Jak stworzyć dobry plan sprzedażowy dla sklepu internetowego?

#sprzedaż online #sklepy internetowe #strategia sprzedażowa #plan sprzedażowy

05.06.2023
Udostępnij:

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga dużego zaangażowania, a jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie jest dobrze opracowany plan sprzedażowy.

Plan sprzedażowy to dokument zawierający strategię i taktyki, jakie przedsiębiorstwo planuje wdrożyć w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. Plan ten opiera się na analizie rynku, potrzeb klientów, trendów i konkurencji. Jego rolą jest zapewnienie skutecznego i efektywnego działania przedsiębiorstwa w zakresie sprzedaży, a także umożliwienie kontrolowania postępów i zmian w celu osiągnięcia sukcesu.

Plan sprzedażowy jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który chce skutecznie prowadzić sprzedaż – nawet jeśli jego sklep internetowy jest stosunkowo mały. Ograniczony budżet, mała skala, a duża konkurencja ze strony innych sklepów internetowych, to wyzwania, które sprawiają, że szczegółowe planowanie jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.


Jak wygląda plan sprzedażowy?

Plan sprzedażowy powinien zawierać analizę rynku, w tym określenie grupy docelowej klientów, konkurencji i trendów. Ponadto, powinien zawierać opis oferty przedsiębiorstwa, w tym charakterystykę produktów lub usług, ich cechy wyróżniające, wartość dodaną oraz korzyści dla klientów.

Dobrze, aby zawierał również szczegółowe informacje na temat strategii sprzedażowej, m.in. kanały sprzedaży i formy reklamy. W planie należy także uwzględnić taktyki sprzedażowe, takie jak promocje, rabaty, programy lojalnościowe, itp.

Kolejnym elementem planu sprzedażowego powinien być opis budżetu. Należy określić, ile pieniędzy jest dostępnych na kampanie sprzedażowe i marketingowe oraz jakie działania będą najlepsze dla danej strategii sprzedażowej.

Ostatecznie, plan sprzedażowy powinien zawierać mierniki sukcesu i wskazówki dotyczące monitorowania postępów i oceny sukcesu działań sprzedażowych. Dzięki temu przedsiębiorca może kontrolować swoje postępy, podejmować decyzje i na bieżąco dostosowywać swoje plany do zmieniającej się sytuacji rynkowej.


Rodzaje planów sprzedażowych

 • Plan sprzedaży na podstawie historii sprzedaży

 • Ten rodzaj planu opiera się na analizie dotychczasowych wyników sprzedażowych – na ich podstawie określa się przyszłe cele. Przykładowo, jeśli sklep osiągnął w danym okresie sprzedaż w wysokości 30 000 zł, to celem na kolejny okres może być osiągnięcie sprzedaży na poziomie 40 000 zł.

 • Plan sprzedaży oparty na trendach rynkowych

 • Opiera się na analizie trendów rynkowych i określeniu, jakie produkty cieszą się największą popularnością w danym okresie. Dzięki temu sklep może dostosować swoją ofertę do aktualnych potrzeb klientów i zwiększyć swoje szanse na sukces.

 • Plan sprzedaży oparty na celach strategicznych

 • Skupia się na długoterminowych celach strategicznych e-sklepu, takich jak zwiększenie zasięgu działania, poszerzenie oferty produktowej czy wdrożenie nowych technologii. Na tej podstawie określa się cele sprzedażowe, które pozwalają na realizację tych długoterminowych celów.

 • Plan sprzedaży oparty na konkurencji

 • Ten rodzaj planu skupia się na analizie konkurencji i na tej podstawie określa strategię sprzedażową. E-sklep analizuje, jakie produkty oferuje konkurencja, jakie są jej ceny i jakie metody marketingowe stosuje. Dzięki temu może dostosować swoją ofertę i ustalić strategię sprzedażową, aby konkurować skutecznie na rynku.

 • Plan sprzedaży oparty na sezonowości

 • Ten rodzaj planu opiera się na sezonowości sprzedaży. E-sklep analizuje, jakie produkty sprzedają się najlepiej w określonych okresach roku, na przykład w okresie świątecznym czy w okresie letnim. Dzięki temu może dostosować swoją ofertę i strategię sprzedażową do sezonowości, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.


  Jak stworzyć plan sprzedażowy?

  Kroki, które należy wykonać, aby stworzyć plan sprzedażowy dla małego sklepu internetowego.

