Wybór idealnej platformy dla małego e-sklepu. Co należy wziąć pod uwagę?

#ecommerce #platformy e-commerce #sklepy internetowe

25.09.2023
Udostępnij:

Dla właścicieli małych sklepów internetowych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z e-commerce, wybór odpowiedniej platformy może stanowić kluczową decyzję dla rozwoju ich działalności. Wpływa ona na wygląd, funkcjonalność oraz wydajność sklepu, dlatego ważne jest, aby podjąć mądrą decyzję.


Czym jest platforma e-commerce?


Platforma e-commerce to narzędzie, które umożliwia sprzedaż produktów lub usług online poprzez stronę internetową. To kompleksowe oprogramowanie, które integruje różne funkcje, takie jak koszyk zakupowy, płatności online, zarządzanie produktami, śledzenie zamówień i wiele innych. Dla właścicieli małych sklepów internetowych, platformy e-commerce oferują szereg gotowych narzędzi, które pozwalają szybko uruchomić sklep online i rozpocząć sprzedaż.


Rodzaje platform


Ten temat omówiliśmy już w artykule: Rodzaje platform e-commerce – porównanie. Przypomnijmy, kilka najważniejszych faktów.

Istnieją trzy możliwości wyboru rodzaju platformy: SaaS, Open Source i dedykowane oprogramowanie. Czym się różnią i dla kogo będą odpowiednim wyborem?

  • Platformy e-commerce w rozliczeniu abonamentowym (SaaS) będą idealne na początkowym etapie rozwoju e-sklepu. Przykładem tego typu platform są: Shoper, Shoplo, czy Sky-Shop, Shopify. Są łatwe w obsłudze, mają darmowy okres próbny, oferują możliwość dodania wersji językowych sklepu, czy też na przykład generowania raportu sprzedażowego. Można wybrać spośród wielu szablonów graficznych. Często w cenę wliczony jest hosting, domena i wsparcie klienta. Te platformy e-commerce sprawdzą się dobrze w przypadku małych e-sklepów, ale często zdarza się, że i duże z nich korzystają.

  • Platformy e-commerce typu Open Source są dedykowane większym sklepom internetowym. Można w nich rozbudowywać kolejne moduły i dodawać funkcje, co jest ważne w bardziej zaawansowanym etapie działalności e-commerce. Często pozwalają użytkownikom korzystać z systemów analiz oraz na integrację z systemami płatności. Przykładami takich platform e-commerce są na przykład Magento, PrestaShop, Opencart, Joomla, czy Wordpress z tyczką Woocommerce.

  • Dedykowane oprogramowanie jest najbardziej zaawansowanym sposobem tworzenia platformy e-commerce. Polega na „postawieniu sklepu” od zera. Zajmują się tym specjaliści, którzy odpowiadają na indywidualne potrzeby właścicieli e-sklepów. Dedykowane oprogramowanie jest najczęściej najdroższym rozwiązaniem, ale dającym najwięcej możliwości.

  • Czym kierować się podczas wyboru platformy e-commerce?


    Przede wszystkim wybór odpowiedniej platformy e-commerce powinien być uzależniony od wielkości przedsięwzięcia i planów rozwoju. Początkujące e-sklepy powinny zainteresować się rozwiązaniami typu SaaS, a średnie lub mniejsze z wizją dynamicznego rozwoju, rozwiązaniami typu Open Source. W przypadku e-sklepów o ugruntowanej pozycji, odpowiednie będą rozbudowane platformy e-commerce, co szczegółowo omówiliśmy w artykule: Platforma e-commerce dla dużego sklepu internetowego. Na co jeszcze zwrócić uwagę?


  • Koszty – dla małych przedsiębiorców, cena może odgrywać kluczową rolę. Należy dokładnie zbadać modele cenowe oferowane przez różne platformy. Nie zapomnij uwzględnić kosztów związanych z obsługą płatności online, hostingiem oraz ewentualnymi dodatkowymi funkcjonalnościami.

