Neuromarketing – jak wiedzę o mózgu wykorzystać w marketingu?

#ecommerce #marketing

14.08.2023
Udostępnij:

Neuromarketing może umożliwić głębszy wgląd w preferencje konsumentów, co pozwala firmom na lepsze dostosowanie swoich produktów, komunikacji i strategii marketingowych do prawdziwych oczekiwań klientów.

W jaki sposób? Można na przykład zbadać aktywność mózgu badanego podczas oglądania różnych wariantów opakowań produktu i w ten sposób sprawdzić, które wzory, kolory i elementy graficzne wywołują silniejsze emocje i pozytywne reakcje.


Czym jest neuromarketing?

Neuromarketing to interdyscyplinarna dziedzina, która łączy nauki z zakresu neurologii, psychologii i marketingu w celu lepszego zrozumienia zachowań konsumentów i efektywniejszego wpływu na ich decyzje zakupowe.

Głównym celem neuromarketingu jest wykorzystanie wiedzy na temat funkcjonowania mózgu i procesów poznawczych do badania reakcji emocjonalnych i percepcji konsumentów w kontekście działań marketingowych. Poprzez stosowanie różnych technik badawczych, takich jak neuroobrazowanie, elektroencefalografia (EEG), pomiar reakcji skórnych czy eyetracking, neuromarketerzy starają się odkryć, jakie bodźce, treści reklamowe, układy kolorystyczne, opakowania czy strategie cenowe wywołują określone reakcje w mózgu i wpływają na decyzje zakupowe.


Kontrowersyjny, ale skuteczny

Neuromarketing budzi kontrowersje. Niektórzy krytycy wskazują na etyczne obawy związane z wykorzystaniem technologii neurologicznych w badaniu umysłu konsumentów. W związku z tym, neuromarketing powinien być stosowany ostrożnie i uzupełniać tradycyjne metody badań marketingowych, a nie je zastępować.

Jak wygląda neuromarketing na konkretnym przykładzie?

Wyobraź sobie, że firma produkująca napoje energetyzujące chce ocenić skuteczność dwóch różnych reklam, aby zdecydować, która z nich będzie lepiej działać na potencjalnych klientów.

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie badań za pomocą technik neuromarketingowych, takich jak EEG (elektroencefalografia) i eyetracking. Grupa ochotników zostaje poproszona o oglądanie obu reklam, w tym czasie mierzone są ich fale mózgowe oraz śledzone ruchy oczu. To pozwala na dokładne monitorowanie aktywności mózgu i reakcji wzrokowych.

Analiza wyników może wykazać, które elementy reklamy wywołują silniejsze reakcje u konsumentów. Jeśli jedna z reklam wywołuje większą aktywność w obszarach mózgu związanych z pożądaniem i nagrodą, to sugeruje, że ta reklama może być bardziej efektywna w kształtowaniu pozytywnych emocji i zachęcaniu do zakupu.

Eyetracking pozwala na śledzenie, które elementy reklamy przyciągają największą uwagę. Jeśli pewne fragmenty są intensywniej oglądane, to można wnioskować, że są bardziej skuteczne.

Na podstawie tych wyników firma może dostosować swoje reklamy, koncentrując się na elementach, które wywołują silniejsze emocje i bardziej przyciągają wzrok konsumentów.


Ten przykład pokazuje, jak neuromarketing może dostarczyć bardziej szczegółowe informacje na temat reakcji konsumentów, pomagając firmom lepiej zrozumieć, co działa w reklamach i jak wpływać na decyzje zakupowe.


Jak firmy mogą wykorzystywać neuromarketing?

 • Testowanie reklam
 • Firmy mogą przeprowadzać badania neuromarketingowe, aby ocenić skuteczność swoich reklam. Badanie reakcji mózgu i układu nerwowego konsumentów na różne warianty reklamy pomaga zidentyfikować, które elementy wywołują silniejsze emocje i reakcje pozytywne, a tym samym lepiej przyciągają uwagę i zachęcają do zakupu.

 • Badanie wrażeń sensorycznych
 • Neuromarketing może być stosowany do badania wpływu bodźców sensorycznych na odbiór produktów. Firmy mogą badać jak kolory, dźwięki, tekstury czy zapachy wpływają na aktywność mózgu. Na podstawie tych informacji mogą tworzyć bardziej atrakcyjne i zgodne z oczekiwaniami konsumentów produkty.

 • Ulepszanie opakowań
 • Opakowania produktów mają duży wpływ na wybory konsumentów. Neuromarketing może pomóc firmom w ocenie skuteczności różnych wzorów, kolorów czy układów graficznych opakowań. Badania neuromarketingowe pozwalają zidentyfikować, jakie opakowania wzbudzają większe zainteresowanie i pozytywne emocje u konsumentów.

 • Personalizacja treści marketingowych
 • Wykorzystanie neuromarketingu może również pomóc firmom w personalizacji treści marketingowych. Badania neuromarketingowe mogą dostarczyć informacji na temat preferencji konsumentów i reakcji mózgu na różne komunikaty, co pozwala na lepsze dopasowanie przekazu do indywidualnych potrzeb i zainteresowań odbiorcy.