  1. Zdefiniuj cele sprzedażowe

  Pierwszym krokiem w tworzeniu planu sprzedażowego jest określenie celów sprzedażowych. Należy precyzyjnie określić, ile produktów chcesz sprzedać i jaki będzie całkowity przychód ze sprzedaży tych towarów. Możesz przy okazji wyznaczyć cele marketingowe, czyli sposoby, w jaki sposób Twój cel sprzedażowy zostanie osiągnięty. Może to być na przykład zwiększenie ruchu na stronie internetowej lub liczby subskrybentów newslettera.


  2. Przeprowadź analizę rynku

  Należy dokładnie przeanalizować rynek, na którym działa twój sklep internetowy. Trzeba zrozumieć preferencje grupy docelowej, konkurencji i trendów rynkowych. Możesz skorzystać z narzędzi takich jak analiza SWOT, badania rynku lub analiza konkurencji.

  💡 Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Czym jest analiza SWAT i kiedy ją przeprowadzić?


  3. Zdefiniuj swoją ofertę

  Opisz swoją ofertę, w tym produkty lub usługi, które sprzedajesz, ich cechy wyróżniające, korzyści dla klientów i wartość dodaną, jaką oferujesz.


  4. Określ strategię sprzedażową

  Na podstawie analizy rynku i oferty należy określić strategię sprzedażową, czyli wybrać kanały sprzedaży (własny sklep internetowy, marketplace, kanały offline, media społecznościowe i inne) oraz określić taktyki sprzedażowe (promocje, rabaty, programy lojalnościowe, itp.).


  5. Ustal budżet

  Określ ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na kampanie sprzedażowe i marketingowe oraz jakie działania marketingowe są najlepsze dla danej strategii sprzedażowej.


  6. Stwórz plan działań

  Plan działań powinien zawierać szczegółowe informacje na temat kampanii sprzedażowych i marketingowych, w tym cele, planowane wydatki, kanały komunikacji, zakres działań i harmonogram.


  7. Wyznacz mierniki sukcesu

  Potrzebujesz ich, żeby kontrolować postępy i oceniać skuteczność działań sprzedażowych. Mierniki sukcesu powinny być mierzalne, konkretnie określone i związane z celami sprzedażowymi, np. Google Analitics.

  W przypadku małych sklepów internetowych, zalecana jest aktualizacja planu sprzedażowego co najmniej raz na kwartał, aby dostosować go do zmieniającej się sytuacji na rynku i uwzględnić nowe trendy, wyzwania i okazje sprzedażowe.

  Co może wpływać na potrzebę modyfikacji planu sprzedażowego? Np.:

 • zmiany w preferencjach klientów,
 • trendy rynkowe,
 • zmiany w konkurencji,
 • zmiany w kosztach i opłatach związanych z działalnością sklepu internetowego,
 • zmiany w sposobach promocji,
 • osiągnięcie lub nie celów sprzedażowych.

 • Dzięki modyfikacjom planu można lepiej dostosować strategię sprzedażową do potrzeb rynku oraz zwiększyć szanse na osiągnięcie celów i sukcesu sprzedażowego.


  Działasz bez planu?

  Brak sprecyzowanego planu sprzedażowego może prowadzić do wielu niekorzystnych konsekwencji. Trudno będzie Ci określić jasne cele i kierunek, w jakim e-sklep powinien podążać. Nie będziesz też wiedział jakie konkretne kroki podjąć, aby zwiększyć sprzedaż. Brak jasnego obrazu potencjalnych problemów, może prowadzić do nieoczekiwanych problemów i strat. Nie będziesz mieć narzędzi do oceny swoich wyników sprzedażowych, co z kolei utrudni podejmowanie decyzji biznesowych opartych na konkretnych danych.

  Dlatego właśnie tak ważne jest, aby każdy e-sklep miał dobrze opracowany plan sprzedażowy, który pozwoli na osiągnięcie sukcesu sprzedażowego i zwiększenie rentowności.


  Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

  Uruchom bramkę płatniczą Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

  Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

  18.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Strategie marketingowe dla e-commerce w branży fitness

  Poznaj sprawdzone strategie marketingowe dla branży fitness w e-commerce. Dowiesz się, jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie wokół Twoich produktów i usług fitness.

  16.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystać Instagram do promocji produktów handmade?

  Odkryj, jak wykorzystać Instagram do promocji rękodzieła. Poznaj strategie, które pomogą Ci przyciągnąć uwagę klientów i zbudować społeczność wokół Twojej marki.

  15.04.2024 Czytaj więcej