Co robić, żeby klienci nie rezygnowali z subskrypcji newslettera?

#komunikacja #sklepy internetowe #newsletter #email marketing

09.05.2023
Udostępnij:

Klienci chętnie zapisują się do newslettera, aby coś zyskać – na przykład kod rabatowy na zakupy. Po czasie dochodzą do wniosku, że przesyłane przez e-sklep informacje nie są przydatne, albo jest ich zbyt wiele i postanawiają anulować subskrypcję. Co możesz zrobić, żeby klienci pozostali w kontakcie z Twoją firmą?

Newsletter to regularna wiadomość e-mail wysyłana do subskrybentów, zawierająca informacje na temat nowości, promocji, rabatów oraz innych aktualności związanych z działalnością sklepu. Na ten temat przygotowaliśmy już kilka artykułów, które polecamy przeczytać:

 • Jak zbudować bazę kontaktów do wysyłki newslettera?

 • Jak przygotować newsletter, żeby dobrze konwertował?

 • Dlaczego klienci nie czytają Twoich newsletterów?

 • Korzyści z wysyłki newslettera

  Newsletter to narzędzie marketingowe, które może przynieść wiele korzyści, zarówno dla właścicieli sklepów internetowych, jak i dla klientów.

  Dla klientów newsletter to cenne źródło informacji o nowych produktach oraz atrakcyjnych ofertach, które pomogą im zaoszczędzić pieniądze. Subskrybując newsletter, klienci mogą na przykład otrzymywać pierwszeństwo w dostępie do wyprzedaży oraz promocji, co pozwala im zaoszczędzić czas i pieniądze na poszukiwaniu najlepszych ofert. Ponadto, newsletter może zawierać porady i wskazówki, które pomogą klientom lepiej korzystać z oferty sklepu oraz zwiększyć swoją wiedzę na temat danego produktu lub branży.

  Dla właścicieli sklepów internetowych newsletter to narzędzie, które pomaga w budowaniu relacji z klientami oraz w zwiększaniu sprzedaży. Dzięki regularnym wiadomościom e-mail, właściciele sklepów mogą utrzymywać kontakt z klientami oraz przypominać im o istniejącej ofercie sklepu. Newsletter pozwala również na przeprowadzanie kampanii promocyjnych oraz zwiększenie zainteresowania klientów ofertą sklepu.

  Warto również pamiętać, że subskrybenci newslettera to osoby, które wyraziły zainteresowanie ofertą sklepu i chcą otrzymywać informacje na jej temat. Dlatego właściciele sklepów internetowych mogą skuteczniej dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i zwiększyć szansę na sprzedaż swoich produktów.


  Newsletter w świetle prawa

  Właściciele e-sklepów internetowych powinni jednak pamiętać, że istnieją przepisy prawne dotyczące zasad wysyłania newsletterów i innych form marketingu bezpośredniego. W Polsce regulacje te zawarte są m.in. w:


 • Ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 576)

 • Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) (Dz. Urz. UE. L 2016 Nr 119 ze zm.)

 • Ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344)

 • Według tych przepisów, przed wysłaniem newslettera konieczne jest uzyskanie zgody odbiorcy na przetwarzanie jego danych osobowych w celach marketingowych. Ponadto, wysyłając newsletter, należy przestrzegać zasad związanych z ochroną danych osobowych i chronić prywatność odbiorców. Konsumenci muszą mieć też możliwość łatwego zrezygnowania z subskrypcji, np. poprzez umieszczenie wyraźnego i łatwo dostępnego linku do rezygnacji.

  W przypadku naruszenia tych przepisów, firma może ponieść konsekwencje w postaci grzywny lub innych sankcji prawnych. Dlatego warto przestrzegać zasad i dbać o to, aby wysyłany newsletter był zgodny z prawem.

  Nie jest więc etyczne ani skuteczne stosowanie trików i taktyk mających na celu zmuszenie klienta do pozostania z subskrypcją przeciw jego woli. Taka strategia może negatywnie wpłynąć na reputację firmy i utrudnić budowanie zaufania wśród klientów.


  Co robić, żeby klient nawet nie myślał o anulowaniu subskrypcji?


 • Dostarczaj wartościowe treści – jeśli Twoje wiadomości e-mail są nudne, monotematyczne lub nie przynoszą wartości dla odbiorcy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na anulowanie subskrypcji. Upewnij się, że Twoje treści są interesujące i angażujące.

 • Zadbaj o optymalną częstotliwość wysyłki – wysyłanie newslettera zbyt często może irytować klienta. Optymalna liczba przesyłanych e-maili to dwa razy w tygodniu.

 • Personalizacja – dostosowanie newslettera do preferencji subskrybenta może zwiększyć jego zaangażowanie i podtrzymać chęć otrzymywania wiadomości od marki. Można to zrobić poprzez stosowanie personalizacji wiadomości, np. przez umieszczenie w treści imienia subskrybenta lub przypomnienie o wcześniej dokonanych zakupach i sugestii produktów, które mogą zainteresować odbiorcę. Personalizacja może również polegać na dostarczeniu treści, które odpowiadają indywidualnym zainteresowaniom i potrzebom subskrybenta.

