Jak poprawić doświadczenia zakupowe dzięki sztucznej inteligencji?

#ecommerce #sztuczna inteligencja #AI #sklepy internetowe #chatboty #voice commerce

07.04.2023
Udostępnij:

Rozwój sztucznej inteligencji oraz jej zastosowanie w biznesie to w ostatnim czasie temat numer jeden. Specjaliści zastanawiają się, w jakim kierunku i tempie będzie się rozwijać AI i ile mamy czasu, by zaadaptować się do nowych warunków.

💡Jeżeli interesuje Cię temat AI, zachęcamy do lektury artykułu, w którym odpowiadamy na pytanie do czego możesz wykorzystać ChatGPT prowadząc sklep internetowy?

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu gałęziach biznesu. Jej obecność jest szczególnie zauważalna w obsłudze klienta.


Czym jest handel konwersacyjny?

Terminem handel konwersacyjny (lub marketing konwersacyjny) określa się sprzedaż produktów i usług z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak chatboty, asystenci głosowi oraz chaty na żywo, które pozwalają klientom w szybki i łatwy sposób uzyskać informację o ofercie oraz złożyć zamówienie.

Podejście jest coraz częściej wykorzystywane przez marki, ponieważ pozwala:

 • zwiększyć zaangażowanie klientów,
 • trafniej określać prawdziwe potrzeby klientów,
 • poprawić doświadczenie zakupowe klientów,
 • obniżyć koszty działalności,
 • zarabiać na aktywności w mediach społecznościowych,
 • docierać do klientów za pomocą różnych kanałów i różnych urządzeń.

 • Narzędzia w handlu konwersacyjnym

 • Chat na żywo

 • Doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią dzwonić i pisać maili. Pozwala w bardzo prosty i szybki sposób uzyskać potrzebne informacje. To klient decyduje o początku i końcu rozmowy, to on decyduje o jej przebiegu.

  Technologia umożliwia prowadzenie kilku rozmów na raz, dzięki czemu doświadczony pracownik może znacznie szybciej obsłużyć więcej zapytań. Czat może, ale nie musi działać 24 h na dobę i spełniać funkcję informacyjną, sprzedażową oraz serwisową.


 • Chatbot

 • Rodzaj oprogramowania, które bazuje na sztucznej inteligencji i w oparciu o zgromadzone dane udziela klientowi odpowiedzi na jego pytania. Chatboty umożliwiają automatyzację powtarzalnych czynności, np. takich jak odpowiedź na pytania: Ile trwa realizacji zamówienia? Ile dni trwa dostawa? Jaki jest status mojego zamówienia? Czy produkt XY jest dostępny?

  Wyróżnia się trzy typy chatbotów: zadaniowe (oparte na regułach), konwersacyjne (oparte na AI – prowadzą rozmowy bardzo podobne do tych między dwójką ludzi), hybrydowe (umożliwiają przełączenie rozmowy do konsultanta).


 • Asystent głosowy

 • Pozwala na składanie zamówień za pomocą komend głosowych. Rynek voice commerce dynamicznie się rozwija, o czym pisaliśmy szerzej w podlinkowanym artykule.


  Jak AI poprawia doświadczenie zakupowe?

  Nowe technologie mogą sprawić, że zakupy staną się jeszcze wygodniejsze i jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb i oczekiwań każdego z klientów. AI pozwala na personalizację oferty w czasie rzeczywistym, a narzędzia komunikacyjne umożliwiają klientom uzyskanie informacji o interesującym ich produkcie, dostępności, cenie, warunkach dostawy i kosztach. Co ważne, klient może również złożyć i opłacić zamówienie korzystając ze wsparcia np. wirtualnego asystenta.

  Główne korzyści to oszczędność czasu i możliwość jeszcze dokładniejszego dopasowania oferty do danego klienta.

  Kluczem do powodzenia zastosowania AI w e-commerce jest zaufanie. Klienci muszą poczuć i przekonać się, że technologia zastosowana w e-sklepie naprawdę działa i dzięki niej są w stanie szybciej i wygodniej zrobić zakupy. Ewentualne niepowodzenia, czy błędy ze strony wirtualnych doradców mogą zniechęcać klientów do korzystania z podobnych rozwiązań.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Start w e-commerce. Najważniejsze narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces

  Poznaj narzędzia dla początkujących e-przedsiębiorców, które pomogą Ci osiągnąć sukces w e-commerce. Od zarządzania treścią po automatyzację marketingu...

  17.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Automatyzacja procesów w dużym sklepie internetowym – praktyczny przewodnik

  Dowiedz się, jak automatyzacja może zrewolucjonizować Twój e-sklep, oszczędzając czas i podnosząc jakość obsługi klienta. Poznaj konkretne rozwiązania.

  13.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Od odwiedzających do kupujących – optymalizacja konwersji w e-commerce

  Dowiedz się, jak zwiększyć sprzedaż poprzez analizę zachowań użytkowników, optymalizację stron produktowych i całego procesu zakupowego. Zarabiaj więcej.

  11.06.2024 Czytaj więcej