  • Skalowanie – wybierając platformę, warto patrzeć w przyszłość. Czy platforma ma możliwość łatwej rozbudowy w miarę wzrostu biznesu? Czy można łatwo dodać nowe produkty, kategorie czy funkcje? Odpowiedzi na te pytania, powinny być pomocne podczas podejmowania decyzji.

  • Funkcjonalność – sprawdź, czy platforma e-commerce oferuje funkcje niezbędne dla Twojego sklepu, takie jak zarządzanie zapasami, integracje z systemami płatniczymi i magazynowymi, systemy rabatowe czy programy lojalnościowe.

  • Wygląd i personalizacja – estetyka sklepu ma ogromne znaczenie dla wrażenia klienta. Wybierz platformę e-commerce, która umożliwia dostosowanie wyglądu sklepu do marki oraz oferuje intuicyjne narzędzia do edycji.

  • Bezpieczeństwo – ochrona danych klientów i płatności online to priorytet. Upewnij się, że platforma oferuje odpowiednie zabezpieczenia, takie jak certyfikat SSL i zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych.

  • Wsparcie techniczne – w momencie problemów czy pytań, ważne jest, aby mieć dostęp do pomocy technicznej. Sprawdź opinie innych użytkowników, aby dowiedzieć się, jakie wsparcie oferuje dana platforma.

  • Responsywność – w dzisiejszych czasach większa część zakupów online odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych. Upewnij się, że wybrana platforma e-commerce oferuje responsywny design, który dostosowuje się do różnych ekranów.

  • Możliwości marketingowe – sprawdź, czy platforma e-commerce oferuje narzędzia do optymalizacji SEO, kampanii marketingowych czy integracji z mediami społecznościowymi. Te elementy mogą mieć istotny wpływ na zdolność sklepu do przyciągania klientów.

  • Ranking platform


    Jeśli nadal zastanawiasz się, która platforma e-commerce będzie odpowiednia dla Twojego biznesu, możesz też zasugerować się rankingami. Jak wynika, z raportu Senuto “E-commerce w Polsce”, większość platform opartych jest na rozwiązaniu open source (31 013 sklepów) i SaaS (24 768 sklepów). Liderem wśród platform e-commerce jest WooCommerce (13 753 sklepów), a tuż za nim plasują się PrestaShop (13 309 sklepów) i Shoper (10 249 sklepów). Ten temat został przez nas szeroko omówiony w artykule: Najpopularniejsze platformy e-commerce w Polsce.

    Bez wątpienia, wybór platformy e-commerce to decyzja, która wymaga dokładnego zastanowienia. Analiza wymagań sklepu oraz porównanie różnych opcji pozwoli na wybór rozwiązania, które najlepiej spełni oczekiwania przedsiębiorcy oraz jego klientów. Pamiętaj, że wybór platformy to inwestycja w przyszłość, dlatego warto poświęcić czas i wysiłek na podjęcie właściwej decyzji.


    Płatności online dla sklepów internetowych

    Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay, a rozwiniesz swój biznes

    Zacznij pobierać płatności

    Przeczytaj także:

    Ecommerce

    Odważne pomysły i skuteczne działania: 7 sklepów internetowych, od których warto się uczyć

    Śledzenie skutecznych praktyk rynkowych i czerpanie inspiracji z doświadczeń liderów rynku e-commerce to dobre sposoby na odnalezienie własnej drogi do sukcesu.

    25.10.2024 Czytaj więcej

    Ecommerce

    Jakie są najpopularniejsze metody płatności w internecie?

    Sprawdź, z jakich metod płatności najczęściej korzystają obecnie klienci kupujący online i które warto wprowadzić w Twoim sklepie internetowym w 2025 r.

    25.10.2024 Czytaj więcej

    Ecommerce

    Sprzedaż międzynarodowa (cross-border) – jak skutecznie i bezpiecznie wprowadzić ją w Twoim e-commerce?

    Dowiedz się, jak wprowadzić płatności walutowe w e-commerce, zapewniając bezpieczne transakcje. Odkryj kluczowe strategie minimalizowania ryzyka w sprzedaży...

    19.08.2024 Czytaj więcej