Wakacyjne wyzwanie: jak utrzymać sprzedaż w sklepie internetowym w sezonie letnim

#ecommerce #sprzedaż online

13.06.2023
Udostępnij:

Okresy urlopowe, wyjazdy klientów, zamknięte hurtownie i inne czynniki mogą wpłynąć na Twoją działalność handlową w wakacje. Podpowiadamy, jak zorganizować sklep, magazyn, załogę, łańcuchy dostaw oraz zadbać o zadowolenie klientów w tym okresie.

Podczas wakacyjnych przestojów mogą wystąpić różne problemy, które mogą wpłynąć na prowadzenie sklepu internetowego. Oto kilka przykładów potencjalnych sytuacji, na które warto być przygotowanym.


Opóźnienia dostaw

W czasie wakacji mogą wystąpić opóźnienia w dostawach z powodu zamkniętych hurtowni lub zwiększonego ruchu logistycznego. W takiej sytuacji warto na bieżąco kontaktować się z dostawcami, aby uzyskać informacje na temat zmienionych terminów dostaw. Należy też dostosować terminy wysyłki zamówień na stronie internetowej i poinformować klientów o ewentualnych opóźnieniach. Jednocześnie warto przygotować większe zapasy produktów przed okresem wakacyjnym, aby zminimalizować skutki opóźnień.


Brak personelu

W przypadku, gdy nie wszyscy członkowie zespołu są dostępni ze względu na urlopy, warto dużo wcześniej stworzyć harmonogram urlopów i zaplanować zastępstwa, aby zapewnić ciągłość obsługi klientów. Należy przeprowadzić odpowiednie szkolenie dla osób, które obejmą tymczasowo dodatkowe obowiązki.

Innym sposobem jest skorzystanie z usług outsourcingowych lub zewnętrznych firm, które mogą pomóc w obsłudze klientów lub prowadzeniu magazynu.

💡 Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Co zyskasz na delegowaniu zadań?


Wzmożony popyt na produkty

W okresach wakacyjnych może nastąpić wzrost popytu na niektóre produkty. Aby sprostać temu wyzwaniu, powinieneś monitorować prognozy sprzedaży, aby lepiej przewidzieć zapotrzebowanie na poszczególne produkty. Możesz też porozumieć się z dostawcami w celu zwiększenia ilości dostępnych produktów w magazynie. Bardziej radykalnym sposobem jest wprowadzenie ograniczeń ilościowych dla niektórych produktów, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie zapasów.


Problemy z obsługą klienta

W przypadku ograniczonej obsady należy szczególnie zadbać o prawidłową obsługę klientów. Można to zrobić, podejmując różne działania, np. zautomatyzować odpowiedzi na wiadomości od klientów, informując ich o opóźnieniach w odpowiedziach i wysyłce zamówień.

💡 Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak ustawić automatycznie odpowiedzi w mediach społecznościowych?

Możesz też przygotować odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ) na stronie internetowej, aby klienci mogli znaleźć potrzebne informacje bez konieczności kontaktowania się z obsługą klienta.


Sezon ogórkowy w e-sklepie

Nie wszystkie sklepy internetowe są tak samo narażone na przestoje wakacyjne. Branże, które mogą się z nimi mierzyć to:

 • odzież i obuwie – w okresie wakacyjnym, e-sklepy sprzedające odzież i obuwie mogą doświadczyć spadku popytu. Klienci często dokonują zakupów przed urlopami;

 • elektronika i sprzęt RTV/AGD – okres wakacyjny nie jest popularnym czasem na zakup nowego telewizora, sprzętu audio, lodówki czy innych urządzeń. Ludzie często wyjeżdżają na wakacje i skupiają się na innych wydatkach, co może prowadzić do spadku sprzedaży w tych branżach;

 • biżuteria i akcesoria modowe – zakup biżuterii, torebek czy innych akcesoriów modowych może być bardziej powiązany z okazjami, takimi jak święta, urodziny czy rocznice. Okres wakacyjny, kiedy większość osób skupia się na wypoczynku, może prowadzić do spadku sprzedaży w tej branży.

 • Warto jednak podkreślić, że wpływ wakacyjnych przestojów na e-sklepy może się różnić w zależności od profilu klientów, rodzaju oferowanych produktów oraz strategii marketingowej. Żeby zminimalizować ewentualne negatywne skutki przestojów, warto monitorować trendy sprzedaży, analizować danych oraz dostosowywać strategię działania do zachowań klientów.

  Przygotowanie się na wakacyjne przestoje w e-sklepie to kluczowy element utrzymania ciągłości działalności i satysfakcji klientów. Ważne jest, żeby przewidywać potencjalne problemy, takie jak opóźnienia dostaw, brak personelu czy awarie techniczne, oraz przygotować odpowiednie strategie i rozwiązania, aby sobie z nimi poradzić.

  Dbaj o komunikację z klientami, utrzymuj wysoką jakość obsługi i regularnie monitoruj dane, aby stale doskonalić swoje działania. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i organizacji, wakacyjne przestoje nie będą stanowiły większego problemu dla Twojego sklepu internetowego.

  Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

  Uruchom bramkę płatniczą Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Proste kroki do optymalizacji cashflow w sklepie online

  Zobacz, jak analiza finansowa, zarządzanie zapasami, optymalizacja kosztów i inne strategie przyczyniają się do poprawy płynności finansowej i rozwoju biznesu.

  23.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak skutecznie zarządzać sklepem online z domowego biura?

  Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci zarządzać e-commerce z domowego biura. Dowiedz się, jak utrzymać dyscyplinę i zorganizować idealne miejsce pracy.

  22.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

  Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

  18.04.2024 Czytaj więcej