Jak zadbać o bezpieczeństwo transakcji elektronicznych?

#płatności online #bezpieczeństwo #cyberbezpieczeństwo

17.11.2023
Udostępnij:

Niemal codziennie mamy okazję przeczytać o zdarzeniach dotyczących naruszenia bezpieczeństwa podczas transakcji internetowych. Cyberprzestępcy nie ustają w próbach włamania się na nasze konta i dokonania kradzieży. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo transakcji elektronicznych?



Dbanie o bezpieczeństwo transakcji elektronicznych służy ochronie danych osobowych i finansowych, a także przeciwdziałaniu próbom oszustwa. Nad bezpieczeństwem płatności online czuwają w pierwszej kolejności dostawcy płatności. Takie zobowiązania wynikają z regulacji prawnych, które narzucają na nich szereg wymagań technicznych dotyczących zasad silnego uwierzytelnienia klienta oraz sposobów komunikowania się z nim. Mowa tu m.in. o Ustawie z dn. 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych, a także o Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2018/389 z dnia 27 listopada 2017 roku. Niestety rozwiązania gwarantowane przez operatorów płatności zabezpieczają samą transakcję, a nie każdą aktywność klienta w sieci. A to właśnie podczas przeglądania stron czy w trakcie zakupów w sklepach internetowych jesteśmy narażeni na utratę danych lub pieniędzy. Poniżej kilka wskazówek pomocnych w zachowaniu ostrożności:

  1. Korzystaj z bezpiecznych stron internetowych do dokonywania transakcji. Sprawdź, czy adres strony zaczyna się od "https://" (zamiast "http://") i czy wyświetla się ikona kłódki, co oznacza, że połączenie jest zaszyfrowane. Przed zakupami zweryfikuj sklep internetowy – sprawdź opinie na jego temat, dostępność regulaminu i zapisy w nim zawarte. Warto też sięgnąć do danych z KRS – zwłaszcza, gdy marka sklepu nie jest znana.

  2. Podobnie w przypadku aplikacji – pobieraj tylko te z zaufanych źródeł. Unikaj nieznanych platform i ofert, które wydają się zbyt atrakcyjne, by być prawdziwymi.

  3. Unikaj używania publicznych sieci Wi-Fi szczególnie podczas dokonywania transakcji finansowych, ponieważ mogą być one mniej bezpieczne, a przez to narażone na nadużycia ze strony cyberprzestępców. Jeśli jest to konieczne, korzystaj z VPN (Virtual Private Network) w celu zabezpieczenia swojego połączenia.

  4. Twórz silne, unikalne hasła do swoich kont online. Hasła powinny zawierać kombinację dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie używaj tych samych haseł do różnych usług.

  5. Włącz autoryzację dwuetapową tam, gdzie to możliwe. Ta dodatkowa warstwa zabezpieczeń wymaga podania dodatkowego kodu (np. z aplikacji na smartfona), aby zalogować się na konto.

  6. Chroń się przed phishingiem. Bądź ostrożny wobec podejrzanych wiadomości e-mail, sms-ów, wiadomości w komunikatorach, które mogą być próbami phishingu. Nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj załączników od nieznanych nadawców.

  7. Regularnie aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe na swoim urządzeniu, aby utrzymać je zabezpieczonym przed zagrożeniami.

  8. Korzystaj z bezpiecznych metod płatności oraz z płatności za pośrednictwem znanych i zaufanych platform, które oferują dodatkowe zabezpieczenia. Tradycyjne przelewy odeszły już do lamusa i w przypadku sklepów, które proponują tylko tę metodę należy zachować szczególną ostrożność. Zdecydowanie wygodniej i szybciej jest skorzystać z szybkich płatności. Nowoczesne rozwiązania to także dodatkowe zabezpieczenia dla e-konsumentów.

  9. Regularnie sprawdzaj wyciągi bankowe i konta online w celu wykrycia nieautoryzowanych transakcji. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, natychmiast skontaktuj się z bankiem lub dostawcą usług.

  10. Zdobywaj wiedzę na temat nowych zagrożeń i technik oszustw online. Warto śledzić aktualności na stronie swojego banku czy serwisy internetowe, jak choćby niebezpiecznik.pl, które zazwyczaj jako pierwsze informują o nowych metodach oszustów i edukują w zakresie bezpieczeństwa. Bądź świadomy i ostrożny w internecie.

  11. Dbaj o swoją prywatność online. Dziel się swoimi danymi osobowymi tylko z zaufanymi podmiotami i unikaj przesyłania wrażliwych informacji przez niezabezpieczone kanały.

Dbanie o bezpieczeństwo transakcji elektronicznych wymaga świadomości i stałej uwagi. Przestrzeganie tych praktyk pomoże ci uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń i oszustw internetowych.


Chcesz rozpocząć sprzedaż online i szukasz bezpiecznego systemu płatności?

Wybierz niezawodne Płatności Autopay

Zacznij pobierać płatności

Przeczytaj także:

Ecommerce

Odważne pomysły i skuteczne działania: 7 sklepów internetowych, od których warto się uczyć

Śledzenie skutecznych praktyk rynkowych i czerpanie inspiracji z doświadczeń liderów rynku e-commerce to dobre sposoby na odnalezienie własnej drogi do sukcesu.

25.10.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jakie są najpopularniejsze metody płatności w internecie?

Sprawdź, z jakich metod płatności najczęściej korzystają obecnie klienci kupujący online i które warto wprowadzić w Twoim sklepie internetowym w 2025 r.

25.10.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Sprzedaż międzynarodowa (cross-border) – jak skutecznie i bezpiecznie wprowadzić ją w Twoim e-commerce?

Dowiedz się, jak wprowadzić płatności walutowe w e-commerce, zapewniając bezpieczne transakcje. Odkryj kluczowe strategie minimalizowania ryzyka w sprzedaży...

19.08.2024 Czytaj więcej