 • Rabaty i oferty specjalne – czasami, aby przekonać klientów do pozostania z subskrypcją newslettera, warto im zaoferować atrakcyjne upusty.

 • Pytaj o opinie klientów – warto systematycznie pytać klientów o ich opinie na temat Twojego newslettera. Dzięki temu możesz na bieżąco dostosować treści do ich zainteresowań.

 • Upewnij się, że subskrybenci wiedzą, co otrzymają – warto przedstawić w sposób klarowny i przystępny dla subskrybentów, czego mogą spodziewać się od Twojego newslettera.

 • Należy pamiętać, że każdy klient jest inny, więc warto eksperymentować z różnymi metodami. Jeśli jednak klient zdecyduje się anulować subskrypcję, trzeba mu to umożliwić, ale jednocześnie warto podjąć ostatnią próbę ratunku.


  Jak "nie pozwolić" odejść klientowi?

  Zanim Twój klient stanie się Twoim byłym klientem, postaraj się wymyślić sposób na zatrzymanie go przed podjęciem tego ostatniego kroku i kliknięciem ANULUJ SUBSKRYPCJĘ. Oto dobre i złe przykłady sposobów, na które decydują się e-sprzedawcy:

 • Niewidoczne pole

 • anuluj-subskrypcje-zla-praktyka

  Źródło: zennatural.pl

  Pole, w które należy kliknąć, aby zrezygnować z subskrypcji jest prawie niewidoczne. To sprawia, że klient może odruchowo kliknąć w kolejne pole dotyczące aktualizacji preferencji. To dość specyficzny, mocny i nie do końca etyczny sposób, ale z pewnością skuteczny. Nie polecamy takiej metody, ponieważ może ona wzbudzić w kliencie negatywne emocje.


 • Prośba o informacje

 • wypis-z-newslettera-zalando

  Źródło: zalando.pl

  Zalando postawiło na mnogość informacji, aby dowiedzieć się od klienta, jak najwięcej zanim podejmie ostateczną decyzję o rezygnacji. Zanim to zrobi ma jeszcze szansę spersonalizować informacje, które będą do niego docierały. Dzięki temu będzie ich mniej i będą dostosowane do jego potrzeb. Po prawej stronie natomiast klient może wyjaśnić dlaczego zdecydował się anulować subskrypcję.


 • Konkretnie i z pomysłem

 • wypisane-z-newslettera-cropp

  Źródło: cropp.com

  Bardzo ciekawy sposób na anulowanie subskrypcji zaproponował sklep internetowy Cropp. W pierwszej chwili e-sprzedawca upewnia, się czy klient świadomie podjął decyzję, czy przez pomyłkę. To powoduje, że klient ponownie zastanawia się nad swoją decyzją. W drugim kroku daje klientowi szansę wstrzymania subskrypcji na wybrany przez klienta czas, aby mógł odetchnąć od przesyłanych informacji. Jeśli to nie pomoże, klient może anulować zapis do newslettera.


  Nic się nie stało!

  Jeśli te wskazówki nie pomogą, to pamiętaj – nic na siłę. Kulturalnie przyjmij rezygnację i zaproponuj opcję dostarczania treści w innej formie, np. poprzez media społecznościowe. Warto również umożliwić łatwe ponowne zapisanie się do newslettera w przyszłości, jeśli klient zmieni zdanie.

  Pamiętaj, że masz jeszcze rzeszę klientów, którzy nadal subskrybują Twój newsletter. Dzięki regularnym, wartościowym treściom i ofertom, możesz ich zatrzymać. Odpowiednie podejście i dbałość o ich potrzeby, sprawi, że zyskasz ich lojalność w przyszłości. Nie masz już wpływu, na tych co odeszli, ale możesz swoją energię poświęcić na zadbanie o tych, którzy pozostali.

  Przeczytaj także:

  Ecommerce

  Jak wykorzystać dane do rozwoju sklepu online?

  Zwiększ sprzedaż i popraw doświadczenie klientów, dzięki analizie danych. Odkryj skuteczne narzędzia, personalizację oferty i dynamiczne strategie cenowe.

  25.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Zarządzanie zmianami i niepewnością w biznesie internetowym

  Odkryj, jak zarządzać niepewnością i przekształcać wyzwania w okazje do rozwoju. Przygotuj się na podróż w świat zarządzania zmianami w e-commerce.

  24.06.2024 Czytaj więcej

  Ecommerce

  Wykorzystanie big data do optymalizacji sprzedaży i marketingu w e-commerce

  Odkryj, jak big data może zmienić e-commerce. Poznaj metody zbierania danych, techniki analityczne oraz wyzwania i przyszłość big data na rynku e-commerce.

  20.06.2024 Czytaj więcej