nich zaleceń, co do utrzymania optymalnej temperatury przy minimalnym wspomaganiu klimatyzatorami.

Jak ograniczać odpady?

W ubiegłym wieku podstawowym “paliwem” napędzającym biurowe życie był papier. Powolne odchodzenie od niego na rzecz cyfrowych rozwiązań odbywa się właściwie samoczynnie. Przejście na cyfrowy obieg dokumentów czy zwykłe uczulenie pracowników, by nie drukowali bez potrzeby wielostronicowych raportów, a notatki robili na zadrukowanym już papierze, przynosi efekty.

Biurowym odpadem numer 1 stał się teraz plastik, a centrum produkcji śmieci przesunęło się z gabinetów do... firmowej kuchni. Wszystko za sprawą posiłków zamawianych przez pracowników na wynos z pobliskich restauracji lub dostarczanych przez firmy cateringowe. Znakomita większość z nich dostarczana jest w jednorazowych opakowaniach. Dobrą ekologiczną praktyką w tym obszarze byłoby przynoszenie posiłków w pojemnikach wielorazowego użytku czy po prostu wychodzenie na obiad do lokali – przerwa sprzyja zresztą higienie pracy.

Produkty z recyklingu

Gdy nie istnieje jednak możliwość całkowitego ograniczenia odpadów, to dobrym i naprawdę potrzebnym nawykiem jest sięganie po produkty ekologiczne i z recyklingu. A wybieranie takich towarów jest coraz mniejszym problemem. Rosnąca świadomość środowiskowa u konsumentów spowodowała prawdziwy rozkwit firm proponujących proekologiczne rozwiązania. Można to łatwo zauważyć np. podczas zakupów spożywczych, gdzie półki z eko żywnością zajmują coraz więcej miejsca.

Wybór produktów z recyklingu nie powinien być jednak zadaniem spoczywającym wyłącznie na pracownikach, którzy podczas przerwy w pracy tłumnie wyruszają do najbliższego sklepu spożywczego, aby zakupić najbardziej ekologiczną opcję jedzeniową. Tak naprawdę, zmiana zaczyna się od podstaw – w tym przypadku od wyposażenia biura. Dobrą praktyką jest wybieranie ekologicznych artykułów biurowych, takich jak papier, który pochodzi z makulatury, a nawet sprzętów czy mebli, które są w 100% recyklingowane. Małe modyfikacje, ale jakie potrzebne!

Segregacja odpadów

Śmieci nie da się całkowicie wyeliminować. Szczególnie w biurze, gdzie pracuje naprawdę wiele osób. W takim środowisku papierki po batonikach, puste butelki czy plastikowe folie to powszechny widok. Dlatego też bardzo ważna jest mądra segregacja odpadów, która umożliwia ponowne wykorzystanie tworzywa, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych oraz emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Niestety, jeszcze nie wszyscy są przekonani do prawidłowej segregacji śmieci. Firmy powinny zadbać o możliwie najbardziej przejrzysty i dobrze wytłumaczony system sortowania odpadów. Niezbędnym punktem jest kilka pojemników do segregacji (na papier, szkło, tworzywa sztuczne i bio), które z całą pewnością ułatwią organizację. Warto też przykleić nad nimi kartkę informacyjną, gdzie opisany będzie dokładny podział odpadów. Takie działanie przyczyni się do zmniejszenia opłat za wywóz śmieci, a co najważniejsze – ułatwi potencjalny recykling.

Podsumowanie

Często słyszy się negatywne opinie na temat działań ekologicznych Polaków. A to nieprawda! Polacy naprawdę chcą być eko. Z naszego badania wynika, że większość społeczeństwa ma świadomość złej sytuacji ekologicznej na świecie. I prawie każdy chce z tym czynnie walczyć. Polacy wprowadzają małe zmiany w swoim codziennym życiu, aby zminimalizować skutki zanieczyszczeń. Eko biuro wydaje się więc naturalną konsekwencją tendencji w społeczeństwie.

Środowisko pracy ma duży wpływ na kształtowanie postaw. Dlatego też firmy powinny prezentować swoim podejściem zaangażowanie w walkę o lepszy świat. Przede wszystkim ze względu na dobro ogółu, ale również dlatego, że to właśnie firmy wyznaczają powszechne standardy i dają przykład swoim pracownikom. Eko biuro jest więc miejscem, gdzie idea i biznes naprawdę mogą współdziałać. A małe zmiany prowadzą zazwyczaj do wielkich rzeczy.

Przeczytaj także:

Ekologia

Zrównoważony e-commerce, czyli co możesz zrobić dla środowiska

Masz firmę w branży e-commerce i zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby ograniczyć negatywny wpływ biznesu na środowisko? Oto kilka rozwiązań.

24.10.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Środowisko w (nie)dobrym stanie – problemy i działania naprawcze [RAPORT AUTOPAY]

Jak Polacy podchodzą do kwestii ochrony środowiska? Jakie działania podejmują, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę? Czego oczekują od rządzących?

13.09.2023 Czytaj więcej

Ekologia

Eko idee bliższe kobietom [RAPORT AUTOPAY]

Kobiety mocniej wspierają kwestie związane z ochroną środowiska i chętniej wprowadzają w życie proekologiczne nawyki. Co jeszcze wynika z naszego badania?

01.09.2023 Czytaj więcej