 • Badanie preferencji smakowych
 • Neuromarketing może być stosowany w badaniach nad preferencjami smakowymi konsumentów. Analiza aktywności mózgu podczas degustacji produktów może pomóc firmom w dostosowaniu smaków, tekstur czy składników do oczekiwań.


  Strategia tylko dla wybranych

  Choć neuromarketing jest coraz bardziej popularny, nie wszystkie firmy mają dostęp do zaawansowanych technologii i metod wychodzących poza schemat. Niektóre przedsiębiorstwa i agencje marketingowe mogą pozwolić sobie na korzystanie z usług specjalistycznych firm neuromarketingowych. Jednak neuromarketing nie jest powszechnie stosowany we wszystkich branżach i przez wszystkie firmy.

  Jest to dziedzina badawcza, która wymaga specjalistycznej wiedzy, zasobów technologicznych i finansowych. Niektóre firmy mogą polegać na tradycyjnych metodach badań marketingowych, takich jak ankiety, wywiady czy testy grupy kontrolnej, które są tańsze i łatwiejsze do przeprowadzenia. Wykorzystują również testy A/B, o których więcej przeczytasz w artykule: Jak przeprowadzić test A/B w sklepie internetowym?

  Neuromarketing stanowi jedno z narzędzi, które firmy mogą wykorzystać w celu lepszego zrozumienia konsumentów i skuteczniejszego dotarcia do nich.


  Przyszłość neuromarketingu

  Przyszłość neuromarketingu jest obiecująca i może przynieść wiele innowacji, które otworzą nowe możliwości przez marketerami. Możemy oczekiwać, że w przyszłości pojawią się nowe, bardziej zaawansowane techniki pomiarowe, które pozwolą jeszcze dokładniej analizować reakcje mózgu i emocje konsumentów. Przykłady to technologie takie jak skanery MRI o większej rozdzielczości, bardziej precyzyjne urządzenia do pomiaru EEG czy bardziej zaawansowane urządzenia eyetrackingowe. Duże znaczenie dla rozwoju neuromarketingu będzie mieć wykorzystanie sztucznej inteligencji. SI może pomóc w analizie ogromnych ilości danych związanych z reakcjami mózgu i pomóc w personalizacji treści marketingowych.

  Neuromarketing ma potencjał do integracji z innymi dziedzinami, takimi jak sztuczna inteligencja, biologia behawioralna, psychologia konsumencka czy ekonomia behawioralna. Z pewnością jednak pojawią się wyzwania związane etyką. Wpływ i rozwój neuromarketingu będą zależał od akceptacji społecznej, ale też regulacji prawnych. Kolejne zmiany mogą spowodować, ze ten rodzaj badań będzie dostępny również dla małych firm.  Czym jest neuromarketing?

  Neuromarketing to interdyscyplinarny obszar badawczy, który łączy techniki z neurologii i marketingu w celu analizy reakcji mózgu konsumentów na bodźce marketingowe. Dzięki wykorzystaniu technologii, takich jak badania rezonansu magnetycznego czy elektroencefalografia, specjaliści starają się zrozumieć, jakie przekazy i strategie najskuteczniej wpływają na decyzje zakupowe konsumentów.

  Jakie metody badawcze są wykorzystywane w neuromarketingu?

  W neuromarketingu wykorzystuje się zaawansowane metody badawcze, które analizują aktywność mózgu i odpowiedzi fizjologiczne. Do najpopularniejszych należą: badanie rezonansu magnetycznego funkcjonalnego (fMRI), które obrazuje aktywność różnych części mózgu, elektroencefalografia (EEG), mierząca aktywność elektryczną mózgu, oraz monitorowanie ruchu gałek ocznych i pomiar reakcji skórnej, które śledzą odpowiedzi fizjologiczne organizmu na bodźce marketingowe.

  Jak wykorzystać neuromarketing w działaniach marketingowych?

  Neuromarketing pozwala firmom lepiej zrozumieć, jak konsumenci reagują na różne bodźce marketingowe, dzięki czemu mogą dostosowywać swoje przekazy i strategie. Dzięki analizie reakcji mózgu można optymalizować reklamy, projektować skuteczniejsze opakowania produktów oraz tworzyć bardziej angażujące treści. Wykorzystując te informacje, marketerzy mogą zwiększać skuteczność swoich działań i lepiej docierać do swojej docelowej grupy odbiorców.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Start w e-commerce. Najważniejsze narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces

  Poznaj narzędzia dla początkujących e-przedsiębiorców, które pomogą Ci osiągnąć sukces w e-commerce. Od zarządzania treścią po automatyzację marketingu...

  17.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

  Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

  13.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Od odwiedzających do kupujących – optymalizacja konwersji w e-commerce

  Dowiedz się, jak zwiększyć sprzedaż poprzez analizę zachowań użytkowników, optymalizację stron produktowych i całego procesu zakupowego. Zarabiaj więcej.

  11.06.2024 Czytaj więcej