Czym się różni oferta handlowa od zaproszenia do zawarcia umowy?

#sprzedaż online #ehandel

11.04.2022
Udostępnij:

Jeśli do tej pory wydało Ci się, że niczym, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami. Dowiesz się, że obie formy są wyrazem chęci współpracy, ale każda z nich ma zupełnie inny stopień formalności. Od tego, którą formę wybierzesz, może zależeć sukces podczas nawiązywania relacji z nowymi kontrahentami.

Nie tak dawno pisaliśmy o tym: Jak przygotować ofertę handlową? Wyjaśniliśmy, że nie jest ona tym samym co zaproszenie do zawarcia umowy. Czas więc omówić ten drugi rodzaj dokumentu.

Dla przypomnienia: kilka faktów na temat oferty handlowej

Oferta handlowa to propozycja zawarcia transakcji (sprzedaży lub kupna), której celem jest przekazanie warunków zawarcia tej umowy. Jedna ze stron przedstawia warunki, a druga musi się do nich ustosunkować. Posiada określony zestaw informacji, które muszą się w niej znaleźć, aby miała moc prawną, np. terminy i warunki płatności, czy dostawy. Nie ma w niej miejsca na negocjacje. Osoba, która otrzymuje taką ofertę, albo ją przyjmuje, albo odrzuca. Dlatego największym wyzwaniem podczas tworzenia oferty jest trafienie w potrzeby kontrahenta. Nie znając ich, trudno jest przygotować spersonalizowaną ofertę. Dlatego w sytuacji, kiedy jeszcze nie znasz potrzeb drugiej strony, zdecyduj się na wysłanie zaproszenia do współpracy. Jest ono krótsze, mniej oficjalne i bardziej uniwersalne – w przeciwieństwie do oferty. Jak więc napisać zaproszenie do zawarcia umowy?

Zaproszenie do współpracy

Propozycja współpracy jest dobrym sposobem na nawiązanie relacji z firmą, z którą do tej pory nie były prowadzone żadne kontakty handlowe. Jej celem jest poinformowanie, że masz w swojej ofercie produkty lub usługi, którymi kontrahent może być zainteresowany. Jak to zrobić?

 • Podkreśl korzyści ze współpracy
 • Oprócz oczywistego poinformowania o oferowanych produktach i usługach wskaż konkretne korzyści, które kontrahent zyska, decydując się na współpracę. Im więcej, korzyści tym lepiej. Ważne jednak, aby nie obiecywać „gruszek na wierzbie” i móc w przyszłości zrealizować swoje obietnice.

 • Zapomnij o banałach
 • Informacja o doświadczeniu, certyfikatach i dyplomach nie ma większego znaczenia. Dlatego skup się na pokazaniu oferty, a nie na opowiadaniu o firmie. Oczywiście wypada się na początku przedstawić, ale nie ma sensu wchodzić w szczegóły. Lepiej to zostawić na później i opowiedzieć o tym podczas spotkania.

 • Nie przesadzaj z długością
 • Zaproszenie do współpracy powinno mieć zwięzłą formę. Nawet jeśli zdecydujesz się na dłuższą formę, najważniejsze sprawy powinny zostać omówione na początku. Napisz krótko, o tym, czym zajmuje się Twoja firma, później przedstaw ofertę, wyjaśnij kontrahentowi jakie będzie miał z tego korzyści, a na końcu wezwij go do działania – czyli wyjaśnij co powinien zrobić po zapoznaniu się z wiadomością. Wystarczy, jeśli te wszystkie informacje znajdą się na jednej stronie formatu A4.

 • Przyciągnij uwagę
 • Dobrze, aby w Twoim teście pojawiła się jakaś informacja, czy pytanie, które ma za zadanie przyciągnięcie uwagi odbiorcy. Może to być obalenie jakiegoś mitu, zaprezentowanie ciekawych danych, wskazanie błędów innych firm.

 • Cena ma znaczenie
 • Jeżeli chcesz, żeby potencjalny kontrahent wziął pod uwagę Twoje zaproszenie do współpracy – koniecznie podaj ceny usług (chociażby orientacyjne). O tym, jak ważna w e-handlu jest cena dowiesz się z analizy, którą przeprowadziliśmy i opisaliśmy tutaj.

  Dobrym pomysłem jest przedstawienie ceny w wartości procentowej, odnosząc się do konkurencyjnych ofert. Jeżeli wiesz, że Twój potencjalny klient współpracuje z firmą X, to napisz, że Twoje ceny są np. o 5% niższe od firmy X. Oczywiście możesz tak zrobić jedynie, jeżeli rzeczywiście możesz zaproponować taką cenę.

 • Specjalne warunki współpracy
 • Aby zmotywować potencjalnego kontrahenta do współpracy, możesz zaproponować promocję „ograniczoną czasowo”, lub „dla nowych klientów”. Taka motywacja może przyspieszyć decyzję.

  Zaproszenie do współpracy ma za zadanie przetrzeć szlaki i zachęcić do nawiązania relacji biznesowej. Pierwsze wrażenie ma tu ogromną moc. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i dobrze przygotować wiadomość e-mail lub pismo, które trafi do potencjalnego kontrahenta.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  SEO i marketing treści dla zaawansowanych. Jak dostarczać wartość, która przyciąga klientów?

  Dowiedz się, jak zwiększyć widoczność Twojego e-sklepu. Optymalizacja techniczna, budowanie linków, treści dla wyszukiwania głosowego–wszystko w jednym miejscu.

  18.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Start w e-commerce. Najważniejsze narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces

  Poznaj narzędzia dla początkujących e-przedsiębiorców, które pomogą Ci osiągnąć sukces w e-commerce. Od zarządzania treścią po automatyzację marketingu...

  17.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

  Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

  13.06.2024 Czytaj więcej