Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w e-commerce

#ecommerce #sztuczna inteligencja #AI #chatboty

16.06.2023
Udostępnij:

W dzisiejszej erze cyfrowej technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), odgrywają coraz większą rolę w różnych dziedzinach biznesu. Branża e-commerce nie jest wyjątkiem. Właściciele sklepów internetowych mają szansę skorzystać z potencjału AI, aby zoptymalizować swoje operacje, zwiększyć sprzedaż i poprawić doświadczenie zakupowe swoich klientów.

W tym artykule omówimy kilka konkretnych przykładów zastosowania AI w e-commerce, które mogą być przydatne dla właścicieli sklepów internetowych.


Wykorzystanie AI w ustalaniu cen

Strategia cenowa w e-commerce obejmuje wiele czynników i elementów, tradycyjnie opierających się na ręcznej analizie konkurencji i obliczeniach. Decyzje cenowe opierają się na dużych zbiorach danych, co oznacza, że są idealnym obszarem zastosowania AI.

Firmy takie jak PriceShape oferują zautomatyzowane procesy, które łączą wewnętrzne i konkurencyjne ceny z danymi dotyczącymi stanów magazynowych, realizowane w czasie rzeczywistym. Dzięki ciągłym aktualizacjom firmy mogą stosować dynamiczną strategię cenową, która jest skalowalna, rozwijająca się i dostosowana do określonych celów zysku.

AI pozwala również na personalizację cen. Oznacza to, że można dostosować ceny i oferty w oparciu o aktualnych użytkowników na stronie internetowej i ich zachowanie. Można nawet zmieniać ceny w zależności od globalnej podaży i popytu. Na przykład, można podnieść ceny, gdy zapasy konkurentów są niskie. Klienci szukający natychmiastowego zakupu często są skłonni kupić produkt w wyższej cenie, jeśli mogą go otrzymać szybciej.


Zapobieganie oszustwom w e-commerce

W 2021 roku oszustwa cyfrowe kosztowały sprzedawców e-commerce aż 20 miliardów dolarów (globalnie). Znalezienie skutecznych strategii zapobiegania oszustwom może mieć istotny wpływ na wyniki finansowe firmy.

AI oferuje również takie rozwiązania. Dzięki analizie milionów transakcji online na całym świecie, uczenie maszynowe oparte na AI może wykrywać nieprawidłowe i podejrzane zachowania oraz transakcje.

Na przykład, klient może złożyć nieprawidłową ilość zamówień w określonym czasie, wpisać fałszywy adres w polach adresowych lub pominąć podstawowe informacje potrzebne do dostarczenia zamówienia. Te szczegóły są niemożliwe do wykrycia i oceny przez ludzi w czasie rzeczywistym.

Modele AI mogą szybko opracować złożone reguły, które pomagają zapobiegać czasami katastrofalnym skutkom oszustw. AI pomaga chronić firmy przed próbami oszustwa, minimalizując utratę przychodów.


Wykorzystanie sztucznej inteligencji w tworzeniu syntetycznych mediów w e-commerce

Istotnym aspektem projektowania i rozwoju e-commerce jest personalizacja – prezentacja odpowiednich produktów odpowiednim klientom – wszystko na podstawie AI.

Relatywnie nowym obszarem personalizacji wzmocnionej AI są syntetyczne media. Syntetyczne media odnoszą się do obrazów, filmów, dźwięków lub innej formy treści, które zostały wygenerowane, edytowane lub syntezowane przez AI. Innymi słowy, treści syntetyczne zostały automatycznie stworzone przez AI. Obejmuje to hiperrealistyczne, generowane przez AI obrazy i filmy, znane również jako "deep fakes".

Istnieje wiele zastosowań syntetycznych mediów w e-commerce, które mogą pomóc firmom zaangażować, konwertować i zatrzymać klientów. Przykłady to ulepszanie obrazów, lokalizacja treści, głosy zbliżone do ludzkich oraz wirtualne środowiska.

Dziś rozwój narzędzi AI, takich jak Generative Adversarial Networks (GAN) i Natural Language Generation (NLG), sprawia, że jest praktycznie możliwe całkowite zautomatyzowanie produkcji treści. Celem jest zmniejszenie czasu i kosztów związanych z tradycyjną produkcją treści.


Inteligentne rekomendacje produktowe

AI umożliwia sklepom internetowym tworzenie indywidualnych rekomendacji produktów dostosowanych do klientów. Ten mechanizm uwydatnia ograniczenia fizycznych sklepów i pokazuje, że AI może odegrać znaczącą rolę w zwiększaniu udziału e-commerce w handlu.

AI wpływa na wybory klientów dzięki swojej wiedzy o ich poprzednich zakupach, poszukiwanych produktach i nawykach związanych z przeglądaniem internetu. AI może również wykorzystywać dane wizualne, aby podpowiadać klientom produkty podobne do tych, które już oglądali.


Personalizowane doświadczenie klienta

AI i uczenie maszynowe są w stanie wyciągnąć ważne wnioski na temat klientów na podstawie konkretnych danych zebranych od każdego użytkownika online.

