Jak zachęcać klientów do tworzenia recenzji, opinii i wstawiania zdjęć produktów?

#opinie klientów #obsługa posprzedażowa

10.10.2023
Udostępnij:

Recenzje, opinie i zdjęcia produktów publikowane przez zadowolonych klientów stanowią skuteczny motywator zakupowy. Wiele osób zainteresowanych zakupem liczy się z opiniami innych i podejmuje decyzje również w oparciu o nie. Dlatego ważne jest skuteczne motywowanie klientów do dzielenia się recenzjami. Jak to robić?


Warto inwestować czas i wysiłek, żeby zmotywować klientów do wystawiania recenzji i dodawania zdjęć otrzymanych produktów. Tzw. user-generated content pozwala marce zdobyć zaufanie nowych klientów i wpływa pozytywnie na ich decyzje zakupowe.

💡 W artykule: Jak ważne są opinie klientów sklepu internetowego? wyjaśniliśmy, że aż 46% klientów sugeruje się opiniami.

Według ekspertów z Gemius, dla klientów największe znaczenia mają:

  • opinie na różnych stronach internetowych i portalach – 17%
  • polecenia od znajomych, przyjaciół, rodziny – 15%
  • opinie na forach, internetowych grupach dyskusyjnych – 13%
  • opinie na portalach społecznościowych – 11%
  • opinie znalezione poza internetem – 7%

Różnica między ocenami, recenzjami a zdjęciami produktów


Zanim przejdziemy do strategii zachęcających klientów do wyrażania swoich poglądów, wyjaśnimy różnicę między ocenami a recenzjami.

Oceny to ogólna satysfakcja z produktu lub usługi w skali np. od 1 do 5 gwiazdek. Są one szybkie i łatwe do wystawienia, ale nie dostarczają głębokich informacji o doświadczeniach klientów. Z kolei recenzje to bardziej rozbudowane komentarze, w których klienci mogą opisywać swoje wrażenia i opinie na temat produktu.

Obie formy są cenne, ale recenzje są bardziej szczegółowe i pomocne w podejmowaniu decyzji zakupowych.

Duże znaczenie mają także zdjęcia wysyłane przez klientów. Na przykład na Allegro, klienci aktywnie udostępniają zdjęcia ubrań i innych zakupionych produktów. Dzielą się autentycznymi zdjęciami, co daje innym klientom realistyczny obraz tego, jak dany produkt wygląda i jak się prezentuje np. na różnych sylwetkach. Praktyka ta nie tylko pomaga klientom w dokonywaniu trafnych wyborów, ale również buduje zaufanie do marki.opinie-klientow-allegro

Źródło: Allegro.pl

To pokazuje, że jako właściciel sklepu internetowego jesteś otwarty na opinię klientów i cenisz ich wkład. Takie podejście może znacznie zwiększyć lojalność klientów oraz przyciągać nowych.


Jak zachęcić klientów do podzielenia się wrażeniami pozakupowymi?


Najcenniejsze recenzje to te, które dostarczają szczegółowe informacje. Zachęcaj klientów do opisywania swoich wrażeń pozakupowych, takich jak jakość, wygląd, trwałość produktu i sposób obsługi klienta. Jednak nie lekceważ opinii opartych tylko na ocenie gwiazdkowej. Nawet krótka ocena może być wartościowa.

Najważniejszym miejscem, gdzie powinny znaleźć się oceny, recenzje i zdjęcia nadesłane od klientów jest karta produktu. To miejsce, gdzie klienci spędzają najwięcej czasu i to właśnie tu zazwyczaj dochodzi do podjęcia decyzji zakupowej.

Zanim poprosisz o wystawienie oceny, czy recenzji, upewnij się, czy formularz, który ma temu służyć jest prosty do wypełnienia. Ogranicz liczbę pól do minimum i pozwól klientom na dodawanie zdjęć produktów.

Formularz możesz dostarczyć klientowi zarówno poprzez e-mail po zakupie, jak i przez konto klienta na Twojej stronie internetowej. Pamiętaj, że przesłanie linku bezpośrednio do formularza zwiększa szanse na odpowiedź. Możesz też wykorzystać swoje profile w mediach społecznościowych do promowania recenzji i zachęcania klientów do udostępniania zdjęć swoich zakupów.

Aby zmotywować klientów do zostawienia opinii, możesz też:

  • Oferować nagrody za każdą wystawioną recenzję, na przykład punkty lojalnościowe.
  • Organizować konkursy, dla osób, które zostawiły recenzję lub zdjęcie produktu.
  • Przesyłać podziękowania za recenzje, aby pokazać klientom, że doceniasz ich wkład.
  • Stworzyć program, w którym wybrani klienci otrzymują dostęp do limitowanych produktów lub pierwszeństwo w dostępie do wyprzedaży w zamian za regularne wystawianie recenzji.

