Narzędzia do komunikacji wewnętrznej w firmie – jak się komunikować, żeby sklep działał bez zarzutów?

#komunikacja #sprzedaż online #zarządzanie

09.08.2022
Udostępnij:

Sposób komunikacji między pracownikami zazwyczaj nie jest widoczny dla klienta. Jednak ma bezpośrednie przełożenie na jego doświadczenia zakupowe. W praktyce oznacza to, że trzeba wypracować skuteczny system komunikacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami, aby e-sklep odniósł sukces.

Z badań „Co (u)gryzie e-commerce” opublikowanych przez e-Izbę w 2021 roku wynika, że wysoka jakość produktów nie wystarczy, aby pozyskać klientów. Konsumenci zwracają uwagę na standardy obsługi, metody dostawy i formy płatności. To oznacza, że w sklepie musi zostać wypracowany odpowiedni system komunikacji, żeby zapewnić jak najwyższy poziom usługi, który spełni oczekiwania klientów.

Więcej o doświadczeniach zakupowych przeczytasz w artykule: Na co zwracają uwagę klienci sklepu online?

Brak skutecznej komunikacji między pracownikami może być poważnym zagrożeniem dla sprawnego funkcjonowania sklepu. Skutkami mogą być:

 • opóźnienia w dostawach,
 • trudności w komunikacji z klientami,
 • niewłaściwie skomplementowane zamówienie,
 • brak towaru w magazynie,
 • niewłaściwie prowadzone działania marketingowe,
 • negatywne opinie klientów.

 • Jak zadbać o wewnętrzną komunikację w firmie?

  Przede wszystkim trzeba ustalić cele firmy i sposoby ich osiągnięcia. Pracownicy, powinni się z nimi zaznajomić i wiedzieć do czego firma dąży. Dobrze jest nagradzać ich za osiąganie poszczególnych celów. To pozwoli im efektywniej pracować, a także będzie motywowało do realizacji kolejnych planów. Takim celem może być, np. sprzedaż 100 par butów miesięcznie, 10 pozytywnych opinii tygodniowo, 100% dostarczonych na czas przesyłek, lub poziom zwrotów na poziomie 5%.

  Komunikaty powinny być spójne i łatwe do zrozumienia, przekazane na czas, w odpowiedniej formie i właściwym pracownikom. Dobór narzędzi komunikacji zależy od właściciela e-sklepu, który może metodą prób i błędów sprawdzić, który sposób komunikacji okaże się właściwy dla jego biznesu. Wiele zależy od wielkości firmy i liczby zatrudnionych pracowników. Inne narzędzia sprawdzą się w dużym sklepie zatrudniającym setki czy dziesiątki pracowników, a inne w małym e-sklepie z kilkuosobową załogą. Niezależnie od wybranej metody, można informować co zmieniło się w firmie, powitać nowych pracowników, przekazać najnowsze założenia, podsumować ostatnie wyniki itp.

  Komunikacja może odbywać się poprzez:

 • wewnętrzny newsletter,
 • tablicę informacyjną,
 • intranet – internetowy system do zarządzania zadaniami,
 • radiowęzeł,
 • e-mail,
 • skrzynki na pomysły, listy, prośby,
 • komunikatory (np. Whatsapp, Messenger),
 • spotkania organizacyjne (w formie oficjalnych zebrań, lub mniej oficjalnych wspólnych wyjść, np. do restauracji),
 • wydarzenia sprzyjających integracji (np. wyjazdy, szkolenia).

 • Dobrym pomysłem jest wypracowanie schematu, który będzie odzwierciedlał status zamówienia. Może on być wyjątkowo prosty, a z pewnością przyniesie oczekiwany efekt.

  komunikacja-zespolu

  Dobrze poinformowani pracowni będą efektywniej angażować się do działania, a także identyfikować z misją firmy. Wewnętrzna komunikacja, choć jest dostrzegalna w obrębie struktury firmy, ma wpływ na wizerunek firmy na zewnątrz. Usprawnienie komunikacji wewnętrznej w firmie przynosi wiele korzyści. Właśnie dlatego warto o nią zadbać.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Jak skutecznie zarządzać sklepem online z domowego biura?

  Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci zarządzać e-commerce z domowego biura. Dowiedz się, jak utrzymać dyscyplinę i zorganizować idealne miejsce pracy.

  22.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

  Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

  18.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Strategie marketingowe dla e-commerce w branży fitness

  Poznaj sprawdzone strategie marketingowe dla branży fitness w e-commerce. Dowiesz się, jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie wokół Twoich produktów i usług fitness.

  16.04.2024 Czytaj więcej