Na przykład, narzędzie o nazwie Boomtrain analizuje dane klientów z wielu punktów styku z marką, w tym z aplikacji mobilnych, kampanii e-mailowych i stron internetowych, aby mierzyć, jak wypadają w interakcjach online. Te informacje umożliwiają sprzedawcom cyfrowym przygotowywanie odpowiednich rekomendacji produktów oraz pozwalają zadbać o spójne doświadczenie na wszystkich urządzeniach.


Przetwarzanie języka naturalnego

Przetwarzanie języka naturalnego może pomóc używanemu przez Ciebie systemowi zrozumieć, o co konkretnie chodziło klientowi, jeśli jego oryginalne wyszukiwanie było nietrafione. Dzięki temu Twoi klienci mogą używać bardziej naturalnego języka lub terminów potocznych zamiast dokładnych słów kluczowych.

AI może również poprawiać błędy ortograficzne, dodawać synonimy lub automatycznie dodawać brakujące terminy. Czasami użytkownicy nie wiedzą, czego szukać; system AI może wyciągnąć kategorię lub pojęcie, które wyszukiwanie może reprezentować, przed przesłaniem zapytania do wyszukiwarki.


Chatboty i wirtualni asystenci

Chatboty zdobyły e-commerce i nie zwalniają tempa. Eksperci przewidują, że do 2024 roku sprzedawcy na całym świecie wydadzą na wirtualnych asystentów 142 miliardy dolarów. Chatboty mogą pełnić wiele ról podczas procesu zakupowego, niezależnie od tego, czy oferta firmy jest skierowana do klientów B2B, czy B2C.

Chatboty mogą obsługiwać klientów, odpowiadając na szybkie pytania lub ułatwiając proces zakupowy, dostarczając informacji i wskazówek. W miarę jak coraz więcej firm przenosi się na platformy online, chatboty pozwalają sprzedawcom osiągnąć wysoką skalowalność, gromadzić dane i wzmocnić doświadczenie użytkownika, udzielając pomocy przez całą dobę.

💡 Jeżeli interesuje Cię ten temat, więcej informacji znajdziesz w artykule: Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta.


Zarządzanie zapasami

Efektywne zarządzanie polega na utrzymaniu odpowiedniego poziomu zapasów, tak by jednocześnie były w stanie zaspokoić popyt rynkowy i nie zalegać na magazynach.

AI umożliwia zarządzanie magazynem, np. dzięki pomocy automatycznych robotów. W odróżnieniu od ludzi, roboty AI mogą pracować 24/7, co prowadzi do większej wydajności i skuteczności.

Dzięki analizie danych sprzedaży, prognozom popytu i innym czynnikom, AI może dostarczać dokładne rekomendacje dotyczące poziomu zapasów, optymalizować rotację zapasów i minimalizować straty związane z nieaktualnymi produktami. To pomaga firmom zarządzać kosztami, utrzymywać odpowiednią dostępność produktów i uniknąć strat związanych z zalegającymi zapasami.


Podsumowanie

AI ma szerokie zastosowanie w e-commerce, od ustalania cen i zapobiegania oszustwom, poprzez personalizowane rekomendacje produktowe, po inteligentne doświadczenia klienta, przetwarzanie języka naturalnego, chatboty, zarządzanie zapasami i wiele więcej. Daje firmom możliwość dostosowania się do zmieniających się potrzeb klientów, optymalizacji procesów biznesowych i zwiększenia konkurencyjności na rynku e-commerce.


Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

Uruchom bramkę płatniczą Blue Media

Zacznij pobierać płatności

3. Email marketing

Gromadzenie adresów e-mail od odwiedzających Twoją stronę i klientów to punkt wyjścia do dalszej komunikacji. Mając adresy, możesz później docierać bezpośrednio do nich. Twórz wartościowe treści, oferuj atrakcyjne promocje i informuj o nowych produktach. Wykorzystaj tę strategię, aby przypomnieć im o Twojej ofercie i skłonić do powrotu i dokonania zakupu. Pamiętaj o odpowiednim personalizowaniu wiadomości, aby zwiększyć skuteczność swojej kampanii.

4. Współpraca z influencerami

Influencerzy mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe swojej społeczności. Wyszukaj takich, którzy są związani z Twoją branżą lub oferowanymi produktami i nawiąż z nimi współpracę. Ta forma reklamy może przyciągnąć nowych klientów i zbudować zaufanie wśród potencjalnych nabywców.

💡 Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Influencer marketing w e-commerce. Jak najlepiej dobrać influencera?

5. Reklama na platformach e-commerce

Wielu właścicieli e-sklepów zapomina o potencjale reklamy na platformach e-commerce, takich jak Allegro, OLX, Amazon czy eBay. Jeśli Twój e-sklep sprzedaje produkty, które są dostępne również na tych platformach, warto rozważyć reklamowanie swojej oferty na ich stronach. Możesz wykorzystać płatne kampanie reklamowe, aby zwiększyć widoczność swoich produktów i przekierować ruch na swoją stronę internetową.

