Podsumowanie 1. miesiąca projektu “Autostrada do elektromobilności”

04.08.2021 |
Udostępnij:

Autostrada do elektromobilności

50 tys. km autostradą przejechane za darmo. Podsumowanie pierwszego miesiąca projektu “Autostrada do elektromobilności”


Darmowe parkowanie w płatnych strefach i możliwość jazdy po buspasie to nie wszystkie przywileje kierowców pojazdów elektrycznych w Polsce. Od 18 czerwca br. trwa kampania elektromobilni.pl i Autopay. W jej ramach użytkownicy pojazdów zasilanych wyłącznie prądem, należący do EV Klub Polska, mogą za darmo korzystać z płatnych odcinków autostrad AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków.


W sumie w pierwszym miesiącu trwania kampanii (od 18 czerwca do 18 lipca) łączna długość tras pokonanych przez użytkowników samochodów elektrycznych na Autostradzie A1 wyniosła prawie 27 tys. km. Z kolei na A4 na odcinku Katowice-Kraków łączny dystans przejechany przez kierowców EV wyniósł 22,7 tys. km.


Organizatorzy szacują, że dzięki przejazdom aut całkowicie elektrycznych w trakcie pierwszego miesiąca kampanii udało się obniżyć emisję o 8,6 ton CO2.


Wymierne zachęty


Osoby zarejestrowane w EV Klubu Polska i użytkujące samochody całkowicie elektryczne są zwolnione z opłat za przejazdy odcinkami autostrad, które są objęte system wideotollingu. Mowa o odcinku Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin - węzeł Nowa Wieś) oraz odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska - węzeł Balice), liczących w sumie 276 km.


Wystarczy zarejestrować się w EV Klub Polska (EVklub.pl), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymują specjalnie wygenerowany link, dzięki któremu rejestrują się lub logują w systemie Autopay. Po zalogowaniu w aplikacji wystarczy tylko uzupełnić dane pojazdu i cieszyć się darmowymi przejazdami wybranymi odcinkami Autostrad A1 i A4.


- Rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Jako EV Klub Polska angażujemy się w inicjatywy popularyzujące elektromobilność. Duże zainteresowanie i bardzo dobre przyjęcie projektu oznacza, że jest w Polsce potrzeba tworzenia takich akcji. Stanowi to korzyść zarówno dla użytkowników EV, jak i ochrony naszego klimatu - mówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.


- Dobrze, by osoby wybierające zeroemisyjne środki transportu były za ten wybór nie tylko doceniane, ale by mogły również liczyć na konkretne, choćby drobne korzyści i wymierne oszczędności. Faktycznie tak się stało dzięki naszej akcji. Trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoliła właścicielom aut z napędem elektrycznym oszczędzić 60 zł, a trasa autostradą A4 niemal 50 zł - podkreśla Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.


Po zakończeniu kampanii w połowie września zostaną wykonane ekonomiczne i środowiskowe analizy projektu, po czym organizatorzy przedstawią rekomendacje dotyczące ewentualnego kontynuowania akcji.


Coraz więcej elektromobilnych


Według danych z końca czerwca 2021 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 26 985 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Przez pierwsze sześć miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 8 249 sztuk, tj. o 150% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.


Akcja „Autostrada do elektromobilności” jest realizowana we współpracy z Autopay w ramach kampanii elektromobilni.pl, prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (KOZK).


Akcja „Autostrada do elektromobilności” to pierwsza w Polsce kampania społeczna wspierającą rozwój rynku samochodów elektrycznych. Partnerami strategicznymi kampanii są: ABB, Audi, Mercedes-Benz, BMW, MINI, Enelion, Hyundai, NEXITY, PKN ORLEN, Porsche, Seat, Skoda, Smart, Toyota, Volkswagen, VW Samochody Dostawcze. Do partnerów branżowych należą: Alphabet, EFL, Garo, GO+EAuto, GreenWay, LeasePlan, LOTOS, Nissan, PKO Leasing, PRE Biel, Shell oraz Volvo. Przedsięwzięcie posiada patronat honorowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Infrastruktury.