💡 Więcej porad na temat zdobywania opinii znajdziesz w artykule: Jak pozyskać szczere opinie od klientów? Jeżeli natomiast klient postanowił wystawić Ci negatywną opinię, nie popadaj w panikę. Wskazówki nt. tego co robić w takiej sytuacji znajdziesz w artykule: Negatywne opinie klientów sklepu online – co z nimi robić?


Moderacja komentarzy


Pamiętaj również, że możesz moderować recenzje i oceny. Dzięki temu zyskasz kontrolę, nad tym co pojawia się u Ciebie na stronie. W ten sposób unikniesz nieprawdziwych lub nieodpowiednich komentarzy, które mogą zaszkodzić reputacji Twojego e-sklepu. Niestety, ale sklepy internetowe często padają ofiarą spamu i fałszywych recenzji, które mogą wprowadzać w błąd klientów. Moderacja pozwala wyłapać tego typu treści i usuwać je. Oczywiście istnieją również argumenty przeciwko moderacji, takie jak ograniczenie wolności słowa lub opóźnienia w publikacji komentarzy. Dlatego warto znaleźć równowagę między kontrolą zawartości a otwartością na opinię klientów, zapewniając jednocześnie, że moderacja jest prowadzona w uczciwy i przejrzysty sposób.


Wnioski


Opinie i recenzje nie tylko pomagają klientom w dokonywaniu wyborów, ale także pozwalają Ci na lepsze zrozumienie ich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu możesz dostosować ofertę do realnych potrzeb klientów i budować trwałe relacje. Nie wahaj się podejmować działań, które zachęcą Twoich klientów do aktywnego udziału w kształtowaniu wizerunku Twojego sklepu internetowego. To inwestycja, która się opłaca.


Płatności online dla sklepów internetowych

Wybierz bezpieczne i niezawodne płatności Autopay, a rozwiniesz swój biznes

Zacznij pobierać płatności

Dlaczego warto motywować klientów do dzielenia się recenzjami i zdjęciami produktów?

Motywowanie klientów do dzielenia się recenzjami i zdjęciami produktów buduje zaufanie potencjalnych nabywców, którzy często opierają swoje decyzje zakupowe na doświadczeniach innych użytkowników. Ponadto autentyczne opinie i zdjęcia od prawdziwych klientów mogą zwiększyć wiarygodność marki oraz wzbogacić zawartość na stronie produktu, co przyczynia się do lepszej konwersji.

Jaka jest różnica między ocenami a recenzjami produktów?

Oceny produktów zazwyczaj są wyrażane w formie liczbowej lub w postaci gwiazdek i mają na celu szybkie przedstawienie ogólnego zadowolenia klienta z produktu. Recenzje natomiast to bardziej szczegółowe opisy doświadczeń użytkowników z produktem, często zawierające konkretne argumenty, opinie oraz potencjalne zalety i wady produktu.

Co zrobić, jeśli otrzymasz negatywną opinię?

W przypadku otrzymania negatywnej opinii, kluczowe jest podejście z empatią i otwartością: należy odpowiedzieć na nią publicznie, dziękując za feedback i wyrażając chęć rozwiązania problemu. Ważne jest, aby zbadać przyczynę niezadowolenia klienta, podjąć konkretne kroki w celu jej wyeliminowania i ewentualnie zaproponować kompensatę lub rozwiązanie dla niezadowolonego klienta.

Przeczytaj także:

Ecommerce

Jak wykorzystać płatności online do redukcji nieopłaconych zamówień?

Dowiedz się, jakie strategie zastosować, by poprawić konwersję i zwiększyć satysfakcję klientów dzięki szybkiej i bezproblemowej płatności.

11.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Jak rozpocząć sprzedaż subskrypcyjną w branży fitness?

Dowiedz się, jak wprowadzić model subskrypcyjny w branży fitness, aby zwiększyć lojalność klientów i wygenerować stałe przychody. Oto, co musisz wiedzieć.

09.04.2024 Czytaj więcej

Ecommerce

Płatności mobilne w małym biznesie. Dlaczego warto je mieć?

Dowiedz się, jak płatności mobilne, w tym BLIK, Google Pay i Apple Pay, mogą zwiększyć satysfakcję klientów i przewagę konkurencyjną małych firm.

08.04.2024 Czytaj więcej