Przykład kampanii reklamowej

Początkujący sklep internetowy z biżuterią, który chce zwiększyć swoją widoczność i przyciągnąć nowych klientów, może przeprowadzić wielokanałową kampanię. Jej celem będzie zwrócenie uwagi na unikalność i piękno oferowanych produktów, które nie są dostępne w tradycyjnych sklepach.

Media społecznościowe:

Sklep planuje skorzystać z platform społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook czy Pinterest, aby prezentować swoje produkty za pomocą wysokiej jakości zdjęć. Wykorzysta odpowiednie hasztagi, takie jak #unikalnabiżuteria, aby dotrzeć do potencjalnych klientów zainteresowanych biżuterią. Zorganizuje konkurs, w którym klienci będą mieli szansę wygrać jedną z unikalnych biżuterii. To zwiększy zaangażowanie i zachęci użytkowników do udostępniania postów, co przyczyni się do wzrostu widoczności marki.

Współpraca z influencerami:

Marka znajdzie influencerów, którzy interesują się modą i biżuterią, a jednocześnie posiadają taką właśnie grupę docelową. Zaproponuje im współpracę, aby promowali produkty w swoich kanałach w mediach społecznościowych.

Email marketing:

Firma z biżuterią wykorzysta email marketing, aby dotrzeć do klientów – obecnych i potencjalnych. Stworzy atrakcyjny newsletter, w którym będzie prezentować najnowsze kolekcje, oferty specjalne i ciekawe historie związane z biżuterią. Zachęci subskrybentów do odwiedzenia sklepu, oferując ekskluzywne rabaty lub darmową wysyłkę.


Są też formy reklamy, które w przypadku stawiającego pierwsze kroki sklepu internetowego prawdopodobnie nie przyniosą oczekiwanego efektu.


Miejsca, gdzie reklama może nie przynieść zakładanych efektów

 • Telewizja – reklama w telewizji jest bardzo kosztowna i trudno jest stwierdzić, czy trafia do odbiorców, na których najbardziej nam zależy. W przypadku sklepu, gdzie sprzedaż odbywa się online, lepszym wyborem będą internetowe kanały reklamowe, w których mamy znacznie większy wpływ na targetowanie.

 • Billboardy – choć wielkie i kolorowe banery uliczne przyciągają uwagę, są mało skuteczne w przypadku sklepów internetowych. Brakuje możliwości bezpośredniego kliknięcia i zapoznania się z ofertą.

 • Gazety drukowane – reklama w tradycyjnych gazetach może być droga i podobnie jak w przypadku telewizji, trudno jest dotrzeć do konkretnych grup docelowych.

 • Reklama w kanałach cyfrowych jest znacznie łatwiej mierzalna, pozwala na większą interakcję z potencjalnymi klientami i istotnie skraca drogę od reklamy do zakupu. Co ważne, można stale śledzić wyniki kampanii i ją optymalizować w oparciu o dane.


  Jakie kanały reklamowe wybrać?

  Każdy sklep internetowy jest inny, dlatego warto zacząć od badania rynku i na jego podstawie stworzyć strategię reklamową dostosowaną do potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów.

  Nie ma jednego idealnego wzorca kampanii reklamowej, który pasowałby do wszystkich sklepów internetowych. Kluczem do sukcesu jest więc eksperymentowanie, monitorowanie wyników i dostosowywanie strategii w oparciu o zebrane dane. Kombinacja różnych kanałów reklamowych i stałe monitorowanie wyników pomoże Ci znaleźć optymalne rozwiązania i skutecznie promować swoją ofertę.

  Kampanie powinny wyróżniać się, dostarczać wartościową treść, budować zaufanie i angażować odbiorców. Pamiętaj, że reklama to tylko jedno narzędzie w skutecznej strategii marketingowej. Ważne jest również oferowanie wysokiej jakości produktów lub usług, dbanie o obsługę klienta oraz budowanie trwałych relacji z klientami.


  Chcesz podnieść konwersję w swoim sklepie?

  Uruchom bramkę płatniczą Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Wykorzystanie bramki SMS do poprawy komunikacji z klientem sklepu

  Odkryj, jak bramka SMS może rewolucjonizować komunikację z klientami w e-commerce, zwiększając zaufanie i lojalność. Dowiedz się, jak wykorzystać SMS-y.

  18.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Strategie marketingowe dla e-commerce w branży fitness

  Poznaj sprawdzone strategie marketingowe dla branży fitness w e-commerce. Dowiesz się, jak zwiększyć zasięg i zaangażowanie wokół Twoich produktów i usług fitness.

  16.04.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Jak wykorzystać Instagram do promocji produktów handmade?

  Odkryj, jak wykorzystać Instagram do promocji rękodzieła. Poznaj strategie, które pomogą Ci przyciągnąć uwagę klientów i zbudować społeczność wokół Twojej marki.

  15.04.2024 Czytaj więcej